Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Nurkujący śpiewak

krogulec14

Pluszcza do ptaków wyjątkowych zaliczymy choćby tylko z dwóch powodów. Jest to bowiem gatunek, który pożywienie zdobywa pod wodą. Pierwszy fakt nie przeszkadza pluszczowi należeć do grupy ptaków śpiewających.

-

Zamieszkuje nad potokami i szybko płynącymi rzeczkami w których pływa i sprawnie nurkuje (do 1 m głęboko), zanurzając się skośnie pod prąd. Gniazdo zbudowane w kształcie kuli z otworem z boku, zakłada w dziurach lub w szczelinach skał, urwiskach brzegów, czasem za ścianą wodospadu. Pary gniazdują oddzielnie.

"(Gnieździ się) zawsze przy wodzie, w rozmaitych miejscach; często w takiem położeniu, że pryskająca woda zrasza mu ciagle gniazdo, albo że musi strumień spadającej wody lotem przebijać, aby się do niego dostać. Najulubieńsze miejsca do umieszczania gniazda są: łotoki opuszczonych młynów i tartaków, koła młyńskie, mosty, jazy, płyty kamieni wystające nad wodą, dziury w brzegach po wypadniętych kamieniach, lub nizkie dziuple drzew nadwodnych."

Jest to gatunek osiadły. W zimie pozostaje tam, gdzie nie zamarzają potoki. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym w Karpatach i Sudetach, a także wyjątkowo na niżu. Populacja szacowana jest w granicach 1 000 -3 000 par lęgowych. Pluszcz jest jedynym ptakiem śpiewającym, który zdobywa pokarm pływając, nurkując i biegając po dnie strumienia (nawet pod prąd). Może zanurzyć się na 15 sekund. Odżywia się skorupiakami i owadami wodnymi.

"W Królestwie Polskiem w ogóle jest bardzo rzadki; mała tylko ich ilość przebywa stale w skalistej części powiatu Olkuskiego, a mianowicie koło Ojcowa i Potoka Złotego, równie jak i przy strumieniach do Niemna wpadających; w innych zaś okolicach pojawia się tylko przypadkowo wśród zimy...

Ptak ten, pomimo wszystkich prawie cech zbliżających go do ptaków owadożernych lądowych, żywot prowadzi wodny; nie tylko bowiem przebywa on ciągle przy wodzie, ale wyłącznie w niej tak jak zimorodek, lecz odmiennym i sobie tylko właściwym sposobem żywność wyszukuje, to jest: nie pływając lecz biegając pod wodą po dnie kamienistych strumyków, zbiera rozmaite drobne wodne skorupiaki, owady, ich poczwarki i gąsienice, tak wolno w wodzie pływające jak i przyczepione do kamieni; według zaś podań niektórych obserwatorów, ma także znaczną ilość ikry rybiej wyjadać."

Ptak czatuje na głazie wystającym z wody lub leżącym na brzegu cieku wodnego, wciąż charakterystycznie przysiadując. Pływa bardzo dobrze, również pod wodą. Lata prawie tuż nad powierzchnią wody. Poza sezonem lęgowym żyje samotnie.

"Tak samo jak zimorodek lata bystro i nizko po nad samą wodą; często z lotu wpada odrazu w wodę, albo też z brzegu jak żaba do niej wskakuje, i tak zanurzony 20 do 30 kroków zwykle po dnie przebiega. Pomimo tych ciągłych podwodnych przechadzek obfite i zbite pierze pluszcza wcale nie przesiąka i zawsze jest suche po wyjściu z wody, a obserwatorowie, którzy mieli sposobność przypatrywać się tym szczególnym ptakom w czasie ich chodzenia pod wodą, utrzymują, że trzymając wtenczas skrzydła cokolwiek od ciała odstawione, noszą przy sobie pewien zapas powietrza.Ptak ten zawsze samotny, na czas tylko lęgowy łączy się w pary. Wolne chwile przesiaduje najczęściej na sterczących z wody kamieniach, po kołkach, poręczach i t. p. wystających przedmiotach. Samiec dużo i dobrze śpiewa, głosem donośnym, czystym i urozmaiconym, nie tylko w lecie, ale tak samo jak strzyżyk wśród zimy, w czasach nawet największych mrozów."

-

Na koniec zostawiłem dobrą wiadomość. Według "Monitoringu ptaków lęgowych", dzięki łagodnym zimom i poprawie czystości wody, populacja pluszcza się zwiększa. A dzięki temu nasze szanse na spotkanie z nurkującym śpiewakiem są większe.

I2rqae6KacyAgk5AkEdKbTfcRMjR8Z1WWJwnlcPY

Pluszcz, fot. Radek Kaźmierczak   www.facebook.com/KazmierczakRadoslawFotografiaPrzyrodnicza?fref=ts

Jak motyl na murze

krogulec14

Uroda pomurnika mocno musiała przypaść do gustu Władysławowi Taczanowskiemu. Zachwytów w opisie tego niewielkiego ptaszka w "Ptakach krajowych" jest sporo. I wcale temu się nie dziwię. Tak jak i porównaniom do motyla.

-

Pomurnik zamieszkuje piętro alpejskie w górach, gdzie trzyma się skał. Gniazdo umieszcza w niedostępnych miejscach, w szczelinach skał. Pary gniazdują oddzielnie.

"W pierwszych dniach Kwietnia udają się one na wysokie skały, a szczególniej zwrócone ku wschodowi. Niektóre osiedlają się na murach fortecznych, w szczelinach wież i zamczysk wysoko położonych i zaraz zaczynają się gnieździć.

Gnieździ się w dziurach skał pionowych lub murów, na podściółce z kilku kawałków słomy, trawy suchej i mchu, zmięszanych z sierścią i piórami, które oboje zbierają łażąc po skałach."

Pomurnik jest gatunkiem osiadłym. Na zimę schodzi w doliny. Skrajnie nielicznie gnieździ się w Tatrach w liczbie około 20 par lęgowych, a pojedyncze osobniki spotyka się w Karkonoszach. Odżywia się bezkręgowcami.

"... nigdy dalszych nie odbywa wędrówek, na lato wynosi się w najwyższe strefy  gór nagich, gdzie całą porę lęgową przebywa, w jesieni opuszcza się stopniowo coraz niżej i nakoniec na zimę osiedla się w podgórzach; w podobnych wędrówkach zalatuje do okolic, w których zwykle nie bywa*."

Pomurnik wspina się po ścianach skalnych, po czym przelatuje w inne miejsce i kontynuuje wspinaczkę. Porusza się zręcznie po skałach, trzepocze przy tym skrzydłami i częsciowo je rozkłada. Jego lot jest trzepoczący i nieco przypomina motyla. Przez większą część roku prowadzi samotny tryb życia.

"Tam w ciągłym jest ruchu, pełza w ciągłych podskokach przy pomocy uderzeń skrzydłami; to znowuż jak motyl przelatuje z jednego muru lub skały na drugie; to zostaje przez pewien czas zawieszony nad szparą, gdzie poruszając jeszcze skrzydłami na sposób motyli, szuka swej żywności. Skrzydła wówczas ukazują czerwone swe przestrzenie i plamy białe i żółte w całej swej świetności i zadziwiają osoby tego ptaka nieznające, biorące go często za motyla.

Nie pełza on tak jednostajnie jak dzięcioły i pełzacze, nie używając jak one ogona do podpierania się, i nie przebiega jak one pni drzewnych, lecz wyłącznie pionowe ściany skał, mury wysokich gmachów, i starożytne ruiny. Wznosi się zwykle po nich w kierunku pionowym, to jest posuwa się prosto ku wierzchołkowi; niekiedy się i opuszcza, lecz nigdy się nie cofa pod trop, jak to zwykły czynić dzięcioły. Dostawszy się na wierzchołek wieży lub muru przebiega od czasu do czasu po gzymsach, podskakując lub przechylając się żwawo z boku na bok i machając skrzydłami. Tak samo porusza się po krzyżach dzwonnic, na gzymsach okien, kominów i skał, po drodze napotykanych, a nawet po suchych gałęziach sosen i jodeł znajdujących się po szczytach skał, które przebiega."

Pięknie zinterpretował nam w "Ptakach Polski" naukową nazwę gatunku Andrzej Kruszewicz. Tichodroma muraria będzie po prostu kimś biegnącym po murze.

* przykładem tego jest między innymi zdjęcie, które wykonane zostało w Wojcieszowie w powiecie złotoryjskim w dolnośląskim województwie.

Źródło cytatów: Taczanowski W. 2012 (reprint) "Ptaki krajowe" Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

 33e621aa3fb5488664e1f45fdbbee3ba

Pomurnik, fot. Cezary Pióro   www.cezarypioro.pl 

Spotkanie z Rzeczpospolitą Ptasią w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

krogulec14

W wolnej chwili oświeciła mnie myśl: po co Rzeczpospolitej Ptasiej taka ambasada, jaka Amerykanom i Rosjanom nawet się nie przyśni, skoro nic w niej się nie dzieje z punktu widzenia wspomnianej rzeczpospolitej? A jakby tak zorganizować w niej jakąś imprezkę? W końcu niech prezydenci wymienionych państw co dają amnestię indykom w Dzień Dziękczynienia, lub uczą latać żurawie, zwyczajne zazdroszczą nam, Obywatelom Rzeczpospolitej Ptasiej...

Monice Kilimowicz, osobie która doprowadziła pomysł uczynienia Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie ambasadą Rzeczpospolitej Ptasiej, moja myśl się spodobała. Kilku dobrym znajomym na Facebooku również. Pani Iza Engel to wszystko zaakceptowała i... mam przyjemność zakomunikować, że dziewiątego stycznia przyszłego roku we wspomnianym Muzeum odbędzie się pierwsze Spotkanie z Rzeczpospolitą Ptasią.

Zanim ono się odbędzie czeka nas trochę wytężonej i bardzo fajnej pracy. Monika jest organizatorką, pani Iza obejmuje patronat z ramienia Towarzystwa Przyjaciół Słońska, a sobie przywłaszczyłem godność miotacza (wybacz Waldek, ale akurat to określenie najbardziej mi przypadło do gustu) pomysłów różnorodnych. Czyli będę robił to co lubię najbardziej.

A tak swoją drogą to przyznam, że o czymś takim jak współudział w organizowaniu imprezy w Wilanowie to nigdy bym się nie podejrzewał. Choć na brak wyobraźni się nie uskarżam. Jak widać zawiłe są ścieżki blogera, który swego czasu stał się najbardziej pierzastym ambasadorem Rzeczpospolitej Ptasiej.

PS. Żeby było pikantniej, to wyznam, że moje dwa poprzednie podejścia do zwiedzenia Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie były kompletnie nieudane. Za pierwszym, jak i za drugim razem brama była zamknięta.

muzeum_paacu

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, fot. Monika Kilimowicz

Pszczeli dzięcioł

krogulec14

Żołnę widziałem, jak do tej pory, tylko jeden raz. Jest to chyba dla mnie największa niespodzianka, z widzianych gatunków w moim Obrzycku. Jako, że gatunek w Polsce jest coraz liczniejszy, to kto wie, czy nie nastąpi ponowne z nią spotkanie.

-

Żołna najchętniej przebywa na otwartych przestrzeniach w pobliżu wysokich, urwistych, naturalnych i sztucznych, gliniastych brzegów. Gniazdo zakłada w głębokiej norze wygrzebanej samodzielnie w stromym, wysokim urwisku o długości 120 centymetrów, przekroju 6 -8 centymetrów. Gniazduje kolonijnie.

"Obyczaje ma zupełnie wspólne z innemi żołnami. - Pisał w "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski. - Na Ukrainie gnieździ się w oberwanych ścianach jarów. Dostrzeżono tam, że ptaki te umieją równie zręcznie iść w tył jak naprzód, i że młodym tworzy się na pięcie, rodzaj nagniotka do tego właśnie celu zastosowanego. Przymiot ten jest w ścisłym związku z ich sposobem gnieżdżenia się, w ciasnych bowiem norach nie mogą się wykręcać, muszą więc naprzód i w tył wedle potrzeby postępować.

Nora wchodowa do gniazda ma zwykle kierunek ukośnie poziomy, w głębi znajduje się okrągłe rozszeżenie, na dnie którego usłane jest gniazdo z mchu i suchych liści, zmięszanych z pewną ilością piór i puchów roślinnych. Samiec wraz z samicą wygrzebuje norę, oboje wysiadują i zajmują się pielęgnowaniem potomstwa."

Jest gatunkiem lubiącym ciepło. I dlatego przylatuje do Polski dopiero w maju, odlatuje już we wrześniu. Skrajnie nielicznie, choć regularnie gnieździ się w części południowo-wschodniej kraju. Jest gatunkiem w ekspansji. Żywi się chwytanymi w locie większymi owadami, głównie błonkówkami, róż chrząszczami, motylami i muchołówkami. Żądłówki najpierw kilkakrotnie miażdży końcem dzioba i tak unieszkodliwione dopiero połyka.

"W Królestwie Polskiem jest wielką rzadkością; nigdy nie widziałem krajowego okazu i raz tylko słyszałem o ubiciu jednej w Lubelskiem, w okolicach Piasków Luterskich. W Galicyi częściej się trafia..."

Żołna przesiaduje na eksponowanych miejscach. Na przykład na drzewach, słupach i drutach telegraficznych. Dużo lata lotem ślizgowym i krąży. Jest bardzo towarzyska.

-

Apetyt na pszczoły odzwierciedla się w nazwach ptaka. Doktor Kruszewicz wyjaśnia nam z "Ptakach Polski", że Merops (pierwszy człon naukowej nazwy żołny) znaczy tyle co pszczeli dzięcioł. Dosadnym tego uzupełnieniem jest pszczołojad, którego używał nasz zacny ksiądz Jan Krzysztof Kluk.

Aby jeszcze Wami nieco zakręcić powiem, że wyraz "żołna" dawniej mieścił się w nazwach dzięciołów czarnego, zielonego i zielonosiwego.

Źródło cytatów: Taczanowski W. 2012 (reprint) "Ptaki krajowe" Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

fVpQWvzuXZVBrI0I3vy1Zfuu6TQbfQ4EXFdFJobB

Żołna, fot. Dorota Makulec   www.dorotamakulec.pl 

Najpiękniejsza, bez dwóch zdań

krogulec14

"Kraska jest jednym z najpiękniejszych ptaków krajowych, z daleka widziana przedstawia się bardzo ozdobnie, a mianowicie w locie, gdy świetne barwy podskrzydłowe w całym blasku się rozwiną" - zachwycał się się nad tym gatunkiem w "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski. Nam nie pozostaje nic innego jak żałować, że piękno to akurat nam gaśnie. A Mateusz Cygański, choć analfabeta, tak o niej w swoim "Myślistwie Ptaszem" napisał:

Od krasy Kraską ten ptak jest nazwany
Bo pięknymi pióry jest umalowany

-

Kraska przebywa na skrajach drzewostanów w pobliżu otwartych przestrzeni i w niewielkich grupach starych drzew, jak i na łęgach w dolinach rzek. Gniazdo zakłada w dziupli najczęściej po dzięciole czarnym, lub zielonym, czasem w budkach lęgowych. Gniazduje pojedynczymi parami lub kolonijnie.

"Przez cały czas trzyma się głównie w brzegach lasów liściowych, zawierających dziurawe starodrzewia, szczególnie zaś lubi gaje brzozowe położone nad łąkami, albo łączkami i półkami poprzegradzane. Osiedla się także i w borach głębokich, lecz tylko w takich miejscach, gdzie stare sosny, dęby lub buki są rzadkie, albo też panują nad nizkimi drzewami.

Gnieździ się w obszernych dziuplach sosen, dębów, buków i topoli nadwiślańskich, rzadziej w innych drzewach, najczęściej w połowie wysokości drzewa, rzadziej w wysokich gałęziach lub nizko przy ziemi."

Przylatuje w końcu kwietnia i na początku maja, odlatuje pod koniec sierpnia i na początku września. W Polsce zostały się skrajnie nieliczne stanowiska tego gatunku. Tempo zanikania jest bardzo szybkie: 1980 rok - 1 000 par lęgowych, 1985 r. - 500 -600 par, 1990 r. - 370 par, 1997 r. - 150 par, 1998 r. - 120 par, 2004 r. - 100 par, 2005 r. - 80 par, 2009 r. - 60 par. Zdobycz chwyta na ziemi. Żywi się dużymi owadami, czasem drobnymi kręgowcami. Jesienią zjada niewielkie ilości owoców.

"U nas wszędzie dosyć pospolita; przylatuje w końcu Kwietnia, a do połowy Maja wszystkie są na miejscu, do końca Sierpnia w większej liczbie odlatuje, tak, że w początku Września rzadko już się spotyka indywidua pojedyńcze.

W żniwa pod koniec pobytu wynoszą się w pola, i przesiadują po kopach zbożowych skąd poszło fałszywe mniemanie, jakoby ziarno jadły, gdy rzeczywiście żywią się samemi tylko zwierzęcemi pokarmami, a żadnych roślinnych nie tykają. Główne ich pożywienie stanowią większe gatunki owadów, jakoto: koniki polne, szarańcze, chrabąszcze, szczypawki i wielkie gąsienice motylów nocnych, których inne ptaki nie jadają jak Phalaena monach, quadra itp., przez co wielkie oddają usługi rolnictwu i gospodarstwu leślnemu. Na żywność upatrzoną na ziemi lub gałęzi pada kraska bezpośrednio i uchwyciwszy ją, natychmiast na drzewo wraca."

Kraska przesiaduje wyprostowana na drzewach. Poza sezonem lęgowym żyje samotnie. Dystans ucieczki wynosi kilkadziesiąt metrów. Bardzo ciekawie o zachowaniach kraski pisał Taczanowski:

"Przesiaduje głównie po sękach i suchych grubych gałęziach; z gałęzi na gałęź nie przeskakuje lecz przelatuje. Lot kraski jest powolny lecz bardzo lekki i zwrotny. Ostrożna. Bardzo krzykliwa, wrzeszczy po całych dniach przeraźliwie, głosami chrapliwemi, dosyć podobnemi do kruczych, co zapewne wpłynęło na upatrzenie w nich do podobieństwa do ptaków tej familii. Prócz tego wydaje pewien rodzaj mocnego kląskania. Ptaki drapieżne zapalczywie goni i krzykiem odstrasza."

-

A ja, patrząc na świetnie ujętą przez Mateusza Matysiaka kraskę, przyznaję, że jest ona dla mnie spośród wszystkich naszych ptaków najpiękniejszą. Bez dwóch zdań!

Źródło cytatów: Taczanowski W. 2012 (reprint) "Ptaki krajowe" Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

vXiKLbgz06qCcdnGeUGE7O7xolLah89TnP5p9oxK

Kraska, fot. Mateusz Matysiak   www.mateuszmatysiak.pl 

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci