Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

W złotym deszczu wykąpana

krogulec14

Wcale nie tak łatwo było mi znaleźć siewkę złotą w "Ptakach krajowych". Aktualnej nazwy gatunku nie znalazłem, a pozostałe niczego nie sugerowały. No bo wśród siewki, siewki azjatyckiej, siewki obrożnej, siewki piszczka, siewki pospolitej, siewki rzecznej, siewki rzecznej właściwej i siewki zwyczajnej (ach ten ksiądz Waga) znaleźć tą jedyną, złotą? Nic a nic nie pomagała nazwa naukowa, bo po prostu w międzyczasie ją zmieniono.

Jednak grzebiąc tu i ówdzie udało mi się ją znaleźć. Choć nie ukrywam, że w naturze spotkałem ją szybciej...

-

Gnieździ się na północy Europy. Do drugiej połowy XIX wieku była lęgowa na terenie Polski. Obecnie w okresie wędrówek regularnie i licznie pojawia się w całym kraju.

"Dwie są tylko okolice w Królestwie, - pisał o siewce w "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski - gdzie bardzo mała liczba osiada na czas lęgowy, to jest w powiecie Maryjampolskim na błotach przy jeziorach Ażurelis i Żuwinta, druga miejscowość w Płockiem, po błotach między lasami leśnictwa Ostrołęckiego. Coraz tam jednak są rzadsze tak z powodu wytępienia, jak przez osuszenie i zmniejszenie rozległości błot lęgowych. Błota te są niezbyt mokre, kępiaste."

Jak już wspomniałem jest to gatunek przelotny. Przelot wiosenny odbywa się w marcu i kwietniu, jesienny od lipca do grudnia. Siewka złota żywi się owadami i innymi drobnymi bezkręgowcami, zjada także jagody. Na przelotach przebywa na polach, pastwiskach i łąkach.

"U nas głównie jest ptakiem przelotnym; zapada z wiosny i zatrzymuje się nierównie mniejszej liczbie niż na ciągu jesiennym, najwięcej po brzegach zalewów, po łąkach i pastwiskach, a rzadziej w polach; ciąg ten odbywa się przez cały Kwiecień i początek Maja. Następnie wynoszą się na północ, w Lipcu dopiero zaczynają się pojawiać małe stadka starych ptaków po obszernych i otwartych polach. W Sierpniu zaczynają nadlatywać wielkie stada złożone ze starych i młodych, i ciągle przebywają w dogodnych okolicach po odłogach, świeżych polach i posiewach, gdzie trzymają się , dopóki ich śniegi nie znaglą do odlotu."

Na przelotach spotykana bywa nieraz w stadach liczących kilkaset osobników.

"Siewki są dość ostrożne gwizdaniem ostrzegają się o niebezpieczeństwie; spłoszone wzlatują w górę, przelatują się tłumnie mięszając w rozmaity sposób i znowu zapadją. Stado mające się zasiadać mięsza się w powietrzu gwiżdżąc gwarliwie, rozprasza się na znacznej przestrzeni i opuszcza się na ziemię. Często we dnie skupiwszy się przypadają do ziemi; a gdy postrzegą nieprzyjaciela, za danym znakiem wszystkie powstają, zaczynają się rozbiegać, pogwizdywać, otrzepywać skrzydła, nastawiać je do góry i w takiej niespokojności przygotowują się do zerwania. Wieczorami są najruchliwsze i najwięcej żerują o zmroku, rozbiegają się wówczas na znacznej przestrzeni i uganiają się pojedyńczo za owadami z kryjówek na noc występującemi, o zupełnym zmierzchu są jeszcze w ruchu; podczas tej czynności kierują się wzajemnem gwizdaniem."

-

I gwoli przypomnienia, bo uważam, że warto:

Uważniejsi sympatycy bloga zapewne pamiętają zachowania dzielnych siewkowatych, które gdy niebezpieczeństwo zbliża się do ich gniazda, bądź piskląt, udają kalekę i w ten sposób odwodzą drapieżnika. Podobnie czyni też samica siewki złotej. Udając kalekę wyprowadza zagrożenie poza rewir lęgowy. Co robi w tym czasie jej partner? Pomaga jej i potomstwu?

Nie!

Samiec siewki złotej próbuje wykorzystać sytuację aby... kopulować! Jest na tyle namolny w tych sytuacjach, że zdarza się iż ginie któreś z partnerów, bądź też piskląt.

Jak widać mieć w nazwie "złoty" nie oznacza lepszego żywota...

Źródło cytatów: Taczanowski W. 2012 (reprint) "Ptaki krajowe" Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

EPWOhDQ6ic5gybh8fQHLZoIOk5BqHOoBlCjflfSN

Stado siewek złotych poderwane przez bielika, fot. Rafał Łapiński     Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński

Wypuścić bielika

krogulec14

Mam ten fart, że czasami mogę porozmawiać z Kubą Kotowiczem. Świetny pomysł szefów Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, polegającym na tym, żeby stworzyć licytację, której zwycięzca będzie mógł nadać imię i wypuścić bielika, który po rehabilitacji opuści przemyski ośrodek, spodobał mi się bardzo. Na stronie licytacji dowiadujemy się między innymi: 

Tym razem wychodzimy do Państwa z propozycją osobistego towarzyszenia nam w trakcie najfajniejszych chwil naszej pracy - w pełnych emocji i wzruszenia momentach przywrócenia zwierzęcia naturze. Zwycięzca aukcji będzie mógł nadać oficjalne imię naszemu pacjentowi oraz wraz ze wskazaną przez siebie osobą towarzyszącą, osobiście pożegnać go, pozwalając mu odfrunąć do jego naturalnego środowiska. Osoby z miejsc od 2 do 5 wraz ze wskazanymi przez siebie osobami towarzyszącymi otrzymają możliwość aktywnego uczestnictwa w całej akcji, również mogąc zasmakować bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem na miejscu w ośrodku, a moment pożegnania obserwując stojąc zaledwie kilka metrów od punktu, w którym ptak wzbije się w powietrze. Wszystkim gwarantujemy niezapomniane wrażenia, nieopisany ogrom satysfakcji, fantastyczną atmosferę w zgranym zespole naszych pracowników oraz masę materiałów (zdjęcia, filmy) do późniejszego, osobistego wykorzystania, a wszystko to wraz z ciepłym przyjęciem w naszej placówce oraz całodziennym przybliżeniem specyfiki naszej pracy od środka :).

 

WSZYSTKIE ŚRODKI UZYSKANE ZA POŚREDNICTWEM NINIEJSZEJ AUKCJI PRZEZNACZYMY NA ROZBUDOWĘ INFRASTRUKTURY NIEZBĘDNEJ DO RATOWANIA BIELIKÓW TRAFIAJĄCYCH DO NASZEGO OŚRODKA
(Dlaczego profesjonalne zaplecze jest tak ważne, pilnie nam potrzebne, a zarazem kosztowne? Wyjaśniamy Państwu w dalszych częściach opisu naszej aukcji!)

Nieco dalej dowiadujemy się, że koszt budowy planowanej specjalistycznej woliery dla treningów rehabilitowanych bielików (znajdzie się w niej miejsce dla pięciu tych ptaków jednocześnie!) wynosi około 50 000 -70 000 tysięcy złotych.

Osoby, które jest stać stanąć do licytacji, namawiam do tego. Wesprzeć ideę przemyskich weterynarzy to piękna sprawa. A wypuścić, bądź uczestniczyć przy wypuszczaniu bielika, to przeżycie którego na pewno się nie zapomni.. Szczegóły licytacji poznamy w linku.

 

wypuszczenie_bielik_ORZW_fot36_fotLukaszSolski

Wypuszczenie bielika, fot. Łukasz Solski Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu

Nurkujący śpiewak

krogulec14

Pluszcza do ptaków wyjątkowych zaliczymy choćby tylko z dwóch powodów. Jest to bowiem gatunek, który pożywienie zdobywa pod wodą. Pierwszy fakt nie przeszkadza pluszczowi należeć do grupy ptaków śpiewających.

-

Zamieszkuje nad potokami i szybko płynącymi rzeczkami w których pływa i sprawnie nurkuje (do 1 m głęboko), zanurzając się skośnie pod prąd. Gniazdo zbudowane w kształcie kuli z otworem z boku, zakłada w dziurach lub w szczelinach skał, urwiskach brzegów, czasem za ścianą wodospadu. Pary gniazdują oddzielnie.

"(Gnieździ się) zawsze przy wodzie, w rozmaitych miejscach; często w takiem położeniu, że pryskająca woda zrasza mu ciagle gniazdo, albo że musi strumień spadającej wody lotem przebijać, aby się do niego dostać. Najulubieńsze miejsca do umieszczania gniazda są: łotoki opuszczonych młynów i tartaków, koła młyńskie, mosty, jazy, płyty kamieni wystające nad wodą, dziury w brzegach po wypadniętych kamieniach, lub nizkie dziuple drzew nadwodnych."

Jest to gatunek osiadły. W zimie pozostaje tam, gdzie nie zamarzają potoki. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym w Karpatach i Sudetach, a także wyjątkowo na niżu. Populacja szacowana jest w granicach 1 000 -3 000 par lęgowych. Pluszcz jest jedynym ptakiem śpiewającym, który zdobywa pokarm pływając, nurkując i biegając po dnie strumienia (nawet pod prąd). Może zanurzyć się na 15 sekund. Odżywia się skorupiakami i owadami wodnymi.

"W Królestwie Polskiem w ogóle jest bardzo rzadki; mała tylko ich ilość przebywa stale w skalistej części powiatu Olkuskiego, a mianowicie koło Ojcowa i Potoka Złotego, równie jak i przy strumieniach do Niemna wpadających; w innych zaś okolicach pojawia się tylko przypadkowo wśród zimy...

Ptak ten, pomimo wszystkich prawie cech zbliżających go do ptaków owadożernych lądowych, żywot prowadzi wodny; nie tylko bowiem przebywa on ciągle przy wodzie, ale wyłącznie w niej tak jak zimorodek, lecz odmiennym i sobie tylko właściwym sposobem żywność wyszukuje, to jest: nie pływając lecz biegając pod wodą po dnie kamienistych strumyków, zbiera rozmaite drobne wodne skorupiaki, owady, ich poczwarki i gąsienice, tak wolno w wodzie pływające jak i przyczepione do kamieni; według zaś podań niektórych obserwatorów, ma także znaczną ilość ikry rybiej wyjadać."

Ptak czatuje na głazie wystającym z wody lub leżącym na brzegu cieku wodnego, wciąż charakterystycznie przysiadując. Pływa bardzo dobrze, również pod wodą. Lata prawie tuż nad powierzchnią wody. Poza sezonem lęgowym żyje samotnie.

"Tak samo jak zimorodek lata bystro i nizko po nad samą wodą; często z lotu wpada odrazu w wodę, albo też z brzegu jak żaba do niej wskakuje, i tak zanurzony 20 do 30 kroków zwykle po dnie przebiega. Pomimo tych ciągłych podwodnych przechadzek obfite i zbite pierze pluszcza wcale nie przesiąka i zawsze jest suche po wyjściu z wody, a obserwatorowie, którzy mieli sposobność przypatrywać się tym szczególnym ptakom w czasie ich chodzenia pod wodą, utrzymują, że trzymając wtenczas skrzydła cokolwiek od ciała odstawione, noszą przy sobie pewien zapas powietrza.Ptak ten zawsze samotny, na czas tylko lęgowy łączy się w pary. Wolne chwile przesiaduje najczęściej na sterczących z wody kamieniach, po kołkach, poręczach i t. p. wystających przedmiotach. Samiec dużo i dobrze śpiewa, głosem donośnym, czystym i urozmaiconym, nie tylko w lecie, ale tak samo jak strzyżyk wśród zimy, w czasach nawet największych mrozów."

-

Na koniec zostawiłem dobrą wiadomość. Według "Monitoringu ptaków lęgowych", dzięki łagodnym zimom i poprawie czystości wody, populacja pluszcza się zwiększa. A dzięki temu nasze szanse na spotkanie z nurkującym śpiewakiem są większe.

I2rqae6KacyAgk5AkEdKbTfcRMjR8Z1WWJwnlcPY

Pluszcz, fot. Radek Kaźmierczak   www.facebook.com/KazmierczakRadoslawFotografiaPrzyrodnicza?fref=ts

Jak motyl na murze

krogulec14

Uroda pomurnika mocno musiała przypaść do gustu Władysławowi Taczanowskiemu. Zachwytów w opisie tego niewielkiego ptaszka w "Ptakach krajowych" jest sporo. I wcale temu się nie dziwię. Tak jak i porównaniom do motyla.

-

Pomurnik zamieszkuje piętro alpejskie w górach, gdzie trzyma się skał. Gniazdo umieszcza w niedostępnych miejscach, w szczelinach skał. Pary gniazdują oddzielnie.

"W pierwszych dniach Kwietnia udają się one na wysokie skały, a szczególniej zwrócone ku wschodowi. Niektóre osiedlają się na murach fortecznych, w szczelinach wież i zamczysk wysoko położonych i zaraz zaczynają się gnieździć.

Gnieździ się w dziurach skał pionowych lub murów, na podściółce z kilku kawałków słomy, trawy suchej i mchu, zmięszanych z sierścią i piórami, które oboje zbierają łażąc po skałach."

Pomurnik jest gatunkiem osiadłym. Na zimę schodzi w doliny. Skrajnie nielicznie gnieździ się w Tatrach w liczbie około 20 par lęgowych, a pojedyncze osobniki spotyka się w Karkonoszach. Odżywia się bezkręgowcami.

"... nigdy dalszych nie odbywa wędrówek, na lato wynosi się w najwyższe strefy  gór nagich, gdzie całą porę lęgową przebywa, w jesieni opuszcza się stopniowo coraz niżej i nakoniec na zimę osiedla się w podgórzach; w podobnych wędrówkach zalatuje do okolic, w których zwykle nie bywa*."

Pomurnik wspina się po ścianach skalnych, po czym przelatuje w inne miejsce i kontynuuje wspinaczkę. Porusza się zręcznie po skałach, trzepocze przy tym skrzydłami i częsciowo je rozkłada. Jego lot jest trzepoczący i nieco przypomina motyla. Przez większą część roku prowadzi samotny tryb życia.

"Tam w ciągłym jest ruchu, pełza w ciągłych podskokach przy pomocy uderzeń skrzydłami; to znowuż jak motyl przelatuje z jednego muru lub skały na drugie; to zostaje przez pewien czas zawieszony nad szparą, gdzie poruszając jeszcze skrzydłami na sposób motyli, szuka swej żywności. Skrzydła wówczas ukazują czerwone swe przestrzenie i plamy białe i żółte w całej swej świetności i zadziwiają osoby tego ptaka nieznające, biorące go często za motyla.

Nie pełza on tak jednostajnie jak dzięcioły i pełzacze, nie używając jak one ogona do podpierania się, i nie przebiega jak one pni drzewnych, lecz wyłącznie pionowe ściany skał, mury wysokich gmachów, i starożytne ruiny. Wznosi się zwykle po nich w kierunku pionowym, to jest posuwa się prosto ku wierzchołkowi; niekiedy się i opuszcza, lecz nigdy się nie cofa pod trop, jak to zwykły czynić dzięcioły. Dostawszy się na wierzchołek wieży lub muru przebiega od czasu do czasu po gzymsach, podskakując lub przechylając się żwawo z boku na bok i machając skrzydłami. Tak samo porusza się po krzyżach dzwonnic, na gzymsach okien, kominów i skał, po drodze napotykanych, a nawet po suchych gałęziach sosen i jodeł znajdujących się po szczytach skał, które przebiega."

Pięknie zinterpretował nam w "Ptakach Polski" naukową nazwę gatunku Andrzej Kruszewicz. Tichodroma muraria będzie po prostu kimś biegnącym po murze.

* przykładem tego jest między innymi zdjęcie, które wykonane zostało w Wojcieszowie w powiecie złotoryjskim w dolnośląskim województwie.

Źródło cytatów: Taczanowski W. 2012 (reprint) "Ptaki krajowe" Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

 33e621aa3fb5488664e1f45fdbbee3ba

Pomurnik, fot. Cezary Pióro   www.cezarypioro.pl 

Spotkanie z Rzeczpospolitą Ptasią w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

krogulec14

W wolnej chwili oświeciła mnie myśl: po co Rzeczpospolitej Ptasiej taka ambasada, jaka Amerykanom i Rosjanom nawet się nie przyśni, skoro nic w niej się nie dzieje z punktu widzenia wspomnianej rzeczpospolitej? A jakby tak zorganizować w niej jakąś imprezkę? W końcu niech prezydenci wymienionych państw co dają amnestię indykom w Dzień Dziękczynienia, lub uczą latać żurawie, zwyczajne zazdroszczą nam, Obywatelom Rzeczpospolitej Ptasiej...

Monice Kilimowicz, osobie która doprowadziła pomysł uczynienia Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie ambasadą Rzeczpospolitej Ptasiej, moja myśl się spodobała. Kilku dobrym znajomym na Facebooku również. Pani Iza Engel to wszystko zaakceptowała i... mam przyjemność zakomunikować, że dziewiątego stycznia przyszłego roku we wspomnianym Muzeum odbędzie się pierwsze Spotkanie z Rzeczpospolitą Ptasią.

Zanim ono się odbędzie czeka nas trochę wytężonej i bardzo fajnej pracy. Monika jest organizatorką, pani Iza obejmuje patronat z ramienia Towarzystwa Przyjaciół Słońska, a sobie przywłaszczyłem godność miotacza (wybacz Waldek, ale akurat to określenie najbardziej mi przypadło do gustu) pomysłów różnorodnych. Czyli będę robił to co lubię najbardziej.

A tak swoją drogą to przyznam, że o czymś takim jak współudział w organizowaniu imprezy w Wilanowie to nigdy bym się nie podejrzewał. Choć na brak wyobraźni się nie uskarżam. Jak widać zawiłe są ścieżki blogera, który swego czasu stał się najbardziej pierzastym ambasadorem Rzeczpospolitej Ptasiej.

PS. Żeby było pikantniej, to wyznam, że moje dwa poprzednie podejścia do zwiedzenia Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie były kompletnie nieudane. Za pierwszym, jak i za drugim razem brama była zamknięta.

muzeum_paacu

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, fot. Monika Kilimowicz

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci