Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Dziewięć lat mazurkowania

krogulec14

Kochani, minęło dziewięć lat jak Wam mazurkuję. Nie ukrywam, że nie spodziewałem się zaczynając pisać bloga jak fantastyczna rozpoczęła się dla mnie przygoda.

Największym dziś problemem było znaleźć fotografię z... dziewięcioma mazurkami!

 mazurek52

Mazurek, fot Marcin Perkowski   www.ptaki.fotolog.pl 

Nic nie przedstawia

krogulec14

"Płócienko szare, zielonawe, chaotyczne, mające niby przedstawiać dropie na stepie, chociaż w gruncie rzeczy nic nie przedstawia", pisze z dezaprobatą recenzent "Kłosów". Innego zdania jest Stanisław Łubieński autor "Dwunastu srok za ogon". Chwali je pisząc, że "Dropie" to jednak wyjątek pośród dziesiątek takich samych konnych zaprzęgów, taplających się w mokrym śniegu sań, bab w czerwonych chustach i chłopów w futrzanych czapach".

Chciałoby się powiedzieć, że "Dropie" są niezbitym dowodem na to, że te niezwykłe ptaki zamieszkiwały mazowieckie pola. Jednak tak nie jest. W "Dwunastu srokach za ogon" dowiadujemy się, że malarz wypatrzył je w Meudon, położonym w pobliżu Wersalu.

A te "szare, zielonawe, chaotyczne" "Dropie" trącą mnie sporym ładunkiem nostalgii. Są świadectwem, przypomnieniem, że jeszcze w XIX wieku występowały na znacznych częściach naszego kontynentu. W tym w Polsce. Niestety w wyniku naszej presji występują one obecnie zaledwie w kilku miejscach w Europie. Udane próby zachowania gatunku w Brandenburgii, jak i reintrodukcji w Wielkiej Brytanii zdają się mówić, że nie wszystko jeszcze stracone. Oby!

A recenzja "Kłosów"? No cóż, zapewne nie po raz pierwszy i ostatni tak wybitne dzieło przywitano...

Cytaty: Łubieński., 2016 "Dwanaście srok za ogon" Czarne, Warszawa

 

Józef Chełmoński "Dropie" 1886 Olej na płótnie 66,5 x 100,5 cm.  Muzeum Narodowe w Warszawie.

Pokoloruj ptaki!

krogulec14

Justyna Kierat zdecydowała się na wydanie książki. Będzie to edukacyjna kolorowanka z ptakami w roli głównej. Uważam, że jest to znakomity pomysł. Rysunki Justyny są wręcz urocze i myślę, że malujące książeczkę maluchy będą z tego zadowolone. A przy okazji wzbogacą swoją wiedzę na temat naszych skrzydlatych przyjaciół.

Jako, że pomysł bardzo mi się podoba, to postanowiłem go przedstawić na "Plamce mazurka". W końcu dowie się o nim ileś osób, które mogą wyrazić kolorowanką zainteresowanie. Zainteresowanie ptakami warto zaszczepiać w każdym wieku. Jak wiadomo czym skorupka za młodu nasiąknie, tym później ptaszę będzie trącić. 

Justyna wystartowała ze swoim pomysłem w serwisie "Polak potrafi". Więcej szczegółów poznamy na  polakpotrafi.pl/projekt/ksiazka-kolorowanka-o-ptakach. Osobiście zachęcam nie tylko rodziców małych dzieci, ale i osoby mające kilkuletnich bratanków czy siostrzenice. Prezent w postaci kolorowanki może maluchom otworzyć oczy na piękny, bardzo pierzasty świat, który lata koło (i nie tylko koło) nas...

14063746_516395875218605_1749587114756562176_n

Na szczudłach

krogulec14

Podczas gdy sporo gatunków w Polsce znika, bądź staje się coraz rzadsza, to prezentowany dzisiaj szczudłak, niemal na zasadzie równoważni, jest spotykany u nas coraz częściej. Kiedyś jego pojawienia się w Polsce bywały sporym wydarzeniem, a obecnie niemal co roku podejmuje u nas lęgi.

Wikipedia mówi o tym, że rodzice dzielnie przeciwstawiają się niebezpieczeństwom jakie zagrażają ich pisklętom. Potrafią atakować z krzykiem napastnika, bądź też udając kalekę odciągają go od gniazda...

-

Szczudłaki w Polsce w latach 1994 -2015 gnieździły się sporadycznie. Lęgi ich zwykle są efemeryczne, jedynie w Ujściu Warty ptaki te odbywały lęgi przez następujące po sobie trzy sezony. Ptaki te w suche lata szukają optymalnych miejsc na lęgi, na skutek czego pojawiają się w środkowej Europie. Ptaki te gniazdujące zwykle kolonijnie w w naszym kraju gnieżdżą się zwykle pojedynczo lub w skupieniach do trzech par.

Szczudłaka, z tej racji, że jest gatunkiem zdecydowanie ciepłolubnym, łatwo jest zobaczyć w rejonie Morza Śródziemnego, jak też i Czarnego. Na miejsca lęgowe preferuje mokradła z płytkimi wodami. Najszybciej zobaczymy je przy ujściach rzek, nad przymorskimi zalewami, moczarami a także płytkimi jeziorami i rzekami. Czasami gnieździ się na terenach nawadnianych, osadnikach, stawami rybnymi czy polami ryżowymi.

W Polsce na miejsca lęgowe wybiera zalewiska w dolinach rzek, jeziora, stawy, zbiorniki zaporowe, żwirownie czy pola irygacyjne. Do tej pory w naszym kraju kilka lęgów gatunku zakończyło się sukcesem.

-

Bardzo mocno bazowałem na: Sikora A., 2015 Szczudłak Himantopus himantopus, W. Chylarecki P., Sikora A., Cenian Z., Chodkiewicz T (red.), Monitoring Ptaków Lęgowych. Poradnik metodyczny. Wydanie 2. GIOŚ, Warszawa, s. 218 -221.

bGb0JFDPou4epdb8HWWxsZqjeq823JbxihqMxwET

Szczudłak, fot. Mateusz Matysiak   Mateusz Matysiak - Polish Bird Photos

Figurka trznadla

krogulec14

Zloty Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej to nie tylko spotkania, wykłady czy stoiska z ciekawymi gadżetami. Jedną z ich części jest wystrój świetlicy w OSP w Słońsku. Najczęściej są to piękne i ciekawe wystawy fotograficzne. Ale nie tylko. Czasem pojawiają się bogate zbiory filatelistyczne związane rzecz jasna z ornitologiczną tematyką. Była piękna wystawa malowana nitką (czyli filcowana), jak też i haftu krzyżykiem, której autorką była Ewa Polańska. Były też, tak bardzo lubiane przeze mnie, grafiki Michała Skakuja, czy akwarele Andrzeja Rabiegi.

Nie ukrywam, że zawsze mam jakieś pomysły związane z wystawami. Staram się żeby to były pomysły oryginalne. Na przykład marzy mi się zaproszenie doktora Andrzeja Kruszewicza, który ma bogatą kolekcję monet z różnych stron świata których  z ptakami. Podobnych kolekcji z wiodącym tematem ptaków zapewne jest wiele. Trzeba tylko dobrze się za nimi rozglądać.

Od kilku lat rozglądam się bacznie za rzeźbiarzami ptaków. Do tej pory problemem z wystawieniem rzeźb była odległość. Rzeźbiarzom z Podlasia nie za bardzo opłacało się jechać ze swoimi dziełami w poprzek Polski. W ubiegłym roku rozmawiałem z Waldemarem Półtorakiem. Waldemar, który kiedyś był na jednym ze zlotów, wstępnie wykazał zainteresowanie. Kwestię dogadywania pozostawiam Jemu jak i Izie. Osoby "Facebookowe" Waldemara prace mogą podziwiać na Waldemar Półtorak Polish Birds Carving & Crafts.

-

A ja dziś na jednym ogniu dwie pieczenie upiekłem. Poza zaprezentowaniem ciekawych prac, mogę Wam pokazać... trznadla. Jakby nie patrzeć Ptaka Lata 2016.

14068226_326349064369772_6561345892008702854_n

Trznadel, Waldemar Półtorak

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci