Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Białogrzbiety

krogulec14

"U nas znajduje się we wszystkich lasach liściowych, - czytamy o dzięciole "białogrzbietnym" w "Ptakach krajowych" Władysława Taczanowskiego - a mianowicie w dębowych i brzozowych całego kraju, lecz nigdzie nie jest obfitym; w wielu jednak okolicach przebywa w nierównie większej ilości od dzięcioła czarnego, chociaż nie tak często daje się postrzegać. W lasach czysto iglastych nie bywa, lecz trafia się także w mięszanych." Zasięg występowania dzięcioła białogrzbietego od tamtych czasów znacznie się skurczył. Obecnie jest bardzo nielicznym gatunkiem występującym głównie w Karpatach i północno-wschodniej części kraju. Jego populację szacuje się na około 1300 par lęgowych. Ale kto wie czy w najbliższym czasie w wielu rewirach lęgowych nie zabraknie dla nich miejsca...

-

Zamieszkuje prześwietlone, stare drzewostany liściaste, często w pobliżu rzek i rozlewisk. Dziuplę na gniazdo wykuwa w zbutwiałym wilgotnym drewnie, najczęściej w osice lub brzozie, rzadko wyżej niż 5 metrów nad ziemią.

"Dziuple wykuwa w drzewach liściowych, najczęściej mocno nadbutwiałych, w różnych wysokościach, to jest zarówno w wysokich gałęziach i sękach, jak w pniach na parę sążni nad ziemią, niekiedy w złomach tak mocno zbutwiałych, że nie tylko rdzeń, ale i cały biel żadnej trudności w robocie nie przedstawia."

Problemem w miejscu najgęstszego występowania tego gatunku w Polsce, jakim jest Puszcza Białowieska, może w najbliższym czasie okazać się... minister środowiska Szyszko. Gość zapowiada zwiększenie gospodarki leśnej, jak też usuwanie drzew, które zaczynają schnąć. Jego zapowiedzi o "puszczy kwitnącej" (cokolwiek miałoby to oznaczać) mogą okazać się katastrofalne dla naszego dzisiejszego dzięcioła. Dzięcioł białogrzbiety jest gatunkiem osiadłym. Jeśli odbierzemy mu miejsca lęgowe oraz żerowiska, to zabieramy mu jakąkolwiek szansę na dalsze występowanie...

"Najpowolniejszy ze wszystkich dzięciołów, najciszej się zachowuje; pomimo, że ma nierównie silniejszy dziób od innych, kując nie wydaje takiego łoskotu, lecz najczęściej powolnie pracuje w mocno nadbutwiałych drzewach liściowych i pniakach, lub korę tylko ze zdrowych obłupuje. Rzadko się odzywa i głosy wszystkie ma cichsze od dzięcioła pospolitego.(...) przyleciawszy do ogrodów lub wsi całe dnie przepędza na obieraniu kilku zaledwie drzew lub plądrowaniu płotów. Z wiosny także turkocze, ale łoskot ten wydaje słabo i głucho.(...) Żywi się samem tylko robactwem."

Przyznacie sami, że żal będzie każdej pary, która zniknie przez ludzką niefrasobliwość...

Źródła: Taczanowski W. 2012 (reprint) "Ptaki krajowe" Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

twOkD32E9pbiRj5cuibnarkaFwOWMUZzH19irKiJ

Dzięcioł białogrzbiety, fot. Karol Zub

Taczała

krogulec14

Jakiś czas temu zadałem sobie nieco trudu i powędrowałem po rycerskich herbach w celu poszukiwania ptaków. Jakkolwiek przejrzałem herbów zaledwie część, to różnorodność gatunków mnie usatysfakcjonowała. Szczególnie cieszyły mnie gatunki, których bym się nie spodziewał. Takie jak bocian, czyż, dudek, dzięcioł, kawka czy szpak.

Swoją drogą to widok rycerza zapychającego na pole bitwy pod Grunwaldem z dudkiem na tarczy musiałby być bezcenny...

-

Myślę, że może zainteresuje Was efekt moich poszukiwań ptaków na rycerskich herbach, klejnotach a nawet na jednej labrze.

Herb: bocian - Adamowicz (odmiana Trąby), Chromy, Frantzius, czyż - Czyszyński; dudek - Hoppe, Seck;  dzięcioł - Dzięcioł; gęś - Gąska; gołąb - Czarniecki, Chlibkiewicz II, Haubicki, Jakubowski (herb własny), Jakubowski Baron; jastrząb - Haubicki; kawka - Trzy Kawki (Borch), Borch II, Borch III - kruk - Balcerowicz, Bieńkowski, Celejów, Czarnowron, Engelke, Ginwił, Jezierza, Korwin, Kruk, Krukowski, Materna, Przykorwin, Rosyniec, Sandrecki, Ślepowron; łabędź Balcerowicz, Białopozór, Borkowski-Dunin, Dowgird, Dunin, Dziób, Herenszwand, Łabędź, Łabędzik, Łabędziogrot, Oszyk, Radzisław; orzeł biały - Adrault de Buy, Amadey, Bacciatelli, Berżewicz, Fanellis, Fornalski, Holfeld, Obłoński, Paczeński, Pałkkowski; orzeł czarny - Aderkas, Adler, Bastian, Baum, Baum Baron, Berg II, Borghia, Borkiewicz, Dalibór, Duninowski, Dzianot, Dziboni, Etmajer, Fernberg, Figenau, Fontana, Frenke, Frenzel, Frydhuberl, Hilburg, Hulewicz, Jakubowski Baron, Kulpiński, Mogilnicki, Odojewski, Orla, Sołtyk, Stankar, Sulima, Zarzycki, Złotokłos; orzeł czerwony - Anhalt-Kothen, Baranowski, Orla; orzeł przedni - Boscamp, Holfeld, Paczeński; orzeł srebrny - Albertrandi, Amadej, Kromer, Krutta, Krybelli, Mięszaniec, Pół Orła; orzeł złoty - Aloy, Boll, pelikan - Owszarski, Pelikan; sokół - Pałubicki; puchacz - Arumowicz, Bartliński, Czarliński, Czarliński III, Nieczuła, szpak - Nieczuła, żuraw - Taczała, ptak srebrny Aleksandrowicz małorosyjski, ptak (szponiasty) - Włoszek

 
Klejnot: bocian  - Chromy, Frantzius; gołąb - Chlibkiewicz II, dudek - Hoppe; jastrząb - Abrahamowicz, Bobrowski Hrabia, Borowski- Baron, Chyliński, Ciborski, Doliniański, Jastrzębiec, Kapica, Openkowski; kawka - Trzy Kawki (Borch), Borch II, Borch III, kruk - Bieńkowski, Czarnowron, Deszpot, Kruk, Kurowski, Nycz; Rosyniec, Sandrecki, Ślepowron; łabędź - Alopeus, Borkowski-Dunin, Ciężosił, Dunin, Herenszwand, Ingelstrem, Judycki, Łabędź; orzeł biały - Berżewicz, Chlibkiewicz I; orzeł czarny - Baum Baron, Bogdanowicz, Chitry, Frydhuber, Hilburg, Hulewicz, Jakubowski Baron, Kulpiński, Sulima, Zarzycki; orzeł srebrny - Bollo, orzeł złoty - Boll, Limożeńczyk; sokół - Karczewski; żuraw - Taczała
 
Labry: orły białe - Borkowski - Hrabia
 
Myślę, że "wysypu" orłów w tym temacie nie zdziwi, wszak chyba każde z nas ich tu się spodziwało. Myślę jednak, że chyba nikt nie spodziewał się ich w tylu kolorach...
 
-
 
Na prezentację herbu z ptakiem wybrałem Taczałę. Nieprzypadkowo. Bardzo lubię legendę mówiącą o żurawiu sterczącym na jednej nodze. Drugą trzyma kamień. Kiedy ów kamień wymsknie się, obudzi go z mimowolnej drzemki. Pamiętacie jak w "Panu Tadeuszu" Mickiewicz o tym mówił? 
"Żuraw, z dala od stada gdy odprawia czaty
Stojąc na jednej nodze, z czujnymi oczyma.
I by nie zasnąć, kamień w drugiej trzyma."
Poniższy opis herbu mówi bardzo dużo:

Na tarczy ściętej, w polu górnym czarnym i dolnym złotym – żuraw szary z lewą nogą (w prawej trzyma kamień) podniesioną. (W wersji średniowiecznej żuraw trzymał motowidło w dziobie, barwy były nieznane.) Po obu stronach głowy ptaka – po jednej gwieździe srebrnej.

Klejnot: żuraw jak w godle.

Labry: czarne, podbite złotem. 

763pxPOL_COA_Taczaa.svg
Wikipedia, bo to z niej pobrałem herb wraz z opisem, każe oznaczyć autora, co też robię:
„POL COA Taczała” autorstwa Bastian. Licencja CC BY 3.0 na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:POL_COA_Tacza%C5%82a.svg#/media/File:POL_COA_Tacza%C5%82a.svg

Pisklę z prostym dziobem

krogulec14

"Francuscy naturaliści utrzymują, że w ogrodach owocowych zrządza znaczne szkody w dojrzałych jabłkach, wiele ich psuje dobierając się do pestek, na które ma być bardzo chciwym; - pisał o krzyżodziobie świetkowym w "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski. I zaraz się odciął od tej niedorzeczności - nigdy mi się nie zdarzyło w kraju naszym słyszeć aby się ktokolwiek na to uskarżał, ani też coś podobnego spostrzedz."

Nie będziemy wnikać jakie zioła jarali francuscy naturaliści, albo jakie tanie winka spijali. Jednak widać, że Taczanowski szpakami musiał być za młodu karmiony i na takie plewy nabrać się nie dał...

-

Krzyżodziób świerkowy zamieszkuje bory iglaste, zwykle świerkowe. Gniazdo umieszcza zwykle na świerku, na wysokości 4 -5 m.

"W Karpatach zaczyna się gnieździć, - czytamy dalej we we wspomnianych już "Ptakach krajowych" - według postrzeżeń hr. WODZICKIEGO, od końca Stycznia, a częściej w Lutym i Marcu. Gorliwy ten ornitolog krajowy zajmujące pod tym względem postrzeżenia podaje w "Wycieczce ornitologicznej w Tatry i Karpaty Galicyjskie" (1851), gdzie, prostując podania autorów niemieckich BECHSTEINA, NAUMANNA i BRECHMA utrzymujących, że ma się słać tylko na szczytach drzew, powiada, że często znajdował ich gniazda na kilka stóp od śniegu lub ziemi, umieszczone na młodej drzewinie, i twierdzi, że w górach galicyjskich gnieździ się rzadko przy wierzchołkach, lecz częściej w połowie kilkunastoletniego świerka. Utrzymuje także, że samica sama tylko wysiaduje. U nas zapewne gnieździ się także w tym samym czasie, spotykałem bowiem w Augustowskiem młode w początku Maja, od pewnego już czasu wywiedzione; lecz zapewne bywają i późniejsze, gdyż w Czerwcu i w Lipcu widuje się młode niezmieniające jeszcze odzieży. W ogóle jednak mało się lęgną w Królestwie; najwięcej w Augustowskiem i w południowych okolicach Guberni Radomskiej, gdzie jest najwięcej lasów świerkowych."

W Polsce regularnie, choć nielicznie, odbywa lęgi w górach i na północnym wschodzie, gdzie występuje przez cały rok. Sporadycznie gniazduje również w innych regionach. W czasie nalotów inwazyjnych jest liczny. Odżywia się przede wszyskim nasionami drzew iglastych, głównie świerka.

Ptak przesiaduje na drzewach iglastych z szyszkami, często na ich szczycie. Chętnie przelatuje z drzewa na drzewo, siada także na ziemi lub na szczytach górskich szałasów. Lot ma bardzo szybki, płytko falisty. Lata w luźnych stadach. Poza sezonem lęgowym żyje głównie w stadach.

-

Krzyżodziób świerkowy ma oryginalny drugi człon nazwy naukowej: curvirostra. Jak wiemy łacińska curva to nic innego jak krzywy. Rostrum natomiast znaczy tyle co dziób. Połączenie obu, jakże ciekawych, wyrazów daje nam... pierwszy człon nazwy polskiej ptaka. Curvirostry nie mają w nazwie pozostałe nasze krzyżodzioby: sosnowy i modrzewiowy.

Warto pewnie dodać jeszcze ciekawostkę. Krzyżodzioby na świat przychodzą z... prostym dziobem. Wykrzywia im się on gdy zaczynają samodzielnie dobierać się do nasion w szyszkach.

eTDK4iRX1lYpzl78wFKghBb9AwMQW9BZi3HjM7OJ

Krzyżodziób świerkowy, fot. Mateusz Matysiak   www.mateuszmatysiak.pl 

Gość z północy

krogulec14

Kilka dni temu wyskoczyłem z Arturem zobaczyć co to za biały ptak szponiasty czatuje na polu przy drodze do Szamotuł. Na miejscu okazało się, że w odległości 200 metrów od siebie były myszołów i bardzo jasny myszołów włochaty. Myszołowa w tej okolicy widuję już kilka tygodni, kto wie czy nie był to ten sam osobnik. Jego włochaty krewniak na pewno przysiadł na polu aby co nieco przekąsić.

Ten drugi zawdzięcza swoją frapującą nazwę dzięki kosmatym "portkom" pokrywającym jego skoki. To dzięki temu nazywany był kiedyś nazywany kosmaczem. To dzięki tym "portkom" jego drugi człon nazwy naukowej brzmi lagopugos, czyli zajęczostopy.

-

Myszołów włochaty gnieździ się w północnej Europie. W Polsce jest regularny, choć nieliczny, na przelotach i na zimowiskach. Przelot jesienny następuje w październiku i listopadzie, wiosenny w kwietniu. Spotykany jest na otwartych terenach, takich jak bagna, wrzosowiska, szerokie doliny rzek czy pola. Część osobników zimuje u nas. Najchętniej odżywia się drobnymi gryzoniami, rzadziej ptakami. Zdarza się, że w czasie ostrych lub ubogich w gryzonie zim atakuje osłabione kuropatwy. W srogie zimy duży udział w jego pokarmie ma znaleziona padlina.

"U nas przez zimę pospolity, - Władysław Taczanowski w "Ptakach krajowych" mówi nam, że w jego czasach podobnie było - lecz nie każdego roku równie obficie zimuje; zaczynają się zwykle pokazywać w początku Października, ciągną po kilka za sobą w pewnych odległościach i zostają po drodze gdzie sobie który upodoba. Odlatują w końcu Marca lub na początku Kwietnia stosownie do tego jak pora wiosenna wcześniej lub później nastaje.

Czas pobytu w naszych stronach przepędza wśród pól nawożonych i łąk, gdzie ma obfitość myszy i polników, prawie wyłącznie jego pożywienie w tej porze stanowiących; pola płonne rzadziej nawiedza. Nierównie jest pospolitszy w okolicach żyznych niż na lekkich i piaskowatych gruntach. Na obranem raz miejscu, to jest na stożysku, stercie lub na wierzchołku odosobnionego drzewa wśród pola lub na kraju lasu po całych dniach przesiaduje, ztąd podobnie jak myszołów wypatruje zdobycz, lub puszcza się na małe wycieczki po okolicy i tak samo jak tamten poluje."

Myszołów włochaty lata powoli i wolno uderza skrzydłami, często krąży. Podczas pokonywania krótkich dystansów często leci nisko nad ziemią. Poza sezonem lęgowym żyje pojedynczo, choć czasami kilka ptaków gromadzi się w jednym miejscu.

"Powolniejszy i ociężalszy od myszołowa, postać ma więcej odętą i niezgrabną.(...) Nieznający się na gatunkach i nieumiejący ściśle obserwować, nie mogą dać wiary, aby ptak tak okazały nie miał mordować zajęcy i większych ptaków, lecz bardzo łatwo można się przekonać się na zimowych polowaniach, jak nie zwraca uwagi na zające obok niego przechodzące i jak obojętnie zachowuje się wobec stada kuropatw w blizkości na śniegu siedzącego."

-

"Nieumiejącymi ściśle obserwować" byli dość często myśliwi. Widząc myszołowa włochatego przy padlinie zająca sporo z nich uważało, że upolował go ptak. Ten i ów posłał mu kulę...

Swoją drogą to jestem ciekawy, czy gdyby ten i ów myśliwy zobaczył kosmacza przy padlinie jelenia czy żubra, to miałby te same podejrzenia?

EiJe61kUnjd7P7ZLboxgbSmWzDTQjZJjs3tlTbcd

Myszołów włochaty, fot. Karolina Myroniuk

Płomienna

krogulec14

Pierwsze, nie licząc tej garstki lęgowej, już są u nas od ponad miesiąca. Jedni będą się cieszyć jej urodą, a inni zwyczajnie zazdrościć...

Nie ukrywam, że bardzo podobają mi się czeczotki. Chodzę późną jesienią po wybranych biotopach i bardzo ubolewam, że wszystkie spotkania z nimi mogę policzyć na palcach jednej ręki. I jakoś nie widzę specjalnie szansy aby coś w tych rzadkich spotkaniach mogłoby coś się zmienić.

-

W strefie wysokogórskiej czeczotka przebywa gdzie pojedyncze płaty kosodrzewiny przeplatają się z powierzchnią niskiej roślinności zielnej. Na zimowiskach najszybciej zobaczymy ją na skrajach lasów (olchowych i brzezin), w ogrodach graniczących z polami, w pobliżu drzew przy otwartych przestrzeniach. Gniazda zakłada na drzewach (na przykład na brzozie) i krzewach, do 2 metrów nad ziemią. Często kilka par gniazduje blisko siebie.

Czeczotka w górach jest osiadła, poza nimi regularna na przelotach i na zimowiskach. Przelot wiosenny trwa od marca do maja, jesienny we wrześniu i październiku. Skrajnie nieliczne pary gniazdują w górach (Tatry, Karkonosze i Góry Izerskie - około 100 par) i nad morzem (Słowiński Park Narodowy - około 50 par). Odżywia się nasionami drzew, szczególnie brzozy i olchy, a w okresie lęgowym również owadami. 

"Do nas zwykle nalatuje w Listopadzie - pisał o czeczotce w "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski - i tuła się po całym kraju w stadach mniej więcej licznych do Lutego lub Marca, to jest czasu zniknięcia śniegów. Nie w każdym roku jednakowo nas odwiedza, w ciężkie bowiem zimy jest bardzo obfita, w lżejsze rzadsza; nigdy jednak nie pomija nas zupełnie

Żywi się drobnemi oleistemi nasionkami ziół i niektórych drzew, a mianowicie brzozowemi i w części olszowemi, które podobnie czyżom na drzewach obiera; na roślinach zielnych zarówno żeruje z łodyg na pniu jak i na ziemi."

Czeczotka dość często przesiaduje na drzewach i wysokich roślinach zielnych. Wspina się zręcznie po cienkich zewnętrznych gałązkach i zwisa na nich w różnych pozycjach. Nie jest zbyt płochliwa.

"Lata zwykle ścisłemi tłumami i gęsto drzewa i ziemię obsiada.(...) Paszki te są dosyć gwarliwe i ciągle się odzywają właściwym sobie głosem tak w locie jak i siedząc; z wiosny samczyki dużo śpiewają, śpiew ich delikatny, świergotliwy, dosyć urozmaicony, często przegradzany zwykłem, ucinanem wabieniem."

-

Aktualna nazwa czeczotki to Acanthis flammeaAcanthis jest postacią mitologiczną, którą, jak i całą jej rodzinę spotkał wielki dramat (głodny koń zjadł jej ojca!). Tknięci litością Zeus i Apollo zamienili Acanthis w czeczotką, pod której postacią miała rozładować jakoś rodzinną tragedię... Możemy się domyśleć, że nasza bohaterka była rudowłosą. Sugeruje to drugi człon nazwy: "flammea".

QSpTgGWEwgv1VhJcxG3GgAx39Uiis1fwMf8xzijW

Czeczotka, fot. Mateusz Matysiak   www.mateuszmatysiak.pl 

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci