Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Wszystkie barwy zimorodka

krogulec14

Czasami trafiają się takie zdjęcia, które pragnę od razu wstawić na bloga. Tak było między innymi w przypadku uroczego "Balansu" Doroty Makulec z zimorodkiem w roli głównej. Fotografia Doroty to taki rodzaj magii. Albo smutku spełnionej baśni. Nie łatwo będzie Jej zrobić drugi raz coś podobnego. Choć kto Ją wie. Bo Dorota do zimorodków fart ma wielki. Fart, albo jakiś... pakt.

Z zimorodkiem, na razie, tematy mam wyczerpane, ale na szczęście w "Ptakach krajowych" jest piękny opis ptaka autorstwa Władysława Taczanowskiego.

"Z wierzchu ciemno zielony, lazurowo plamkowany, środkiem grzbietu lazurowy, od spodu rdzawy.

Dziób brunatno czarniawy z czerwoną nasadą po bokach i dolną szczęką od spodu do połowy czerwonawo szarą; wnętrze paszczy pąsowe; nogi miniowo pąsowe z rogowemi pazurami; tęcze ciemno brunatne.

Stary samiec z wierzchu ciemno zielony, na głowie i karku lazurowo w poprzek prążkowany, na pokrywach skrzydłowych plamkowany; środkiem grzbietu szeroka smuga lazurowa pokostowo połyskująca, zajmująca całą szerokość kupra i pokryw ogonowych; przez oko smuga ciemno rdzawa zaczynająca się od nozdrzy a zmieniająca się nagle w białawo płową za uchem; licobrody koloru płaszcza, lazurowo pociągnięte; gardziel biała, płowo mniejwięcej zafarbowana, reszta spodu jaskrawo rdzawa, bledsza cokolwiek po środku i tyle brzucha; lotki czarniawe, na skrajnych chorągiewkach zielone, na niebiesko mieniące; pokrywy podskrzydłowe koloru jak na spodzie ciała; sterówki ciemno lazurowe. Kolor lazurowy pod pewnemi nachyleniami światła zmienia się w purpurowo fioletowy.

Samica odznacza się tylko bledszym kolorem spodu, na piersiach naleciałym mniej więcej zielonawo-szarym odcieniem; przytem jest nieco mniejsza.

Młode w pierwszem pierzu dziób mają krótszy, czarny, czarniawe nogi, mniej świetny lazur na częściach wierzchnich, bledszy i mdły kolor spodu, mocniej na piersiach niż u samicy zafarbowany obrzeżeniami piórek brudno zielonawemi."

Po zapoznaniu się z wszystkimi barwami zimorodka w wykonaniu Taczanowskiego zapraszam do delektowania się pełnego subtelności i niebiańskiego uroku "Balansem".

Źródło cytatów: Taczanowski W. 2012 (reprint) "Ptaki krajowe" Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

 uNiKRweJ70Qc79adjV5qZ9c0v65IzFP0QBd2DdH1

"Balans", fot. Dorota Makulec   www.dorotamakulec.pl 

Skorc Nieczułą malowany

krogulec14

 Ostatnio często widywane spore stada szpaków przypomniały mi, że na Kociewiu jest miasteczko Skórcz. Skórcz jest jedynym miastem w Polsce w którego herbie jest... szpak.

 Legenda mówi, że w pobliżu osady Skorc, szpak dzielnie bronił porwanego przez gryfa dziecka. Na tyle dzielnie, że po odebraniu porwanego malca, przegonił mitycznego stwora. Jednak, po oddaniu matce jej dziecka, sam w wyniku odniesionych ran, padł martwy. Mieszkańcy osady, na pamiątkę szpaczej odwagi umieścili go wraz z podstępnym gryfem, w swoim herbie.

 Może ta skórczańska legenda zmieni nieco nastawienie tych osób, które widzą w szpaku "szkodnika" wyżerającego czereśnie? Bo szpak na czarnego charakter nie pasuje w żadnej opowieści. Nawet jeśli jej akcja dzieje się w czereśniowym sadzie.

 Aby nieco zamieszać powiem, że szpak na Kociewiu, jak i na Kaszubach, zwie się... skorcem. Podobnie zresztą nazywał go, żyjący na Białorusi, hrabia Konstanty Tyzenhauz. A sam Skórcz swego czasu nazywano (według Wikipedii):   Schorcz, Scoricz, Schoritz, Schorczk, Skorcz, Skorczke, Skurcz i Skorć.

 Nie wiem czy pikanterii doda fakt, że autor tego tekstu jest rodowitym Kociewiakiem. Wiem natomiast, że do szpaka w herbie wrócimy z okazji opisu herbu Nieczuła. Zapewne to jakiś rycerz pieczętujący ową Nieczułą założył wspomniany Skórcz, ale o tym sza! Nie będę przecież palił sobie ciekawego tematu...

 513pxPOL_Skrcz_COA.svg

"POL Skórcz COA". Licencja: Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons 

Ptasi symbol Polski

krogulec14

Jeśli ktoś pomyślał, że jest nim orzeł, to był w błędzie. Jeśli ktoś miał na myśl bociana, to też się mylił. Ptasim symbolem Polski w Unii Europejskiej jest, wybrana w 2005 roku, mało znana wodniczka.

-

Wodniczka jest też ptasim symbolem, mówiącym o tym jak wielki wpływ może mieć nasza ingerencja w przyrodę na poszczególne ptaki. O wodniczce, jej występowaniu w Polsce i Europie, w "Ptakach krajowych" Taczanowski napisał:

"Mieszka w Europie południowej i umiarkowanej, ma być pospolita we Włoszech, w Szwajcaryi, w Niemczech i w Holandyi. U nas pospolita w okolicach błotnistych, a w suchych zupełnie wcale się nie pojawia. Najobficiej zamieszkuje obszerne błota i bagna wschodniej części guberni Lubelskiej i Augustowskiej, znajduje się w Płockiem, ale już nie tak obficie..."

Przekształcenia w rolnictwie doprowadziły do tego, że obecnie szacuje się ją na około 2 900 samców w Polsce (wodniczkę liczy się nie w parach, ale w samcach) i około 20 000 samców na świecie. Poza Polską, najliczniej występuje na Białorusi i Ukrainie. Jest gatunkiem narażonym na wyginięcie.

Jest przykładem, że ptaków nie trzeba niszczyć fizycznie aby doprowadzić do ich zagłady. Czasami przyczyną zagłady bywa ludzka bezmyślność.

-

Zamieszkuje rozległe, podmokłe łąki turzycowe z roślinnością niższą niż na turzycowiskach. Wodniczka buduje gniazda z liści turzyc w kępach tych właśnie roślin lub u podnóży krzewów przerośniętych wysokimi roślinami zielnymi.

"Przebywa głównie na dzikich dzikich błotach i bagnach całkowicie niekoszonych albo też zawierających mniej więcej znaczne przestrzenie podobnych nieużytków. Błota takie zarastają rzadką i nie zbyt wysoką trawą przerastaną czasami obrzedniemi karłowatemi trzcinkami; na podobnych błotach trzymają się one zarówno w miejscach niemających wcale krzaków, jak i posianych rzadkiemi karłowatemi brzózkami lub drobnemi odosobnionemi rokicinkami.

Gnieździ się na ziemi w trawie przy lada kępce, tak samo prawie jak świergotek łączny, ale gniazdo jest bardzo trudne do znalezienie, gdyż samica ucieka z jaj, zanim człowiek lub pies zbliży się do niej, i znacznie się oddali, nim się poderwie. Samczyk zaś zdaleka śpiewuje i niczem ukrycia nie zdradza."

Przylatuje do Polski w końcu kwietnia i w maju, odlatuje od sierpnia do października. Spotykana jest na Bagnach Biebrzańskich, gdzie występuje około 3/4 polskiej populacji, i w Dolinie Narwi, lokalnie nad Dolną Wartą oraz na Lubelszczyźnie.  Odżywia się przede wszystkim owadami.

"Śpiewając siada najwięcej na odosobnionych trzcinkach pionowych, po wierzchołkach drobnych krzaczków lub na grubych trawach, zawsze na widoku, i wylatuje od czasu do czasu w górę tak jak rokitniczka. Gdy człowiek zbliża się do niej, pada najczęściej w trawę i zmyka piechotą, albo przelatuje dalej i znowuż śpiewać zaczyna."

-

Tytuł opowieści o niepozornej z wyglądu i zagrożonej globalnie wodniczce mógłby brzmieć "Ostrogłowy mieszkaniec bagien". Tak bowiem wygląda interpretacja naukowej nazwy wodniczki w tłumaczeniu doktora Andrzeja Kruszewicza w "Ptakach Polski". A z doktorem Kruszewiczem zapewne dyskutować nie ma co. Ma na pewno rację i basta!

Źródło cytatów: Taczanowski W. 2012 (reprint) "Ptaki krajowe" Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

zxF56ZxcM5M7RCGP0CyZQ2VjKAzn8uie2L2q2mPy

Wodniczka, fot. Karol Zub   www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/119-karolzub 

W złotym deszczu wykąpana

krogulec14

Wcale nie tak łatwo było mi znaleźć siewkę złotą w "Ptakach krajowych". Aktualnej nazwy gatunku nie znalazłem, a pozostałe niczego nie sugerowały. No bo wśród siewki, siewki azjatyckiej, siewki obrożnej, siewki piszczka, siewki pospolitej, siewki rzecznej, siewki rzecznej właściwej i siewki zwyczajnej (ach ten ksiądz Waga) znaleźć tą jedyną, złotą? Nic a nic nie pomagała nazwa naukowa, bo po prostu w międzyczasie ją zmieniono.

Jednak grzebiąc tu i ówdzie udało mi się ją znaleźć. Choć nie ukrywam, że w naturze spotkałem ją szybciej...

-

Gnieździ się na północy Europy. Do drugiej połowy XIX wieku była lęgowa na terenie Polski. Obecnie w okresie wędrówek regularnie i licznie pojawia się w całym kraju.

"Dwie są tylko okolice w Królestwie, - pisał o siewce w "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski - gdzie bardzo mała liczba osiada na czas lęgowy, to jest w powiecie Maryjampolskim na błotach przy jeziorach Ażurelis i Żuwinta, druga miejscowość w Płockiem, po błotach między lasami leśnictwa Ostrołęckiego. Coraz tam jednak są rzadsze tak z powodu wytępienia, jak przez osuszenie i zmniejszenie rozległości błot lęgowych. Błota te są niezbyt mokre, kępiaste."

Jak już wspomniałem jest to gatunek przelotny. Przelot wiosenny odbywa się w marcu i kwietniu, jesienny od lipca do grudnia. Siewka złota żywi się owadami i innymi drobnymi bezkręgowcami, zjada także jagody. Na przelotach przebywa na polach, pastwiskach i łąkach.

"U nas głównie jest ptakiem przelotnym; zapada z wiosny i zatrzymuje się nierównie mniejszej liczbie niż na ciągu jesiennym, najwięcej po brzegach zalewów, po łąkach i pastwiskach, a rzadziej w polach; ciąg ten odbywa się przez cały Kwiecień i początek Maja. Następnie wynoszą się na północ, w Lipcu dopiero zaczynają się pojawiać małe stadka starych ptaków po obszernych i otwartych polach. W Sierpniu zaczynają nadlatywać wielkie stada złożone ze starych i młodych, i ciągle przebywają w dogodnych okolicach po odłogach, świeżych polach i posiewach, gdzie trzymają się , dopóki ich śniegi nie znaglą do odlotu."

Na przelotach spotykana bywa nieraz w stadach liczących kilkaset osobników.

"Siewki są dość ostrożne gwizdaniem ostrzegają się o niebezpieczeństwie; spłoszone wzlatują w górę, przelatują się tłumnie mięszając w rozmaity sposób i znowu zapadją. Stado mające się zasiadać mięsza się w powietrzu gwiżdżąc gwarliwie, rozprasza się na znacznej przestrzeni i opuszcza się na ziemię. Często we dnie skupiwszy się przypadają do ziemi; a gdy postrzegą nieprzyjaciela, za danym znakiem wszystkie powstają, zaczynają się rozbiegać, pogwizdywać, otrzepywać skrzydła, nastawiać je do góry i w takiej niespokojności przygotowują się do zerwania. Wieczorami są najruchliwsze i najwięcej żerują o zmroku, rozbiegają się wówczas na znacznej przestrzeni i uganiają się pojedyńczo za owadami z kryjówek na noc występującemi, o zupełnym zmierzchu są jeszcze w ruchu; podczas tej czynności kierują się wzajemnem gwizdaniem."

-

I gwoli przypomnienia, bo uważam, że warto:

Uważniejsi sympatycy bloga zapewne pamiętają zachowania dzielnych siewkowatych, które gdy niebezpieczeństwo zbliża się do ich gniazda, bądź piskląt, udają kalekę i w ten sposób odwodzą drapieżnika. Podobnie czyni też samica siewki złotej. Udając kalekę wyprowadza zagrożenie poza rewir lęgowy. Co robi w tym czasie jej partner? Pomaga jej i potomstwu?

Nie!

Samiec siewki złotej próbuje wykorzystać sytuację aby... kopulować! Jest na tyle namolny w tych sytuacjach, że zdarza się iż ginie któreś z partnerów, bądź też piskląt.

Jak widać mieć w nazwie "złoty" nie oznacza lepszego żywota...

Źródło cytatów: Taczanowski W. 2012 (reprint) "Ptaki krajowe" Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

EPWOhDQ6ic5gybh8fQHLZoIOk5BqHOoBlCjflfSN

Stado siewek złotych poderwane przez bielika, fot. Rafał Łapiński     Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński

Wypuścić bielika

krogulec14

Mam ten fart, że czasami mogę porozmawiać z Kubą Kotowiczem. Świetny pomysł szefów Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, polegającym na tym, żeby stworzyć licytację, której zwycięzca będzie mógł nadać imię i wypuścić bielika, który po rehabilitacji opuści przemyski ośrodek, spodobał mi się bardzo. Na stronie licytacji dowiadujemy się między innymi: 

Tym razem wychodzimy do Państwa z propozycją osobistego towarzyszenia nam w trakcie najfajniejszych chwil naszej pracy - w pełnych emocji i wzruszenia momentach przywrócenia zwierzęcia naturze. Zwycięzca aukcji będzie mógł nadać oficjalne imię naszemu pacjentowi oraz wraz ze wskazaną przez siebie osobą towarzyszącą, osobiście pożegnać go, pozwalając mu odfrunąć do jego naturalnego środowiska. Osoby z miejsc od 2 do 5 wraz ze wskazanymi przez siebie osobami towarzyszącymi otrzymają możliwość aktywnego uczestnictwa w całej akcji, również mogąc zasmakować bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem na miejscu w ośrodku, a moment pożegnania obserwując stojąc zaledwie kilka metrów od punktu, w którym ptak wzbije się w powietrze. Wszystkim gwarantujemy niezapomniane wrażenia, nieopisany ogrom satysfakcji, fantastyczną atmosferę w zgranym zespole naszych pracowników oraz masę materiałów (zdjęcia, filmy) do późniejszego, osobistego wykorzystania, a wszystko to wraz z ciepłym przyjęciem w naszej placówce oraz całodziennym przybliżeniem specyfiki naszej pracy od środka :).

 

WSZYSTKIE ŚRODKI UZYSKANE ZA POŚREDNICTWEM NINIEJSZEJ AUKCJI PRZEZNACZYMY NA ROZBUDOWĘ INFRASTRUKTURY NIEZBĘDNEJ DO RATOWANIA BIELIKÓW TRAFIAJĄCYCH DO NASZEGO OŚRODKA
(Dlaczego profesjonalne zaplecze jest tak ważne, pilnie nam potrzebne, a zarazem kosztowne? Wyjaśniamy Państwu w dalszych częściach opisu naszej aukcji!)

Nieco dalej dowiadujemy się, że koszt budowy planowanej specjalistycznej woliery dla treningów rehabilitowanych bielików (znajdzie się w niej miejsce dla pięciu tych ptaków jednocześnie!) wynosi około 50 000 -70 000 tysięcy złotych.

Osoby, które jest stać stanąć do licytacji, namawiam do tego. Wesprzeć ideę przemyskich weterynarzy to piękna sprawa. A wypuścić, bądź uczestniczyć przy wypuszczaniu bielika, to przeżycie którego na pewno się nie zapomni.. Szczegóły licytacji poznamy w linku.

 

wypuszczenie_bielik_ORZW_fot36_fotLukaszSolski

Wypuszczenie bielika, fot. Łukasz Solski Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci