Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Kurka wodna

krogulec14

Inspiracja do dzisiejszego postu jest w "Dwunastu srokach za ogon" Stanisława Łubieńskiego. Tym razem obraz Józefa Chełmońskiego pozostanie bez opisu.  Staszka uwagi nad obrazami Chełmońskiego uważam za mistrzowskie. Skoro zabrakło ich pod adresem prezentowanego dziś obrazu, to jestem przekonany, że nic lepszego nie zrobię jak pozostawiając Wam niczym nie zmąconą kontemplację.

 Kurka_wodna

Kurka wodna. 1894. Olej na płótnie. 133 x 198,5 cm. Muzeum Narodowe w Warszawie.

Sokół ojczysty

krogulec14

Szukając ciekawostek o pójdźce trafiłem w "Encyklopedii staropolskiej" Zygmunta Glogera na ciekawe moim zdaniem wiadomości o dawnym sokolnictwie, jak też i ptakach szponiastych odgrywających w tym zagadnieniu pierwszorzędną rolę.

-

"Sokoł, ptak (Falco gentilis), używany był w Polsce do łowów od czasów Piastowskich. Książęta i magnaci do hodowli i obuczania mieli sokolników, których osady po dziś dzień zwane są Sokolnikami. Bolesław Chrobry sprowadzał z dalekich krajów sokoły i sokolników. Sokolnicy u panów należeli do sług, a u panujących – do urzędników dworskich. W XIII w. napotykamy pomiędzy urzędnikami sokolnika (falconarius), podpisanego jako świadek na przywileju Bolesława śląskiego z r. 1234.

Ponieważ najsnadniej ułożyć się dają do polowania młode ptaki, zabierano więc je z gniazd, gdy już miały z nich wylecieć, i takie zwano „gnieźnikami”. Na kmieci wkładano powinność pilnowania gniazd sokolich. Cygański, autor „Myśliwstwa ptaszego”, współczesny Batoremu, każe je chować na wieży i dobrze karmić, aby nawykały wysoko się wzbijać i nie uciekały. Młode pielęgnowano starannie i karmiono ptactwem, stawiano przy świeżej wodzie, żeby się kąpały i na słońcu suszyły. Główny warunek nauki, żeby sokoł mało sypiał i był najczęściej na ręku myśliwca, przez co stawał mu się posłusznym i do niego przywiązywał. Jak sokoł wybrany z gniazda zwał się gnieźnik, tak złapany stary zwał się dziwok, a każdy ptak drapieżny układany do polowania zwał się maiż. W czasie nauki często karmiono, nakładano na głowę kapturek, żeby nic nie widziały, pętano nogi i noszono ustawicznie na obręczy, dręcząc bezsennością, przez co traciły dzikość i posłuszniały. Puszczano je na sznurze (zwanym dłużce lub pętca), żeby wracały na berło, poczem je karmiono. Przez zimę dziwoka sokolnik przywiązywał do klocka, po izbie puszczał, często brał na rękę, pokarmem przynęcał, chłodno i w ciemności trzymał, o gnieźnika mniej się kłopotał. Gdy nie było dla sokołów ciemnej komory, to je zamykano w skrzyni. Na łowy niesiono wprawnego już ptaka na ręku z kapturkiem, który zdejmowano, kiedy zdobycz miał ujrzeć. Wówczas wznosił się pod obłoki, krążył, na ofiarę jak kamień spadał, zabijał, na głos powracał i pokarm otrzymywał. Raroga potrzeba aby pilnowały charty, jastrzębia – wyżły. Nadto każdy rodzaj ptaków łowieckich miał osobny gatunek ptactwa, do którego mógł być użyty, któremu mógł podołać. Orły i sokoły, głównie na dropie, dzikie gęsi, czaple i żórawie puszczano, jastrzębie – na cietrzewie, kaczki i kuropatwy, krogulce – na przepiórki, gołębie i skowronki.

„Sokół i każdy ptak – mówi Rej w Żywocie poczciwego człowieka – gdy go nadobnie ugłaszczesz, foremną jaką czapeczkę nań włożysz, już za tobą lata od stawku do stawku, już krąży, szuka, czemby ci się przysłużył”.

Prawo posiadania sokoła myśliwskiego tak oznaczało w Polsce szlachcica, jak noszenie szabli u boku. Było w Polsce kilka gatunków sokołów. Kluk powiada, że sokoł podolski wielkie ma skrzydła i nogi. W przenośni sokoł oznaczał dorodnego młodziana. W pieśniach też starych słyszymy nieraz o młodzianie jako sokole lub sokoliku i o ptaku sokole. Żniwiarze podlascy śpiewają w dniu dożynkowym:


Hej nie wylatuj, raby sokole,
Bo już nie przyjdziem w to czyste pole itd.


W artyleryi polskiej „sokołami” nazywano pewien rodzaj dział. W „Archelii” z r. 1643 czytamy np.: „Działo, wielki sokoł, czwarta część kolubryny, wyrzuca trochę więcej niż 5 funtów”. Jakubowski w „Nauce artyleryi” z r. 1784 mówi znowu: „Sokoły,
faucons z gatunku śmigownic albo wężów, do 6 funtów kule strzelają”. W dokumencie z r. 1145 znajdujemy: a custodia et solucione erodiorum, quod sokol dicitur, a w innym z r. 1259 mamy nazwę „Sokola dąbrowa” (circa rivulum Poniqua et Sokola Dambrova)."

-

Tytuł można wziąć jako dosłowne tłumaczenie (Falco gentilis), albo... ich artystyczną improwizację.

Cytat: "Encyklopedia staropolska" 1900 -1903 Zygmunt Gloger

l4WPy3bvogTeCD7pQdHni1xFMros1ShtqHVxaUOB

Sokół wędrowny, fot. Kamil Boberski

Leopold Staff "Do wróbla"

krogulec14

Nie przeto, żeś jest jako skowronek wysoki,
Który nad ziemią kręgi dźwięczące zatacza
I wzbity niewidzialnym ziarnkiem pod obłoki ...
Wiedzie w pole do pracy wczesnego oracza;

Nie przeto, że jak słowik, namiętny towarzysz
Majowych nocy, słodką wonią bzu pijanych,
W zaczarowanym świetle księżyca kojarzysz
Uniesieniem miłosnym serca zakochanych;

Lecz czczę cię, wróblu, w skromnym tym panegiryku
Przeto, że nie masz innych cnót, zalet i chwały,
Wszędobylski, bezczelny, głodny uliczniku,
I w szarej swej beztrosce gwiżdżesz na świat cały.

Temat znalazłem na fajnej stronie na Facebooku zatytułowanej "Ptaki w Polsce". Stronę prowadzi Wojtek Sz., który robi wiele dla popularyzowania ptasiego bractwa. Kto jest na Facebooku, to zapraszam do Jego "Ptaków w Polsce".

A ja przypomniałem sobie, że znam jeszcze kilka pięknych wierszy o wróblach. Mam zatem nowe, ciekawe "tematy" na bloga.

 2ib6JMObo9aOAYNMJONaDlUAjQhQl58clfOBV1CZ

Wróbel, fot. Dorota Makulec   www.dorotamakulec.pl 

Simona Kossak "Sokół Królewski"

krogulec14

Rozdział "Sagi Puszczy Białowieskiej" Simony Kossak zatytułowany "Sokół Królewski" zrobił na mnie piorunujące wrażenie. O tym, że sokół wędrowny  atakuje ofiarę z prędkością przekraczającą 300 kilometrów na godzinę, wiedziałem. To, że profesor Jan Sokołowski nazwał go "żywą strzałą" wiedziałem również. Jednak statystyki znalezione w książce wręcz mnie poraziły. I znowu zagadałem Adama Pluszkę, redaktora MARGINESÓW z pytaniem: "czy mogę?"

Skoro pozwolenie otrzymałem, to zapraszam: 

"Opis polowania zamieszczony w opowiadaniu oparty jest na przekazach z epoki. Nasuwa się pytanie o skuteczność pozyskiwania zwierzyny za pomocą ptaków drapieżnych. Jak podają fachowe podręczniki: dobry jastrząb może złowić 50 bażantów dziennie (rekord wynosi 70) albo 10 -15 zająców lub 70 kuropatw. Sokół puszczony na stado pięciu dzikich gęsi z łatwością może "spuścić" je wszystkie z powietrza, dopiero na ostatniej robiąc "dosiad". Pewien orzeł przedni "wziął" jednego dnia 14 wilków (!) i 3 zające. Rekordzistą w łowach z sokołem wędrownym był margrabia Fryderyk Heski, który w latach 1730 -1755 upolował (uwaga!): 1763 kanie, 4174 czapel, 4857 wron, 14 087 kuropatw, 398 dzikich kaczek, 1647 srok, 985 bażantów, 5059 zajęcy. Łącznie z niewymienionymi w spisie gatunkami - 34 500 sztuk zwierząt!

Tępiono zwierzostan przez cały rok - jeśli tylko pogoda sprzyjała. Polowały rzesze sokolników. Ich ofiarą padały tysiące ptaków drapieżnych i setki tysięcy ptaków i ssaków wszystkich możliwych gatunków, na przykład bocianów i czapli - z których brano tylko kilka piórek do osławionych kitek zdobiących nakrycia głowy szlachty. Efekty tej "krotochwili" zawierają europejskie Czerwone Księgi Zwierząt - wykazy ginących gatunków zwierząt."

-

Na koniec jedna uwaga. Nie chciałbym aby ktokolwiek odebrał wybór akurat tego fragmentu książki jako formę ataku na sokolników. Autor bloga zdaje sobie sprawę z tego, że być może dzięki zaangażowaniu sokolników w restytucję gatunku widział kilka razy sokoła wędrownego na wolności.

Cytat pochodzi z: Kossak Simona 2016 "Saga Puszczy Białowieskiej" Marginesy

xsvGJXPoiGiC5YgeOoGvdYGhEVA2dwc7mwN6xJGV_1

Sokół wędrowny, fot. Grzegorz Sierocki 

O miejscu dla głuszca

krogulec14

Nie trzeba zabijać jakiejś grupy zwierząt aby ją unicestwić. Aby się jej pozbyć wystarczy przecież "tylko" odebrać, albo zniszczyć jej środowisko. O tym, w kontekście głuszców, pisał już w XIX wieku Władysław Taczanowski: "W wielu lasach za mojej już pamięci zaginął zupełnie, jak np. w Łęczyńskich, i w krótce zapewne stanie się bardzo rzadkim w kraju, jeżeli nie będzie więcej oszczędzanym, i lasy nie przestaną ulegać coraz większemu zniszczeniu."

-

Głuszec na nizinach zamieszkuje najchętniej bory sosnowe z domieszką brzozy, świerka i osiki. W górach upodobał sobie świerczynę w górnym reglu, oraz bory świerkowo-jodłowe w reglu dolnym. W obu przypadkach najlepiej się czuje w borach bagiennych, borach wilgotnych oraz w borach świeżych. Sosna, jak i świerk z jodłą stanowią niezbędny element miejsca w którym żyje ten ptak. Pączki tych drzew stanowią podstawowy i niemal wyłączny pokarm dla głuszców w zimie. Wiosną i latem podstawową dietę stanowią krzewinki wrzosowate z borówką czernicą, czyli popularnie nazywaną przez nas jagodą, borówką brusznicą, borówką bagienną, żurawiną, wrzosem i wełnianką. Niezbędne są też gastrolity, czyli małe kamyki. Połykane przez głuszca rozdrabniają mu pokarm w żołądku.

Głuszec najlepiej się czuje w starych, niezbyt zwartych borach. Miejscami muszą występować kępy podszytu, jak i niezarośnięte płaty piaszczystego podłoża - poza wspomnianymi gastrolitami ważną czynnością dla ptaka są kąpiele piaskowe. Nieodzownym elementem środowiska głuszca są również polany. Ważne dla jego występowania są też stare, szeroko rozgałęzione drzewa, miejsca snu jak i wypoczynku tychże ptaków.

W polskich, czterech już tylko, i to izolowanych, miejscach zajmuje różne środowiska. W Karpatach preferuje starodrzewie świerkowe rosnące w górnym reglu rosnącym zwykle powyżej tysiąca metrów nad poziomem morza. W Puszczy Solskiej najchętniej wybiera stare bory bagienne i wilgotne. W Borach Dolnośląskich najlepiej się czuje w mozaice lasów wilgotnych, bagiennych i świeżych. W Puszczy Augustowskiej jego środowiskiem jest 60 -100 letni bór świeży oraz starodrzew bagienny.

-

Mógłby wychodzić na paradoks fakt, że wraz ze zwiększaniem się borów sosnowych zmniejsza się ilość lubiącego sosnę głuszca. Zapewne spory udział w tym paradoksie mają leśnicy, których wieloletnie działania mające na celu osuszanie lasów doprowadziły do tego, że preferowane przez głuszce bory bagienne stanowią zaledwie 1 (jeden!) procent stanowisk leśnych w Polsce. Borów wilgotnych jest niewiele więcej: 2 procenty wszystkich naszych lasów. Obecne "małe retencje" są zwyczajnie musztardą po obiedzie...

Jak widać nikt z leśników chyba Władysława Taczanowskiego nie słuchał...

Bardzo mocno bazowałem na: Zawadzka D., Zawadzki J., Keller M., Żurek Z., Ciach M., 2015 Głuszec Tetrao urogallus, W. Chylarecki P., Sikora A., Cenian Z., Chodkiewicz T (red.), Monitoring Ptaków Lęgowych. Poradnik metodyczny. Wydanie 2. GIOŚ, Warszawa, s. 145 -153..

 www_134811

Głuszec, fot. Cezary Korkosz   www.cezarykorkosz.pl

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci