Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Wędrówki podróżniczka

krogulec14

Na kwietniowym zlocie PODRÓŻNICZEK został wybrany ptakiem roku 2016, w związku z tym ogłaszamy temat konkursu plastycznego. Czekamy na prace na temat  „Wędrówki podróżniczka”  do dnia 21 października br. Prosimy o uważne przeczytanie regulaminu :-).

-

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

nt.: "Wędrówki podróżniczka"

§ 1.

Organizatorem konkursu jest: Klub Rzeczpospolita Ptasia przy Towarzystwie Przyjaciół Słońska "UNITIS VIRIBUS" w Słońsku.

Cele konkursu

§ 2

1. Zwiększenie zainteresowania ptakami terenów podmokłych, w szczególności podróżniczkiem.

2. Promowanie i upowszechnianie wiedzy o rzadkich gatunkach ptaków.

3. Zwrócenie uwagi na zjawisko sezonowych wędrówek ptaków.

4. Inspirowanie twórczości artystycznej dzieci i młodzieży.

Zasady prowadzenia konkursu

§ 3

1. Konkurs plastyczny adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum oraz przedszkolaków i osób dorosłych.

2. Prace oceniane będą w następujących kategoriach wiekowych:  przedszkolaki,  uczniowie z klas I - III,  uczniowie z klas IV - VI,  gimnazjaliści,  dorośli.

Zasady uczestnictwa w konkursie

§ 4

1. W konkursie plastycznym mogą brać udział osoby, które wykonają indywidualnie prace plastyczne w dowolnej formie (np. rysunki kredkami, ołówkiem, prace malarskie, kolaże, grafiki czy prace wykonane technikami mieszanymi) w formacie nie większym niż A3

2. Prace należy opisać na odwrocie (imię, nazwisko, wiek, klasa, nazwa i adres szkoły lub adres prywatny autora, nr telefonu kontaktowego lub e-mail). Każda placówka może nadesłać maksymalnie po 3 prace w każdej ze wskazanych kategorii wiekowych.

3. Prace należy nadesłać na adres: Rzeczpospolita Ptasia, 66-436 Słońsk, ul. Puszkina 44, z adnotacją - Konkurs plastyczny

4. Termin nadsyłania prac upływa 21 października 2015r.

5. Prace zniszczone i źle opisane nie będą oceniane.

Ocena prac

§ 5

1. Prace konkursowe oceni komisja powołana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Ptasiej w Słońsku.

2. Do pracy w komisji zaproszeni zostaną plastycy oraz osoby działające na rzecz Rzeczpospolitej Ptasiej.

3. Komisja konkursowa oceniając prace uczniów weźmie pod uwagę następujące kryteria:  zgodność pracy z tematem konkursu,  cechy charakterystyczne postaci podróżniczka,  samodzielność i oryginalność ujęcia tematu,  estetykę wykonania pracy.

4. Wyniki konkursu znajdą się na stronie internetowej www.tps-unitisviribus.org.pl.  Laureaci zostaną powiadomieni mailem lub przez nauczycieli.

Nagrody

§ 6 1.

W konkursie przewidywane są nagrody książkowe, płyty i filmy o tematyce przyrodniczej.

2. Przyznanie nagród potwierdzone zostanie dyplomem.

3. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród oraz prezentacja nagrodzonych prac odbędzie się w kwietniu 2016 r. na XV Zlocie Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej w Słońsku.

Postanowienia końcowe

§ 7 

1. Prace konkursowe stają się własnością Towarzystwa Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus" i nie podlegają zwrotowi.

2. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji i wykorzystania prac (z podaniem nazwiska autora) w celach promocyjnych autora.

-

Powyższą informację ściągnąłem ze strony Towarzystwa Przyjaciół Słońska "Unitia Viribus".

Skoro wszystko już wiemy, to bierzemy się za kredki, farby i walczymy. Jeśli talent graficzny bądź malarski mamy ograniczony, to podpowiadamy naszym znajomym, szczególnie dzieciom i niech malują, rysują. Pięknego i pięknie śpiewającego podróżniczka. Nawet jeśli nie wygrają, to i tak poznają uroczą perełkę polskiej przyrody.

80481b67997b3db30dcb41e09f8772b7

Podróżniczek, fot Cezary Pióro   www.cezarypioro.pl 

O jerzyku przeżutym kurczakiem karmionym

krogulec14

Ostatnio syn znalazł młode pisklę. Z tego co ocenił było ono dość mocno skazane na pożarcie przez kota. Brakowało bezpiecznej gałęzi, czy innego spokojnego miejsca dla malucha, gdzie mogliby dokarmiać go jego rodzice. Co było robić, zabraliśmy pisklaka. Zadzwoniliśmy do Jacka Więckowskiego i zawieźliśmy Mu nasz skarb. Jacek wychował już kiedyś naszego szpaka, gołębia. To i tego ptaka postawi na skrzydła. Pisklę otrzymało dobrą opiekę, której my sami byśmy nie potrafili zapewnić.

Dlaczego opowiadam tą historię? Bo czasami ludzie zachowują katastrofalnie! 

-

Szanowni Państwo. Pomysłowość Wasza co do podawanego jerzykom przez Was pokarmu, jest przerażająco zaskakująca.
Kacperek został przywieziony z nadmorskiego kurortu gdzie jego opiekunowie serwowali mu przeżutego kurczaka i biały ser gdyż jak mówili nic innego, będąc na wczasach, nie mogli do jedzenia dla niego znaleźć.
Zastanawiam się czy z braku odpowiedniego jedzenia, podalibyście swojemu dziecku truciznę? Tak, Szanowni Państwo, taki pokarm dla jerzyka to nic innego jak trucizna.
Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa.
Jeżeli już zdecydowaliście się pomóc ptakowi, sprawdzajcie czy nie jest zabrudzony odchodami.
Kiedy zważyłam Kacperka, ważył 31 g ale kiedy zajrzałam pod jego brzuch, okazało się, że do kloaki, sterówek i brzuszka przyklejona jest kilkudniowa twarda kupa.
Po umyciu jerzyka, ptaszek ważył tylko 25 g.
Te zabrudzenia na sterówkach to pozostałość po kupie, która wżarła się w pióra i będzie można ją stopniowo wykruszać.

-

Jako komentarz cisną mi się słowa: powiadają, że dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane...

11872276_10205117319427719_3628519968721398235_o

Tekst i zdjęcie Pani Zofii Brzozowskiej   www.ratujmyptaki.org 

Orlik grubodzioby, czyli o co tyle krzyku

krogulec14

Ubyło nam ostatnio "prawdziwych" orłów, oj ubyło. I to nie za sprawą zarazy, myśliwych, czy innego w przyrodzie dokazującego draństwa. Ubyło ich za sprawą... systematyków, którzy przełożyli fiszki z orlikami krzykliwymi i grubodziobymi z szufladki Aquila do szufladki Clanga. A jak wiadomo być Aguila znaczy być super orłem, a być Clanga, no cóż...

Ciekawym staje się fakt w przypadku orlika grubodziobego, który obecnie naukowo to nazywa się Clanga clanga. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że Clanga wywodzi się od clangoru (tak, tak, od tego co żuraw klangoru), to nasz orlik grubodzioby robi się wybitnym krzykaczem. Kto wie czy nie większym niż jego krzykliwy pobratymiec...

-

Orlik grubodzioby, o którym mam zamiar skreślić dziś kilka słów, jest w Polsce gatunkiem arcyrzadkim. Jego izolowana grupa występuje u nas jedynie na terenie Bagien Biebrzańskich i to jedynie w ilości 15 par lęgowych! Pomimo, że jest oczkiem w głowie wielu przyrodniczych instytucji (Komitet Ochrony Orłów, Biebrzański Park Narodowy czy stowarzyszenie Ptaki Polskie), to zagrożenia czyhające na niego też są silne. Osuszanie bagien, czy też ich zarastanie są już dla niego sporym wyzwaniem.

Nie mniejszym zagrożeniem dla niego jest bliźniaczy... orlik krzykliwy! Osoby, które uważają, że z rodziną wychodzi się najgorzej, nie muszą tutaj akurat tryumfować. Obydwa orliki ze sobą nie konkurują, żyją wręcz bardzo dobrze. Aż za dobrze, bo czasem z tego dobrego pożycia powstają mieszańce. Jak wiadomo hybrydy mogą zgubić czystość gatunku nie tylko wśród orlika. 

Orlik grubodzioby nie zawsze był na naszych ziemiach tak rzadki. O jego występowaniu na terenach Królestwa Polskiego w XIX wieku mówił w "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski tak:

"U nas w ogóle jest mniej liczny od poprzedzającego lecz trafia się na całej przestrzeni kraju i w niektórych lesistych  i błotnistych okolicach, a mianowicie po prawej stronie Wisły jest pospolity."

Orlik grubodzioby żyje na nizinach w okolicach lesistych ze zbiornikami wodnymi i otwartymi terenami. Gniazdo umieszcza w koronie wysokiego drzewa, najczęściej na wysokości 11 -14 metrów, zwykle liściastego (brzoza, buk) przy pniu. W gnieździe dochodzi bardzo często do kainizmu. Starsze pisklę zwykle zabija konkurenta do pokarmu jakim jest młodszy pisklak. Wokół gniazd orlików grubodziobych obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 metrów, a okresowo, od 1 marca do 31 sierpnia - w promieniu do 500 metrów od gniazda.

Przylatuje do nas w kwietniu, odlatuje we wrześniu i październiku. Żywi się głównie małymi ssakami i ptakami o mniej sprawnym locie, zwłaszcza łyskami, oraz płazami i gadami. Poluje w locie, z zasiadki i na piechotę. 

Co jeszcze znalazłem w orlikach grubodziobych wyjątkowego? Piszę "Plamkę mazurka" już osiem lat. Jak do tej pory nigdy nie przyszło tak długo mi szukać zdjęcia jak do dzisiejszego wpisu. Na koniec doskonale zrozumiałem słowa Ani Pilarskiej mówiącej: "mam trochę doświadczenia z tym gatunkiem i wiem, że każde zdjęcie na wagę złota oraz pilnowane! :-)" Na szczęście mogę zaprezentować Wam tego wyjątkowego ptaka uchwyconego obiektywami naszych fotografów. Zapraszam też Was do zapoznania się do prezentacji orlika grubodziobego w stowarzyszeniu Ptaków Polski.

orlik_Darka

Orlik grubodzioby, fotografię wykonał (w 1983 roku!) Darek Szary Wilk Karp

xpiQ4ChtFqwmn2u9cDkdwkaxpI0VA9T3nm7P14pH

Orlik grubodzioby, fot. Andrzej Sulej

Pierre Belon

krogulec14

 

Temat dzisiejszego wpisu podrzucił mi swego czasu Makroman. Nie ukrywam, że bardzo spodobały mi się wówczas rysunki ptaków, więc zaznaczyłem ten temat w notatniku abym nie dał rady tematu przegapić.
Pomysłodawcą, autorem zaznaczonego tekstu, jak i wyboru zdjęć jest Biedrzyn. Więcej ciekawych postów znajdziemy w Jego blogu zatytułowanym "Naturalnie".
"Pierre Belon (1517-1564) – francuski przyrodnik i lekarz, autor wydanej w 1555 roku pierwszej książki o ornitologii. Poniżej kilka uroczych ilustracji z tego wydawnictwa autorstwa Pierre'a Gourdelle. Całość do przeczytania w oryginale i obejrzenia tutaj."
Wikipedia dodaje, że w młodości był uczniem Cordusa. W latach 1546-1549 odbył podróż do Konstantynopola, zwiedzając też Włochy, Grecję i ziemie od Konstantynopola do Egiptu. Opis przyrody i ludzi z tych krajów wydał w 1551 r. Następnie badał zwierzęta wodne, publikując wyniki w 1551. W 1555 ukazało się jego, wspomniane już przez Biedrzyna, opracowanie ptaków.
Na koniec mam zadanie: kto pierwszy rozpozna wszystkie ptaki, które zostały poniżej przedstawione. Są one nie tylko piękne, ale również realistyczne, więc odgadywanie nie powinno być trudne.

 

6

 

 

 

41

 

 21

 

 

7

 

A swoją drogą to jestem ciekawy kto pierwszy poda mi wszystkie nazwy ptaków podanych tu na tych rysunkach.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci