Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Wpisy otagowane : bocian-czarny

Czarny przewodnik do Afryki

krogulec14

Nadszedł okres odlotu Ptaków Roku 2017 w Rzeczpospolitej Ptasiej, bocianów czarnych. W odwrotności do swoich białych krewnych, którzy opuszczają nasz kraj w dużych stadach, nasz bohater odlatuje pojedynczo ewentualnie w niewielkich grupach. Początkowo będzie starał się trzymać dolin większych rzek, później pokona Bosfor i Izrael. Dalej nie pozostanie mu nic innego jak trzymać się Nilu. Zachodnioeuropejska populacja skieruje się na Gibraltar, a azjatycka przezimuje sobie w cieplutkich Indiach. Młode osobniki nie udadzą się od zaraz tropem swoich rodziców. Rozlecą się po różnych stronach Europy robiąc tu i ówdzie małe sensacje ornitologiczne.

Czasami pojedyncze bociany czarne dołączają do stad bocianów białych. Lud interpretował to w sposób dwojaki. Jedni obserwatorzy byli przekonani, że stado takiego osobnika zaraz odpędzi. Według innych domorosłych ornitologów czarny osobnik był przewodnikiem stada białych bocianów do Afryki.
Czasy gdy zobaczyć bociana czarnego było bardzo trudno poszły na szczęście w siną dal. Kiedyś mieszkaniec błotnistych terenów, często otoczonych wodą o trudną do sforsowania roślinnością. Dziś jest łatwiej je wypatrzeć. Czasami gnieżdżą się nawet w niewielkich lasach. Taki fakt świadczy nie tylko o wzroście populacji, ale też o przełamaniu lęku wobec człowieka.
 
 33333www
 
Bocian czarny, fot. Cezary Korkosz   www.cezarykorkosz.pl 

Bocian czarny

krogulec14

Jestem ambasadorem Rzeczpospolitej Ptasiej, która obecnie jest w Roku Bociana Czarnego. I choćby tylko z tego powodu nie mógłbym nie umieścić tego tematu. Pewnie dzisiaj nieco zaskoczę, ale przeczytajcie sami. W czasach gdy coraz mocniej dzielimy się z innymi ludźmi scena współpracy wydaje mi się bardzo ważna.

Nie ukrywam, że nie przepadam za myślistwem, ale... na etycznego myśliwego od dawna staram się złych słów nie mówić. Cała akcja bardzo mi się spodobała i zaimponowała. Takie zachowania powinny być normą z obu stron. Ostatni akapit nieco zdaje się psuć całość, bo nie wiem, czy każdy myśliwy posiadający posokowca pójdzie pomóc ornitologowi, i vice versa również. W takich sytuacjach najlepiej, jak radził mistrz Wojciech Młynarski - róbmy swoje. Nie oglądając się na drugiego.

I jeszcze jedno. Zapewne sporo mieszają w sprawie osoby z ADHD. Z jednej jak i z drugiej strony.

 * * *

"Poszukiwania postrzałków zwierzyny grubej odnajdywanie zbarczonych kaczek czy bażantów przerabiałem z WACHTLAMI wielokrotnie ale pomoc ornitologom wykonywałem po raz pierwszy.
W trakcie obrączkowania młodych bocianów czarnych na terenie leśnictwa w którym pracuje jeden z wyrośniętych pisklaków sfrunął z gniazda wpadając w zakrzaczenia . Wszystkie osoby biorące udział w obrączkowaniu bezskutecznie próbowały znaleźć młodego bociana i wtedy pomyślałem o AZIE (Amanda Czech Pamir) doświadczona suka ze 152 szt odnalezionych postrzałków oraz wiele zaaportowanych kaczek dawało szanse powodzenia. Nie wiedząc jak zachowa się przy bocianie pracę rozpocząłem na otoku ale jeżyna, czeremcha ,kruszyna nie dały szans. GARMIN ALFA 100 po raz kolejny był niezbędny po kilku min widzę pies wystawia podbiegam i JEST odnaleziony bociek został zaobrączkowany i trafił do gniazda . Dzisiaj mija 11 dzień i postanowiłem sprawdzić gniazdo bociana wszystkie cztery młode rosną i czują się dobrze .
Każdy właściciel psa myśliwskiego postąpił by tak samo i ratował bociana ale jest pytanie czy każdy ornitolog pomógł by w potrzebie myśliwemu? 
DARZ BÓR"

***

Autorem tekstu, który znalazł się na stronie Wachtelhund ZE Stobrawskiej Kniei  jest Andrzej Rudak.

I jeszcze jedno, jak poinformował mnie Andrzej Rudak to "ptaki mają załączone nadajniki i będą widoczne na stronie ptaki -silesiana.pl".

 

19961520_1818840485112474_5930290964153331569_n

 19905212_1818840681779121_99691619090764935_n

Bocian czarny

krogulec14

Odkryłem na Galerii BirdWatching piękne zdjęcia bocianów czarnych autorstwa Marcina Baranowskiego i po uzyskaniu zgody ich autora, postanowiłem Wam je zaprezentować. Nie ukrywam, że temat ptaka Roku w Rzeczpospolitej Ptasiej zaniedbałem i nie zmienia tego fakt, że jest to gatunek trochę... niemedialny. Pewnie, jako odludek, sam sobie jest temu winien. No bo co za malarz miałby go namalować, co za poeta pisać wiersze, gdy żaden z nich go na oczy nie widział?

Mam nadzieję, że stan mojej wiedzy wzrośnie po prelekcji „Bocian czarny w Polsce - badania i ochrona w Południowej Wielkopolsce” jaką poprowadzi na Zlocie w Słońsku Paweł T. Dolata z Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego. >Paweł Dolata wraz z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków realizuje projekt „Aktywnej ochrony bociana czarnego (Ciconia nigra) w Południowej Wielkopolsce". Ma on na celu wypracowanie optymalnych metod ochrony i monitoringu tego gatunku. Jednym z założeń projektu jest również edukacja, czyli poszerzenie wiedzy i zdobywanie niezbędnych umiejętności przez leśników, którzy pod okiem ornitologów czynnie uczestniczą w inwentaryzacji, monitorując lęgi i pomagając w obrączkowaniu młodych ptaków

Wpis zakończę cytatem z "Ptaków ziem polskich" Jana Sokołowskiego opowiadającym o głosie bociana czarnego

"Bocian czarny osiąga dojrzałość płciową, podobnie jak bocian biały, dopiero po trzech latach. W okresie godowym zachowuje się jednak zupełnie inaczej. Nigdy nie klekocze jak tamten, a jeżeli w ogóle wydaje głos podobny do cichego klekotania, co zresztą zdarza się rzadko, nie przechyla głowy w tył i naprzód, jak to czyni bocian biały, a jedynie porusza szczękami, trzymając dziób pochylony ku ziemi. Bocian czarny jest w ogóle bardzo milczący i tylko rzadko wydaje głos podobny do sylab "ch ch che li" lub "fujo". Ptaki tworzące parę nie oddziałują na siebie głosami, a jedynie gestami. Na powitanie kroczą na gnieździe w sposób sztywny i podniecony, przy czym stroszą białe pióra podogonowe. Poza tym biorą w dziób gałęzie i niby ścielą, wykonują szyją wężowate ruchy. Często zataczają wysoko w powietrzu koła nad gniazdem, podobnie jak ptaki drapieżne.

***

Cytaty: Jan Sokołowski "Ptaki ziem polskich"

 www.poznan.lasy.gov.pl

 hajstra11

Bocian czarny, fot. Marcin Baranowski   Elizjum - Boch i Baranowski    Galeria autorska Marcina Baranowskiego

 

Bocian czarny, fot. Marcin Baranowski   Elizjum - Boch i Baranowski    Galeria autorska Marcina Baranowskiego

Bocian czarny z duszą

krogulec14

Żałuję, że nie udało mi się doprowadzić do przyjazdu na XVI Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Krzysztofa Koniecznego. Szat jednak z tego tytułu nie będę rozdzierał, bo w końcu to nie będzie ostatni Zlot. Jestem  przekonany, że będą jeszcze okazje do ściągnięcia do Słońska autora "Ptaków z duszą".

Nie ukrywam, że jestem zachwycony "Ptakami z duszą", książeczką która powstała z fascynacji jej autora do "Sklepów cynamonowych" Bruno Szulca. Bardzo ciekawe rzeźby ptaków, które śmiało mogły powstać w głowie Jakuba okraszone przednim tekstem Krzysztofa tworzą wielką, przynajmniej dla mnie, całość. "Ptaki z duszą" już w tej chwili należą do najbardziej ulubionych pozycji w mojej ptasio-biblioteczce.

Aby przybliżyć Wam tą pozycję poprosiłem Krzysztofa o możliwość opublikowania kilku jej rozdziałów na "Plamce mazurka". Jako, że jestem obywatelem Rzeczpospolitej Ptasiej która ma teraz Rok Bociana Czarnego, to na dobry początek publikuję widok rzeźby i opis tego ptaka.

*          *          *

"Trochę mi przypomina Brunona. Wszyscy chcieliby go zobaczyć, ale on ma swój świat. Daleko od tłumów, gdzieś na peryferiach normalnego życia. W oddali. Tylko jego czerwony dziób i metaliczny połysk zdradzają szlachetność i inność. To ptak nie dla wszystkich. Raczej dla tych najbardziej zainteresowanych, szperających i poszukujących. Czasem wyleci poza swój zamknięty świat, i tłum robi WOW - "Widzieliśmy bociana czarnego!!!" Coś jakby znaleźć  na plaży czarną perłę. I dla mnie Bruno jest takim czarnym unikatem, trochę skazanym na zagładę, bo szedł nurtem swojej własnej, leśnej rzeki. Szedł swoją tajemnicą. WOW!!! - "Czytałem Brunona Szulca!!!"

139 x 39 x 35 - czarny dąb, gęsie jajo"

*          *          *

Źródło: Krzysztof Konieczny "Ptaki z duszą" Fundacja Przyrodnicza "pro Natura" 2016 Trzcinica Wrocławska

bocianzdusza

Tym się tylko różniący, że jest czarny

krogulec14

My, obywatele Rzeczpospolitej Ptasiej, wchodzimy właśnie teraz w Rok Bociana Czarnego. Tu i ówdzie ptak ten zwany hajstrą nie jest tak popularny jak jego jaśniejszy krewny, bocian biały. Na początek umieszczę kilka zdań jakie wszechstronnie uzdolniony ksiądz Jak Krzysztof Kluk umieścił w "Zwierzątach domowych i dzikich, osobliwie krajowych, historii naturalnej początkach i gospodarstwie. Potrzebnych i pożytecznych domowych chowanych, rozmnożenych, chorób leczeniu, dzikich łowieniu, oswojeniu, zażyciu, szkodliwych zaś wygubieniu: t. 2: O ptastwie". 

-

206. Bocian czarny; Ciconia nigra w Części I, Nro 104) zdaie się bydź nieco mnieyszy od pospolitego, w kształcie mu podobny, tym się tylko różniący, że iest czarny. Gnieździ się w lasach tylko na wysokich drzewach. Wysiadanie młodych, pożywienie, odlatywanie od nas, i powrót, zgadza się z tym, co się o pospolitym Bocianie napisało. Z gniazda wzięty przy domu wychować się może.

-

Jak widzimy nasz wielki przyrodnik drugiej połowy XVIII wieku zbyt wiele nie miał do powiedzenia o obecnym patronie Rzeczpospolitej Ptasiej. Mimo to obiecuję, że dalszych poszukiwań w dawnej literaturze nie zaniecham i będę szukał dalej.

x3lJdgpLsFPMhAOTPiHh2EkSzD8JDdso369sU1ko

Bocian czarny, fot. Wiesław Dzięgielewski

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci