Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Pisklę z prostym dziobem

krogulec14

"Francuscy naturaliści utrzymują, że w ogrodach owocowych zrządza znaczne szkody w dojrzałych jabłkach, wiele ich psuje dobierając się do pestek, na które ma być bardzo chciwym; - pisał o krzyżodziobie świetkowym w "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski. I zaraz się odciął od tej niedorzeczności - nigdy mi się nie zdarzyło w kraju naszym słyszeć aby się ktokolwiek na to uskarżał, ani też coś podobnego spostrzedz."

Nie będziemy wnikać jakie zioła jarali francuscy naturaliści, albo jakie tanie winka spijali. Jednak widać, że Taczanowski szpakami musiał być za młodu karmiony i na takie plewy nabrać się nie dał...

-

Krzyżodziób świerkowy zamieszkuje bory iglaste, zwykle świerkowe. Gniazdo umieszcza zwykle na świerku, na wysokości 4 -5 m.

"W Karpatach zaczyna się gnieździć, - czytamy dalej we we wspomnianych już "Ptakach krajowych" - według postrzeżeń hr. WODZICKIEGO, od końca Stycznia, a częściej w Lutym i Marcu. Gorliwy ten ornitolog krajowy zajmujące pod tym względem postrzeżenia podaje w "Wycieczce ornitologicznej w Tatry i Karpaty Galicyjskie" (1851), gdzie, prostując podania autorów niemieckich BECHSTEINA, NAUMANNA i BRECHMA utrzymujących, że ma się słać tylko na szczytach drzew, powiada, że często znajdował ich gniazda na kilka stóp od śniegu lub ziemi, umieszczone na młodej drzewinie, i twierdzi, że w górach galicyjskich gnieździ się rzadko przy wierzchołkach, lecz częściej w połowie kilkunastoletniego świerka. Utrzymuje także, że samica sama tylko wysiaduje. U nas zapewne gnieździ się także w tym samym czasie, spotykałem bowiem w Augustowskiem młode w początku Maja, od pewnego już czasu wywiedzione; lecz zapewne bywają i późniejsze, gdyż w Czerwcu i w Lipcu widuje się młode niezmieniające jeszcze odzieży. W ogóle jednak mało się lęgną w Królestwie; najwięcej w Augustowskiem i w południowych okolicach Guberni Radomskiej, gdzie jest najwięcej lasów świerkowych."

W Polsce regularnie, choć nielicznie, odbywa lęgi w górach i na północnym wschodzie, gdzie występuje przez cały rok. Sporadycznie gniazduje również w innych regionach. W czasie nalotów inwazyjnych jest liczny. Odżywia się przede wszyskim nasionami drzew iglastych, głównie świerka.

Ptak przesiaduje na drzewach iglastych z szyszkami, często na ich szczycie. Chętnie przelatuje z drzewa na drzewo, siada także na ziemi lub na szczytach górskich szałasów. Lot ma bardzo szybki, płytko falisty. Lata w luźnych stadach. Poza sezonem lęgowym żyje głównie w stadach.

-

Krzyżodziób świerkowy ma oryginalny drugi człon nazwy naukowej: curvirostra. Jak wiemy łacińska curva to nic innego jak krzywy. Rostrum natomiast znaczy tyle co dziób. Połączenie obu, jakże ciekawych, wyrazów daje nam... pierwszy człon nazwy polskiej ptaka. Curvirostry nie mają w nazwie pozostałe nasze krzyżodzioby: sosnowy i modrzewiowy.

Warto pewnie dodać jeszcze ciekawostkę. Krzyżodzioby na świat przychodzą z... prostym dziobem. Wykrzywia im się on gdy zaczynają samodzielnie dobierać się do nasion w szyszkach.

eTDK4iRX1lYpzl78wFKghBb9AwMQW9BZi3HjM7OJ

Krzyżodziób świerkowy, fot. Mateusz Matysiak   www.mateuszmatysiak.pl 

Gość z północy

krogulec14

Kilka dni temu wyskoczyłem z Arturem zobaczyć co to za biały ptak szponiasty czatuje na polu przy drodze do Szamotuł. Na miejscu okazało się, że w odległości 200 metrów od siebie były myszołów i bardzo jasny myszołów włochaty. Myszołowa w tej okolicy widuję już kilka tygodni, kto wie czy nie był to ten sam osobnik. Jego włochaty krewniak na pewno przysiadł na polu aby co nieco przekąsić.

Ten drugi zawdzięcza swoją frapującą nazwę dzięki kosmatym "portkom" pokrywającym jego skoki. To dzięki temu nazywany był kiedyś nazywany kosmaczem. To dzięki tym "portkom" jego drugi człon nazwy naukowej brzmi lagopugos, czyli zajęczostopy.

-

Myszołów włochaty gnieździ się w północnej Europie. W Polsce jest regularny, choć nieliczny, na przelotach i na zimowiskach. Przelot jesienny następuje w październiku i listopadzie, wiosenny w kwietniu. Spotykany jest na otwartych terenach, takich jak bagna, wrzosowiska, szerokie doliny rzek czy pola. Część osobników zimuje u nas. Najchętniej odżywia się drobnymi gryzoniami, rzadziej ptakami. Zdarza się, że w czasie ostrych lub ubogich w gryzonie zim atakuje osłabione kuropatwy. W srogie zimy duży udział w jego pokarmie ma znaleziona padlina.

"U nas przez zimę pospolity, - Władysław Taczanowski w "Ptakach krajowych" mówi nam, że w jego czasach podobnie było - lecz nie każdego roku równie obficie zimuje; zaczynają się zwykle pokazywać w początku Października, ciągną po kilka za sobą w pewnych odległościach i zostają po drodze gdzie sobie który upodoba. Odlatują w końcu Marca lub na początku Kwietnia stosownie do tego jak pora wiosenna wcześniej lub później nastaje.

Czas pobytu w naszych stronach przepędza wśród pól nawożonych i łąk, gdzie ma obfitość myszy i polników, prawie wyłącznie jego pożywienie w tej porze stanowiących; pola płonne rzadziej nawiedza. Nierównie jest pospolitszy w okolicach żyznych niż na lekkich i piaskowatych gruntach. Na obranem raz miejscu, to jest na stożysku, stercie lub na wierzchołku odosobnionego drzewa wśród pola lub na kraju lasu po całych dniach przesiaduje, ztąd podobnie jak myszołów wypatruje zdobycz, lub puszcza się na małe wycieczki po okolicy i tak samo jak tamten poluje."

Myszołów włochaty lata powoli i wolno uderza skrzydłami, często krąży. Podczas pokonywania krótkich dystansów często leci nisko nad ziemią. Poza sezonem lęgowym żyje pojedynczo, choć czasami kilka ptaków gromadzi się w jednym miejscu.

"Powolniejszy i ociężalszy od myszołowa, postać ma więcej odętą i niezgrabną.(...) Nieznający się na gatunkach i nieumiejący ściśle obserwować, nie mogą dać wiary, aby ptak tak okazały nie miał mordować zajęcy i większych ptaków, lecz bardzo łatwo można się przekonać się na zimowych polowaniach, jak nie zwraca uwagi na zające obok niego przechodzące i jak obojętnie zachowuje się wobec stada kuropatw w blizkości na śniegu siedzącego."

-

"Nieumiejącymi ściśle obserwować" byli dość często myśliwi. Widząc myszołowa włochatego przy padlinie zająca sporo z nich uważało, że upolował go ptak. Ten i ów posłał mu kulę...

Swoją drogą to jestem ciekawy, czy gdyby ten i ów myśliwy zobaczył kosmacza przy padlinie jelenia czy żubra, to miałby te same podejrzenia?

EiJe61kUnjd7P7ZLboxgbSmWzDTQjZJjs3tlTbcd

Myszołów włochaty, fot. Karolina Myroniuk

Płomienna

krogulec14

Pierwsze, nie licząc tej garstki lęgowej, już są u nas od ponad miesiąca. Jedni będą się cieszyć jej urodą, a inni zwyczajnie zazdrościć...

Nie ukrywam, że bardzo podobają mi się czeczotki. Chodzę późną jesienią po wybranych biotopach i bardzo ubolewam, że wszystkie spotkania z nimi mogę policzyć na palcach jednej ręki. I jakoś nie widzę specjalnie szansy aby coś w tych rzadkich spotkaniach mogłoby coś się zmienić.

-

W strefie wysokogórskiej czeczotka przebywa gdzie pojedyncze płaty kosodrzewiny przeplatają się z powierzchnią niskiej roślinności zielnej. Na zimowiskach najszybciej zobaczymy ją na skrajach lasów (olchowych i brzezin), w ogrodach graniczących z polami, w pobliżu drzew przy otwartych przestrzeniach. Gniazda zakłada na drzewach (na przykład na brzozie) i krzewach, do 2 metrów nad ziemią. Często kilka par gniazduje blisko siebie.

Czeczotka w górach jest osiadła, poza nimi regularna na przelotach i na zimowiskach. Przelot wiosenny trwa od marca do maja, jesienny we wrześniu i październiku. Skrajnie nieliczne pary gniazdują w górach (Tatry, Karkonosze i Góry Izerskie - około 100 par) i nad morzem (Słowiński Park Narodowy - około 50 par). Odżywia się nasionami drzew, szczególnie brzozy i olchy, a w okresie lęgowym również owadami. 

"Do nas zwykle nalatuje w Listopadzie - pisał o czeczotce w "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski - i tuła się po całym kraju w stadach mniej więcej licznych do Lutego lub Marca, to jest czasu zniknięcia śniegów. Nie w każdym roku jednakowo nas odwiedza, w ciężkie bowiem zimy jest bardzo obfita, w lżejsze rzadsza; nigdy jednak nie pomija nas zupełnie

Żywi się drobnemi oleistemi nasionkami ziół i niektórych drzew, a mianowicie brzozowemi i w części olszowemi, które podobnie czyżom na drzewach obiera; na roślinach zielnych zarówno żeruje z łodyg na pniu jak i na ziemi."

Czeczotka dość często przesiaduje na drzewach i wysokich roślinach zielnych. Wspina się zręcznie po cienkich zewnętrznych gałązkach i zwisa na nich w różnych pozycjach. Nie jest zbyt płochliwa.

"Lata zwykle ścisłemi tłumami i gęsto drzewa i ziemię obsiada.(...) Paszki te są dosyć gwarliwe i ciągle się odzywają właściwym sobie głosem tak w locie jak i siedząc; z wiosny samczyki dużo śpiewają, śpiew ich delikatny, świergotliwy, dosyć urozmaicony, często przegradzany zwykłem, ucinanem wabieniem."

-

Aktualna nazwa czeczotki to Acanthis flammeaAcanthis jest postacią mitologiczną, którą, jak i całą jej rodzinę spotkał wielki dramat (głodny koń zjadł jej ojca!). Tknięci litością Zeus i Apollo zamienili Acanthis w czeczotką, pod której postacią miała rozładować jakoś rodzinną tragedię... Możemy się domyśleć, że nasza bohaterka była rudowłosą. Sugeruje to drugi człon nazwy: "flammea".

QSpTgGWEwgv1VhJcxG3GgAx39Uiis1fwMf8xzijW

Czeczotka, fot. Mateusz Matysiak   www.mateuszmatysiak.pl 

Rozpoznać sokoła pustułkę

krogulec14

Powoli Jesień Pustułki dobiega końca. Póki co wyciągnę dziś jeden, dłuższy nieco, fragment o tym sokole z "Ptaków ziem polskich" Jana Sokołowskiego. Będzie to część mówiąca o różnicach między pustułką, krogulcem a kobuzem. Zanim zacznę podzielę się z Wami pewną dygresją. W czasach gdy Sokołowski pisał "Ptaki ziem polskich" pustułka była gatunkiem chronionym, podczas gdy krogulec nie. Pomimo tego myśliwi zabijali pustułki, myląc je właśnie z krogulcami. Jak widać beztroska w zabijaniu i brak odpowiedzialności za zabijanie chronionych gatunków cechowała myśliwych dawniej też.

"Chociaż sokół pustułka należy do ptaków pospolitych, zdarza się często, że myśliwi mylą go z krogulcem lub kobuzem, warto zatem podkreślić jego cechy rozpoznawcze. Sokół pustułka odznacza się stosunkowo długim ogonem, czym przypomina krogulca, jednak nawet z daleka różni się od niego mniej lub więcej rdzawą barwą grzbietu. (Krogulec jest na grzbiecie szary, barwy kory drzewa bukowego.) Skrzydło sokoła pustułki jest długie i ostro zakończone, w kształcie lekko wygiętego sierpa, podczas gdy skrzydło krogulca ma kształt dłoni, jest krótkie, u nasady szerokie, a na końcu lekko palczasto rozszczepione. Krogulec nigdy nie lata na tak otwartych przestrzeniach jak sokół pustułka i zawsze zbliża się chyłkiem, tzn pod osłoną płotów lub krzewów. Natomiast od kobuza różni się sokół pustułka dłuższym ogonem i rdzawą barwą grzbietu (kobuz jest na wierzchu ołowiowoczarny). Z większej odległości można poznać sokoła pustułkę natychmiast po bardzo charakterystycznym trzepotaniu się na jednym miejscu. Trzepocząc skrzydłami zawisa on w powietrzu jak motyl nakłuty na szpilkę. Niekiedy tak samo zachowuje się kobczyk i sokół pustułeczka, jednak ze względu na to, że te dwa gatunki występują u nas bardzo rzadko, trzepoczącym się "jastrzębiem" jest zawsze sokół pustułka. Po kilku sekundach takiego zawisania przelatuje kilkadzoesią metrów dale, aby ponownie zatrzymać się w powietrzu. W ten sposób wypatruje świerszczy, pasikoników lub myszy. Zawisa zawsze nad polami lub łąkami, nigdy nad lasem. Na ogół ptaki, które żywią się drobnymi zwierzętami, żyjącymi na ziemi lub na powierzchni wody, umieją zwalniać lot i np. mewa zatrzymuje się na wietrze nawet bez ruchu skrzydeł. Sokół pustułka musi jednak stale trzepotać skrzydłami, gdyż inaczej straciłby równowagę."

Jak widać odróżnienie pustułki skomplikowane nie jest. To zła wola pozwalała mylić ówczesnym myśliwym z innymi gatunkami ptaków szponiastych.

B11MDcJyZbp1snr22G8T7oTM1L8qZqWCHoEdp3mG

Pustułka, fot. Grzegorz Sierocki

Leśny bocian

krogulec14

Zamieszkuje rozległe podmokłe lasy obfitujące w zbiorniki wodne, śródleśne bagienka i łąki. Zasiedla też brzegi rzek i strumieni w dolinach górskich. Gniazdo zakłada na wysokim drzewie (10 -15 metrów nad ziemią), a w niektórych rejonach również na skałach i w rozpadliskach stromych zboczy górskich. Czasem wykorzystuje opuszczone gniazda ptaków drapieżnych. Jego stanowiska lęgowe są chronione w promieniu 500 metrów od gniazda. Przy częstym niepokojeniu porzuca lęgi.

Nie ma lekkiego życia para bocianów czarnych, oj nie ma. Żeby odchować jedno pisklę, to musi w sezonie przytarmosić do gniazda dobre 100 kilogramów wszelakiego żarełka. Są to zwykle ryby, płazy, drobne ssaki, czy też większe owady. Jak zdrowo musiała zaiwaniać para tych boćków, która swego czasu została "obdarowana" szóstką piskląt?

Nawet tego nie próbuję sobie wyobrażać.

-

Przylatuje do Polski w marcu i kwietniu, odlatuje w sierpniu i wrześniu. Jest nielicznym gatunkiem lęgowym w Polsce. Wspomniana ochrona strefowa, jak i coraz większa działalność bobrów (zwiększają się płytkie zbiorniki, gdzie bocian czarny chwyta swoje przysmaki) powoduje powolne zwiększanie się populacji gatunku. Szacuje się, że jego liczebność oscyluje w granicach 1400 -1600 par lęgowych. Liczniejszy jest w województwach północnych i wschodnich. 

Ptaka widzimy zwykle jak stoi nad wodą, lub wolno kroczy w płytkiej wodzie, lub na obrzeżu płycizn, często przesiaduje też na gałęziach drzew. W locie ma wyprostowaną szyję, regularnie uderza skrzydłami, na dużych odcinkach leci lotem ślizgowym. Głowę i szyję trzyma poniżej linii grzbietu. Jak wspomniałem jest bardzo płochliwy.

"Obyczaje jego w tem są głównie odmienne od białego, - pisał o niej w swoich "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski - że jest dziki i bojaźliwy, a zatem wszelkiego zbliżenia z ludźmi unika. Trzyma się zawsze w obszernych lasach między wielkiemi błotami, lub zawierających wewnątrz bagna, błotka lub strugi. W czasie lęgowym nie wylatuje na otwarte miejsca, lecz zawsze wewnątrz lasów żeruje; w czasach zaś przelotów zapada niekiedy po stawach lub błotach odkrytych, rzadko bardzo po polach. Nigdy nie zbija się w duże stada, lecz podróżuje pojedyńczo lub po kilku razem.(...) Głosy wydaje zupełnie podobne jak biały."

-

Zapewne z powodu apetytu na drobne ryby był prześladowany dawniej przez ludzi. I to całkiem ostro i skutecznie. W 1926 roku w takiej Wielkopolsce został, wraz z krukiem, wytępiony doszczętnie. Praktycznym Wielkopolanom zawadzał wówczas nawet dzięcioł czarny, który, jak na dzięcioła przystało, kuje "dziurę" w drzewie...

Przy ponurej historii czarnych boćków w Wielkopolsce warto zauważyć jedną kwestię dotyczącą ochrony. W Polsce ptaki te doczekały się jej dopiero w 1952 roku, podczas gdy w Niemczech już w 1921.

Wielkopolska 13 lat musiała czekać na pojawienie się następnej pary. Tak, doczekała się jej w feralnym 1939 roku. Obecnie może chwalić się ponad 100 parami tych pięknych ptaków.

 j94p1Sm4qUZHQ0WQi1031rrIwHbxXl53o4H1N12m

Bocian czarny, fot. Wiesław Dzięgielewski

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci