Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Afrykańska melodia z... pokrzywy

krogulec14

Łozówka budzi we mnie szacunek za swoje olbrzymie "zdolności poliglotyczne". Potrafi ona naśladować głosy około 200 gatunków ptaków. W tym wielu przedstawicieli afrykańskich, z którymi się styka w porze zimowej. Pozornie niepozorny ptak zadziwić powinien każdego.

Łozówka zamieszkuje skupiska roślinności zielnej, często pokrzywy i nawłoci, miejsca wilgotne, na brzegach zarośli łozy, wilgotnych parków i w innych skupiskach roślinności drzewiastej i krzewiastej. Gniazdo umieszcza na roślinach zielnych, do 1,5 m nad ziemią. Niekiedy wysiaduje jajo kukułki.

"U nas równie jest pospolita, - opowiadał o niej w "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski - a nawet może i liczniejsza niż trzcionka. Przebywa w odmiennych miejscowościach, to jest: głównie w gęstych zaroślach łącznych nad wodami, jak i w miejscach zupełnie suchych, nawet zacienionych ogrodach, podobnie jak piegże, w krzewinach się osiedla; w suchych zaś lasach wcale nie bywa.

Gnieździ się na rozmaitych gęstych krzewach, najpospoliciej na łozach i innych gatunkach wierzb, na tarninie, agreście, porzeczkach itp. czasami tuż przy samych domach mieszkalnych, a nawet znajdowałem je na winie na ścianach rozpiętem. Najczęściej gniazdo bywa dość nizko osadzone, na gałązce widełkowatej lub kilkuprzyległych; rzadko wyżej nad dwie stopy od ziemi."

W Polsce łozówka jest średnio licznym ptakiem lęgowym. Przylatuje w maju, odlatuje w sierpniu i wrześniu. Odżywia się owadami i ich larwami.

W gęstym poszyciu wyszukuje owadów. Łozówka, jak już wspomniałem, ma dużą zdolność imitowania głosów innych ptaków. Śpiewający samiec często ukazuje się w odsłoniętych miejscach, lecz zazwyczaj nie zajmuje eksponowanych stanowisk na wierzchołkach krzewów, natomiast dość często śpiewa w ruchu. 

"Śpiewem znacznie się różni od obu poprzedzających (trzciniaka i piegży), - czytamy dalej u Taczanowskiego - głos jej nie ma wcale tej chrapliwości i ostrości, lecz jest czysty, melodyjny i bardzo urozmaicony, pewne nawet zbliżenie do śpiewu zaganiacza przedstawia, chociaż mu wprawdzie nie wyrównywa. Śpiewa zawsze ukryta w gąszczach ciągle odbywając ruchy, lecz często w chwilach największego wysilenia na miejscu się zatrzymuje."

Swoją drogą usłyszeć z kępy pokrzywy melodię afrykańskiego ptaszka to jednak naprawdę wielka sprawa. Tylko łozówka coś takiego zaserwować potrafi!

8IdF3anmTY2SAz8dAjqfrrwXaSKSqfbhJrWa5IX1

Łozówka, fot. Waldemar Wojdylak   Waldemar Wojdylak - Wildlife 

Kobuz, czyli czekając na kruka...

krogulec14

Wikipedia sugeruje nam, że kobuz jest jednym z najbardziej sprawnych ptaków szponiastych. Jeśli do tego dodamy słowa Władysława Taczanowskiego mówiącego: "łatwym jest do ułożenia do łowów na drobne ptaszki, lecz jest leniwy, kapryśny i niewytrwały", to jawi nam się obraz bardzo ciekawego ptaka: mamy przed sobą diament.

Wysmukła sylwetka, długie, sierpowate skrzydła, pozwalają kojarzyć go z wyrośniętym jerzykiem. Dzięki takiej budowie osiąga imponującą szybkość, jak też i zwinność. Kobuz należy do tych nielicznych drapieżników, którzy potrafią w locie schwytać jaskółkę, a nawet jerzyka! 

Kobuz u nas jest nieliczny, szacuje się w Polsce 2 500 -3 700 par lęgowych Przylatuje w kwietniu i maju, odlatuje we wrześniu i październiku. Zimowiska znajduje w południowej Afryce. Żywi się chwytanymi w locie drobnymi ptakami, które stanowią około 70% ogólnego pokarmu i większymi owadami, szczególnie ważkami. Poluje jedynie na otwartej przestrzeni. Nie interesują go ptaki siedzące na ziemi. Wieczorem łowi wcześnie wylatujące nietoperze.

"Chociaż bystrością i zwrotnością lotu wyrównywa sokołom najszlachetniejszym, - dowiadujemy się w "Ptakach krajowych" Władysława Taczanowskiego - poprzestaje często na drobnej żywności, której łowienie niewiele mu trudów nastręcza. Głównie poluje na rozmaite drobne ptaszki, między któremi najwięcej prześladuje skowronki; łowi i większe jak bekasy, przepiórki, drozdy, szpaki itp. większych jednak od siebie nie zaczepia. Dogania w locie jaskółki, lecz często przychodzi mu je chwytać z trudnością między drzewami, ciągłe mu przedstawiającemi przeszkody. Nad wszystko zaś przekłada niektóre lotne owady, a mianowicie chrabąszcze i ważki, i w porach obfitujących w te owady nie ugania się prawie za ptakami. W pogodne wieczory majowe gdy chrabąszcze poruszają się po zachodzie słońca, kobuzy wylatują nad posiewy ozime i na brzegi lasów, i uganiając się za niemi do ciemnej nocy chwytają w powietrzu i dalej lecąc obrywają skrzydełka a resztę pożywają. Przeciwnie na ważki wylatują wśród dnia skwarnego, tak samo je łowią i jedzą. Widziałem także jak podczas polowania na chrabąszcze chwytały niedoperze, lecz je nietykając porzucały.

Gdy ptak goniony padnie na ziemię i skryje się w trawie lub ściernie kobuz zatrzymuje się nad nim przez chwilę, lecz zaraz odlatuje, gdy go od razu nie postrzeże i innej szuka zdobyczy."

Lot kobuza wyróżnia się szczególną lekkością i elegancją. Spośród ptaków drapieżnych jest to zdecydowanie najwytrwalszy lotnik. Kobuz przeważnie lata szybko na niezbyt dużej wysokości. W locie przeplata fazy szybkiego uderzania skrzydłami z lotem ślizgowym. Czasami krąży, bardzo rzadko zawisa w powietrzu. Zręcznie chwyta w powietrzu owady i ptaki. Czatuje na drzewach w pionowej postawie. Końce skrzydeł siedzącego ptaka sięgają do końca ogona. W dawnych czasach, pomimo, że Władysław Taczanowski nieco na niego "marudził", był ceniony przez sokolników i często układany do łowów na małe ptactwo.

Ciekawą informację o tych ptakach znalazłem na stronie Komitetu Ochrony Orłów. Kobuz zwykle składa jaja w drugiej połowie czerwca. Często zdarza się, że para tych sokołów czeka aż upatrzone gniazdo opuści z lotnymi pisklętami prawowity właściciel. Dajmy na to, że kruk. Wtedy dopiero do lęgów przystępuje kobuz. Musi się bardzo spieszyć, gdyż czas wysiadywania zajmuje mu niemal miesiąc. A następny niemal cały miesiąc zabiera mu odchowanie piskląt.

TzicgGTrWBpToFFs2tXUCVrwru4RH5fr7Ck0lqmx

Kobuz środowiskowo, fot. Jakub Spodymek   www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/3626-spodym 

Śpiewający w locie

krogulec14

O tym, że zaganiacz jest jednym z najciekawszych ptaków opowiadałem już kilka razy. Dziś zapraszam w odwiedziny ptaka z "Ptakami krajowymi" Władysława Taczanowskiego.

Gniazdo wije bardzo misternie, uplecione jest ono na wzór gniazda trzcinniczka, lecz zawsze przymocowane do gałęzi drzewa lub krzaka (niezbyt wysoko, zwykle ponad 2 metrów). Świetnie się zlewa z otoczeniem i trudno jest je zauważyć. Przy gnieździe zaganiacz jest bardzo agresywny wobec każdego intruza, niekiedy usiłuje odpędzić od niego nawet człowieka. Zaganiacz potrafi rozpoznać podrzucone jajo kukułki, które natychmiast usuwa. Dlatego w jego gnieździe nie spotka się się kukułczego pisklęcia. Zamieszkuje sady, parki, brzegi lasów liściastych z dobrze rozwiniętym podszytem. Woli środowiska wilgotne niż suche. Pary wierne są zeszłorocznemu ogrodowi.

"U nas wszędzie bardzo pospolity, po wszystkich lasach lasach liściowych i wysokich zaroślach, w sadach i we wszystkich miejscach, gdzie tylko są gęste drzewa, jako to: po alejach, dziedzińcach i grupach drzew otaczających budowle, nawet wewnątrz miast dużych

Gnieździ się na gałęziach drzew liściowych, równie wysoko jak nizko i na wysokich krzewach jak: bzach, leszczynie, kalinie, trzmielinie itp. Gniazdo należy do najlepiej i najdowcipniej wyrobionych z pomiędzy gniazd ptaków krajowych.(...). Kształt gniazda wielce przypomina gniazda trzcionek; jest ono podługowate, mniej więcej walcowate, z wnętrzem głębszem od półkuli, i doskonale wygładzonem."

W Polsce jest średnio licznym ptakiem lęgowym. Zaganiacz bardzo krótko przebywa w Polsce, przylatuje do nas w maju, a odlatuje już w sierpniu. Odżywia się owadami z domieszką jagód jesienią.

Zaganiacz przebywa zwykle w wierzchołkach drzew, gdzie samiec często śpiewa siedząc na zewnętrznych gałęziach korony. Głowę ma przy tym uniesioną, a pióra nastroszone. Szeroko otwarty dziób ukazuje pomarańczową gardziel. Ptak przelatuje szybko z drzewa na drzewo, lot ma płytko falisty. 

"Przesiaduje najwięcej wysoko po drzewach, gdzie skacząc ciągle po gałązkach, łowi i zbiera po liściach muchy i inne drobne owady podobnie jak ich jajka i gąsienice; na ziemi rzadko siada i wcale po niej nie chodzi.

Pod względem śpiewu celuje między wszystkiemi krajowemi śpiewającemi ptaszkami, a szczególniej rozmaitością; prócz własnych strof chwyta różne tony innych ptaków i mięsza je w najrozmaitszy sposób, tak dalece, że każdy prawie samczyk mniej więcej odmiennie wyśpiewuje. Głos jego w ogóle, chociaż jest delikatny, lecz jest czysty, dosyć wyniosły, przyjemny i zrozumiały. Śpiewając ciągle skacze i żeruje, lecz zatrzymuje się na miejscu w chwilach większego natężenia; przez cały dzień od wschodu do zachodu słońca nie ustaje. Przy końcu Lipca wszystkie śpiewać przestają. W ogóle ptaszyna ta mało jest bojaźliwa, na obecność człowieka nie zważa. Przy gnieździe piszczy jak gajówki."

Zaganiacz, według ciekawej interpretacji doktora Kruszewicza, zawdzięcza swoją naukową nazwę barwie upierzenia i faktowi, że często śpiewa się w locie. Odnosząc się do słów profesora Taczanowskiego (każdy prawie samczyk mniej więcej odmiennie wyśpiewuje), można zauważyć iż rzeczywiście jest sporo interpretacji jego śpiewu: "tata pije tata pije zbił kieliszek zbił kieliszek - bije bije zbił zbił zbił kto to widział kto to widział - tata bije tata bije bił bił kto to widział kto to widział.Kiedy już zadowolony przejrzałem tekst do opublikowania znalazłem informację, że na Kujawach śpiew zaganiacza tłumaczony jest na "tata pije, tata pije, tata pije, a wstyd, a wstyd, a wstyd, kto to widział, kto to widział, kto to widział."

Wniosek? Jest jeden: nie pić przy dzieciach. A tym bardziej ich nie bić. W ten sposób nie narazimy się na żaden wstyd ;-) 

9vbkvBnO1CRo0oNQNNPku9DaMDOfTHzwGIK8EgiI

 Zaganiacz, fot. Kamil Wilkos   www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/3292-evilseed 

Stać się wróbelkiem

krogulec14

Nie ukrywam, że profesor Bronisław Cymborowski budzi mój podziw. Ileś lat temu przekroczył wiek emerytalny, a On, jak gdyby nic, w dalszym ciągu się rozwija. Nie spełnia się co prawda zawodowo, ale w zamian za to zaczyna wieść żywot artysty. Pan Profesor skończył kilka kursów rysunku i zaczyna spełniać się w swojej nowej pasji, w rysowaniu ptaków. No cóż, rację miał Jarosław Iwaszkiewicz w "Sławie i chwale" pisząc, że mądrość życiowa polega na umiejętności dostosowania się do zachodzącej rzeczywistości.

Pan Profesor "z sukcesem ukończył" ostatnio kurs tradycyjnego malarstwa koreańskiego. Wraz z zaliczeniem kursu otrzymał imię: Wschodni Ogród. Mistrz (kursu), profesor Kim Chang-bae Damwon, zalecał swoim uczniom maksymę: "malowanie np. wróbelka tak długo aż samemu się stanie wróbelkiem. Podobnie z malowaniem bambusa." Profesorowi Cymborowskiemu, co widać na dołączonych ilustracjach, zdecydowanie bardziej spodobało się bycie wróbelkiem.

Warto wiedzieć, że Kim Chang-bae Damwon jest w 71 pokoleniu potomkiem króla Kim Su-ro, a w 10 Kim Hong-do Damweona, wielkiego mistrza i geniusza swojej epoki. Temu drugiemu z przodków zawdzięcza fascynację malarstwem.

Po tej prezentacji nie pozostaje mi nic innego jak zaprezentować kilka "koreańskich" prac profesora Cymborowskiego.

wiosenny_ogrd_1wiosenny_ogrd_2wiosenny_ogrd_3

Prace profesora Bronisława Cymborowskiego

Monitoring ptaków lęgowych

krogulec14

Nie wiem jak Wam, ale mi się podobają wyprawy na ptaki krajowe wraz z Władysławem Taczanowskim. Dzięki jego pięknym i ciekawym tekstom mamy możliwość porównania tego co było kiedyś z tym co jest teraz. Tu warto zauważyć, że nawet dość często "kiedyś" nie znaczy "gorzej" niż obecnie.

Kiedy skończą się wycieczki z Taczanowskim, to będziemy podziwiali ptaki ze ścieżki "Monitoringu ptaków lęgowych". Ta piękna i wspaniała książka jest owocem współpracy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Myślę, że dzięki tej książce uda mi się nieraz Was zafascynować bogactwem życia ptaków.

"Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny" zdobyłem w niecodzienny nieco sposób. Jak tylko dowiedziałem się o tej pozycji na Facebooku, to zaraz zadzwoniłem do Departamentu Monitoringu Środowiska. Tam jednak dowiedziałem się, że i owszem, poradnik ów jest, i można go sobie odebrać. Osobiście, albo poprzez kogoś.

Jako, że iluś znajomych (z Facebooka, jak i tych którym miałem przyjemność poznać osobiście) w stolicy mam to zacząłem do nich wydzwaniać. Dzięki Kasi Gubrynowicz poradnik już mam. I zapowiadam, że przyszłoroczne wirtualne wycieczki na ptaki zapowiadają cię ciekawie.

11737968_891676167552138_7651632973187890498_n

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci