Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Wpisy otagowane : pelikan-kedzierzawy

Rarytas

krogulec14

Podziwiam ptasiarzy. Podejrzewam, że mają jakiś "ptasi węch." Przyleci do Polski tak wybitna rzadkość jak pelikan kędzierzawy a oni to wiedzą, zaraz pojadą w odwiedziny, zdjęć narobią. Są na tyle wspaniali, że fotografiami się podzielą, dzięki czemu "Plamka mazurka" egzystuje na niezłym poziomie. Pelikan kędzierzawy jest ptakiem zalatującym do naszego kraju niezwykle rzadko. Wikipedia podaje wiadomość o 2 -3 pojawieniach się tego niezwykłego ptaka od zakończenia II Wojny Światowej. Do XIX wieku miał jeszcze areał lęgowy na Węgrzech. Obecnie lęgi odbywa w niewielu miejscach południowej Europy. Jest ptakiem zagrożonym wyginięciem.

Do Polski zalatuje, nieco częściej od kędzierzawego pobratymca, pelikan różowy. Podobnie jak poprzedni ptak, jest również gatunkiem ginącym. Tylko zdecydowane działania człowieka mogą zapobiec tragedii wyginięcia obu gatunków pelikanów.

Pelikan jest ptakiem niezwykłym w polskiej heraldyce. Jako jedyny z ptaków nielęgowych u nas pojawił się w herbach 6 polskich miast. Pelikany występują na pieczęciach takich miast jak: Szubin, Łęczyca, Czerniejewo, Żydowo (obecnie wieś w gminie Czerniejewo), Grabów nad Prosną  i jeszcze jednego miasteczka na Podlasiu. Przypomnę jeszcze znaczenie legendy herbu z pelikanem karmiącym krwią z piersi swoje pisklęta. Jest to po prostu symbol Chrystusa (pelikan) poświęcającego się dla ludzi (pisklęta).

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci