Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Skorc Nieczułą malowany

krogulec14

 Ostatnio często widywane spore stada szpaków przypomniały mi, że na Kociewiu jest miasteczko Skórcz. Skórcz jest jedynym miastem w Polsce w którego herbie jest... szpak.

 Legenda mówi, że w pobliżu osady Skorc, szpak dzielnie bronił porwanego przez gryfa dziecka. Na tyle dzielnie, że po odebraniu porwanego malca, przegonił mitycznego stwora. Jednak, po oddaniu matce jej dziecka, sam w wyniku odniesionych ran, padł martwy. Mieszkańcy osady, na pamiątkę szpaczej odwagi umieścili go wraz z podstępnym gryfem, w swoim herbie.

 Może ta skórczańska legenda zmieni nieco nastawienie tych osób, które widzą w szpaku "szkodnika" wyżerającego czereśnie? Bo szpak na czarnego charakter nie pasuje w żadnej opowieści. Nawet jeśli jej akcja dzieje się w czereśniowym sadzie.

 Aby nieco zamieszać powiem, że szpak na Kociewiu, jak i na Kaszubach, zwie się... skorcem. Podobnie zresztą nazywał go, żyjący na Białorusi, hrabia Konstanty Tyzenhauz. A sam Skórcz swego czasu nazywano (według Wikipedii):   Schorcz, Scoricz, Schoritz, Schorczk, Skorcz, Skorczke, Skurcz i Skorć.

 Nie wiem czy pikanterii doda fakt, że autor tego tekstu jest rodowitym Kociewiakiem. Wiem natomiast, że do szpaka w herbie wrócimy z okazji opisu herbu Nieczuła. Zapewne to jakiś rycerz pieczętujący ową Nieczułą założył wspomniany Skórcz, ale o tym sza! Nie będę przecież palił sobie ciekawego tematu...

 513pxPOL_Skrcz_COA.svg

"POL Skórcz COA". Licencja: Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons 

Ptasi symbol Polski

krogulec14

Jeśli ktoś pomyślał, że jest nim orzeł, to był w błędzie. Jeśli ktoś miał na myśl bociana, to też się mylił. Ptasim symbolem Polski w Unii Europejskiej jest, wybrana w 2005 roku, mało znana wodniczka.

-

Wodniczka jest też ptasim symbolem, mówiącym o tym jak wielki wpływ może mieć nasza ingerencja w przyrodę na poszczególne ptaki. O wodniczce, jej występowaniu w Polsce i Europie, w "Ptakach krajowych" Taczanowski napisał:

"Mieszka w Europie południowej i umiarkowanej, ma być pospolita we Włoszech, w Szwajcaryi, w Niemczech i w Holandyi. U nas pospolita w okolicach błotnistych, a w suchych zupełnie wcale się nie pojawia. Najobficiej zamieszkuje obszerne błota i bagna wschodniej części guberni Lubelskiej i Augustowskiej, znajduje się w Płockiem, ale już nie tak obficie..."

Przekształcenia w rolnictwie doprowadziły do tego, że obecnie szacuje się ją na około 2 900 samców w Polsce (wodniczkę liczy się nie w parach, ale w samcach) i około 20 000 samców na świecie. Poza Polską, najliczniej występuje na Białorusi i Ukrainie. Jest gatunkiem narażonym na wyginięcie.

Jest przykładem, że ptaków nie trzeba niszczyć fizycznie aby doprowadzić do ich zagłady. Czasami przyczyną zagłady bywa ludzka bezmyślność.

-

Zamieszkuje rozległe, podmokłe łąki turzycowe z roślinnością niższą niż na turzycowiskach. Wodniczka buduje gniazda z liści turzyc w kępach tych właśnie roślin lub u podnóży krzewów przerośniętych wysokimi roślinami zielnymi.

"Przebywa głównie na dzikich dzikich błotach i bagnach całkowicie niekoszonych albo też zawierających mniej więcej znaczne przestrzenie podobnych nieużytków. Błota takie zarastają rzadką i nie zbyt wysoką trawą przerastaną czasami obrzedniemi karłowatemi trzcinkami; na podobnych błotach trzymają się one zarówno w miejscach niemających wcale krzaków, jak i posianych rzadkiemi karłowatemi brzózkami lub drobnemi odosobnionemi rokicinkami.

Gnieździ się na ziemi w trawie przy lada kępce, tak samo prawie jak świergotek łączny, ale gniazdo jest bardzo trudne do znalezienie, gdyż samica ucieka z jaj, zanim człowiek lub pies zbliży się do niej, i znacznie się oddali, nim się poderwie. Samczyk zaś zdaleka śpiewuje i niczem ukrycia nie zdradza."

Przylatuje do Polski w końcu kwietnia i w maju, odlatuje od sierpnia do października. Spotykana jest na Bagnach Biebrzańskich, gdzie występuje około 3/4 polskiej populacji, i w Dolinie Narwi, lokalnie nad Dolną Wartą oraz na Lubelszczyźnie.  Odżywia się przede wszystkim owadami.

"Śpiewając siada najwięcej na odosobnionych trzcinkach pionowych, po wierzchołkach drobnych krzaczków lub na grubych trawach, zawsze na widoku, i wylatuje od czasu do czasu w górę tak jak rokitniczka. Gdy człowiek zbliża się do niej, pada najczęściej w trawę i zmyka piechotą, albo przelatuje dalej i znowuż śpiewać zaczyna."

-

Tytuł opowieści o niepozornej z wyglądu i zagrożonej globalnie wodniczce mógłby brzmieć "Ostrogłowy mieszkaniec bagien". Tak bowiem wygląda interpretacja naukowej nazwy wodniczki w tłumaczeniu doktora Andrzeja Kruszewicza w "Ptakach Polski". A z doktorem Kruszewiczem zapewne dyskutować nie ma co. Ma na pewno rację i basta!

Źródło cytatów: Taczanowski W. 2012 (reprint) "Ptaki krajowe" Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

zxF56ZxcM5M7RCGP0CyZQ2VjKAzn8uie2L2q2mPy

Wodniczka, fot. Karol Zub   www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/119-karolzub 

W złotym deszczu wykąpana

krogulec14

Wcale nie tak łatwo było mi znaleźć siewkę złotą w "Ptakach krajowych". Aktualnej nazwy gatunku nie znalazłem, a pozostałe niczego nie sugerowały. No bo wśród siewki, siewki azjatyckiej, siewki obrożnej, siewki piszczka, siewki pospolitej, siewki rzecznej, siewki rzecznej właściwej i siewki zwyczajnej (ach ten ksiądz Waga) znaleźć tą jedyną, złotą? Nic a nic nie pomagała nazwa naukowa, bo po prostu w międzyczasie ją zmieniono.

Jednak grzebiąc tu i ówdzie udało mi się ją znaleźć. Choć nie ukrywam, że w naturze spotkałem ją szybciej...

-

Gnieździ się na północy Europy. Do drugiej połowy XIX wieku była lęgowa na terenie Polski. Obecnie w okresie wędrówek regularnie i licznie pojawia się w całym kraju.

"Dwie są tylko okolice w Królestwie, - pisał o siewce w "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski - gdzie bardzo mała liczba osiada na czas lęgowy, to jest w powiecie Maryjampolskim na błotach przy jeziorach Ażurelis i Żuwinta, druga miejscowość w Płockiem, po błotach między lasami leśnictwa Ostrołęckiego. Coraz tam jednak są rzadsze tak z powodu wytępienia, jak przez osuszenie i zmniejszenie rozległości błot lęgowych. Błota te są niezbyt mokre, kępiaste."

Jak już wspomniałem jest to gatunek przelotny. Przelot wiosenny odbywa się w marcu i kwietniu, jesienny od lipca do grudnia. Siewka złota żywi się owadami i innymi drobnymi bezkręgowcami, zjada także jagody. Na przelotach przebywa na polach, pastwiskach i łąkach.

"U nas głównie jest ptakiem przelotnym; zapada z wiosny i zatrzymuje się nierównie mniejszej liczbie niż na ciągu jesiennym, najwięcej po brzegach zalewów, po łąkach i pastwiskach, a rzadziej w polach; ciąg ten odbywa się przez cały Kwiecień i początek Maja. Następnie wynoszą się na północ, w Lipcu dopiero zaczynają się pojawiać małe stadka starych ptaków po obszernych i otwartych polach. W Sierpniu zaczynają nadlatywać wielkie stada złożone ze starych i młodych, i ciągle przebywają w dogodnych okolicach po odłogach, świeżych polach i posiewach, gdzie trzymają się , dopóki ich śniegi nie znaglą do odlotu."

Na przelotach spotykana bywa nieraz w stadach liczących kilkaset osobników.

"Siewki są dość ostrożne gwizdaniem ostrzegają się o niebezpieczeństwie; spłoszone wzlatują w górę, przelatują się tłumnie mięszając w rozmaity sposób i znowu zapadją. Stado mające się zasiadać mięsza się w powietrzu gwiżdżąc gwarliwie, rozprasza się na znacznej przestrzeni i opuszcza się na ziemię. Często we dnie skupiwszy się przypadają do ziemi; a gdy postrzegą nieprzyjaciela, za danym znakiem wszystkie powstają, zaczynają się rozbiegać, pogwizdywać, otrzepywać skrzydła, nastawiać je do góry i w takiej niespokojności przygotowują się do zerwania. Wieczorami są najruchliwsze i najwięcej żerują o zmroku, rozbiegają się wówczas na znacznej przestrzeni i uganiają się pojedyńczo za owadami z kryjówek na noc występującemi, o zupełnym zmierzchu są jeszcze w ruchu; podczas tej czynności kierują się wzajemnem gwizdaniem."

-

I gwoli przypomnienia, bo uważam, że warto:

Uważniejsi sympatycy bloga zapewne pamiętają zachowania dzielnych siewkowatych, które gdy niebezpieczeństwo zbliża się do ich gniazda, bądź piskląt, udają kalekę i w ten sposób odwodzą drapieżnika. Podobnie czyni też samica siewki złotej. Udając kalekę wyprowadza zagrożenie poza rewir lęgowy. Co robi w tym czasie jej partner? Pomaga jej i potomstwu?

Nie!

Samiec siewki złotej próbuje wykorzystać sytuację aby... kopulować! Jest na tyle namolny w tych sytuacjach, że zdarza się iż ginie któreś z partnerów, bądź też piskląt.

Jak widać mieć w nazwie "złoty" nie oznacza lepszego żywota...

Źródło cytatów: Taczanowski W. 2012 (reprint) "Ptaki krajowe" Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

EPWOhDQ6ic5gybh8fQHLZoIOk5BqHOoBlCjflfSN

Stado siewek złotych poderwane przez bielika, fot. Rafał Łapiński     Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński

Wypuścić bielika

krogulec14

Mam ten fart, że czasami mogę porozmawiać z Kubą Kotowiczem. Świetny pomysł szefów Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, polegającym na tym, żeby stworzyć licytację, której zwycięzca będzie mógł nadać imię i wypuścić bielika, który po rehabilitacji opuści przemyski ośrodek, spodobał mi się bardzo. Na stronie licytacji dowiadujemy się między innymi: 

Tym razem wychodzimy do Państwa z propozycją osobistego towarzyszenia nam w trakcie najfajniejszych chwil naszej pracy - w pełnych emocji i wzruszenia momentach przywrócenia zwierzęcia naturze. Zwycięzca aukcji będzie mógł nadać oficjalne imię naszemu pacjentowi oraz wraz ze wskazaną przez siebie osobą towarzyszącą, osobiście pożegnać go, pozwalając mu odfrunąć do jego naturalnego środowiska. Osoby z miejsc od 2 do 5 wraz ze wskazanymi przez siebie osobami towarzyszącymi otrzymają możliwość aktywnego uczestnictwa w całej akcji, również mogąc zasmakować bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem na miejscu w ośrodku, a moment pożegnania obserwując stojąc zaledwie kilka metrów od punktu, w którym ptak wzbije się w powietrze. Wszystkim gwarantujemy niezapomniane wrażenia, nieopisany ogrom satysfakcji, fantastyczną atmosferę w zgranym zespole naszych pracowników oraz masę materiałów (zdjęcia, filmy) do późniejszego, osobistego wykorzystania, a wszystko to wraz z ciepłym przyjęciem w naszej placówce oraz całodziennym przybliżeniem specyfiki naszej pracy od środka :).

 

WSZYSTKIE ŚRODKI UZYSKANE ZA POŚREDNICTWEM NINIEJSZEJ AUKCJI PRZEZNACZYMY NA ROZBUDOWĘ INFRASTRUKTURY NIEZBĘDNEJ DO RATOWANIA BIELIKÓW TRAFIAJĄCYCH DO NASZEGO OŚRODKA
(Dlaczego profesjonalne zaplecze jest tak ważne, pilnie nam potrzebne, a zarazem kosztowne? Wyjaśniamy Państwu w dalszych częściach opisu naszej aukcji!)

Nieco dalej dowiadujemy się, że koszt budowy planowanej specjalistycznej woliery dla treningów rehabilitowanych bielików (znajdzie się w niej miejsce dla pięciu tych ptaków jednocześnie!) wynosi około 50 000 -70 000 tysięcy złotych.

Osoby, które jest stać stanąć do licytacji, namawiam do tego. Wesprzeć ideę przemyskich weterynarzy to piękna sprawa. A wypuścić, bądź uczestniczyć przy wypuszczaniu bielika, to przeżycie którego na pewno się nie zapomni.. Szczegóły licytacji poznamy w linku.

 

wypuszczenie_bielik_ORZW_fot36_fotLukaszSolski

Wypuszczenie bielika, fot. Łukasz Solski Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu

Nurkujący śpiewak

krogulec14

Pluszcza do ptaków wyjątkowych zaliczymy choćby tylko z dwóch powodów. Jest to bowiem gatunek, który pożywienie zdobywa pod wodą. Pierwszy fakt nie przeszkadza pluszczowi należeć do grupy ptaków śpiewających.

-

Zamieszkuje nad potokami i szybko płynącymi rzeczkami w których pływa i sprawnie nurkuje (do 1 m głęboko), zanurzając się skośnie pod prąd. Gniazdo zbudowane w kształcie kuli z otworem z boku, zakłada w dziurach lub w szczelinach skał, urwiskach brzegów, czasem za ścianą wodospadu. Pary gniazdują oddzielnie.

"(Gnieździ się) zawsze przy wodzie, w rozmaitych miejscach; często w takiem położeniu, że pryskająca woda zrasza mu ciagle gniazdo, albo że musi strumień spadającej wody lotem przebijać, aby się do niego dostać. Najulubieńsze miejsca do umieszczania gniazda są: łotoki opuszczonych młynów i tartaków, koła młyńskie, mosty, jazy, płyty kamieni wystające nad wodą, dziury w brzegach po wypadniętych kamieniach, lub nizkie dziuple drzew nadwodnych."

Jest to gatunek osiadły. W zimie pozostaje tam, gdzie nie zamarzają potoki. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym w Karpatach i Sudetach, a także wyjątkowo na niżu. Populacja szacowana jest w granicach 1 000 -3 000 par lęgowych. Pluszcz jest jedynym ptakiem śpiewającym, który zdobywa pokarm pływając, nurkując i biegając po dnie strumienia (nawet pod prąd). Może zanurzyć się na 15 sekund. Odżywia się skorupiakami i owadami wodnymi.

"W Królestwie Polskiem w ogóle jest bardzo rzadki; mała tylko ich ilość przebywa stale w skalistej części powiatu Olkuskiego, a mianowicie koło Ojcowa i Potoka Złotego, równie jak i przy strumieniach do Niemna wpadających; w innych zaś okolicach pojawia się tylko przypadkowo wśród zimy...

Ptak ten, pomimo wszystkich prawie cech zbliżających go do ptaków owadożernych lądowych, żywot prowadzi wodny; nie tylko bowiem przebywa on ciągle przy wodzie, ale wyłącznie w niej tak jak zimorodek, lecz odmiennym i sobie tylko właściwym sposobem żywność wyszukuje, to jest: nie pływając lecz biegając pod wodą po dnie kamienistych strumyków, zbiera rozmaite drobne wodne skorupiaki, owady, ich poczwarki i gąsienice, tak wolno w wodzie pływające jak i przyczepione do kamieni; według zaś podań niektórych obserwatorów, ma także znaczną ilość ikry rybiej wyjadać."

Ptak czatuje na głazie wystającym z wody lub leżącym na brzegu cieku wodnego, wciąż charakterystycznie przysiadując. Pływa bardzo dobrze, również pod wodą. Lata prawie tuż nad powierzchnią wody. Poza sezonem lęgowym żyje samotnie.

"Tak samo jak zimorodek lata bystro i nizko po nad samą wodą; często z lotu wpada odrazu w wodę, albo też z brzegu jak żaba do niej wskakuje, i tak zanurzony 20 do 30 kroków zwykle po dnie przebiega. Pomimo tych ciągłych podwodnych przechadzek obfite i zbite pierze pluszcza wcale nie przesiąka i zawsze jest suche po wyjściu z wody, a obserwatorowie, którzy mieli sposobność przypatrywać się tym szczególnym ptakom w czasie ich chodzenia pod wodą, utrzymują, że trzymając wtenczas skrzydła cokolwiek od ciała odstawione, noszą przy sobie pewien zapas powietrza.Ptak ten zawsze samotny, na czas tylko lęgowy łączy się w pary. Wolne chwile przesiaduje najczęściej na sterczących z wody kamieniach, po kołkach, poręczach i t. p. wystających przedmiotach. Samiec dużo i dobrze śpiewa, głosem donośnym, czystym i urozmaiconym, nie tylko w lecie, ale tak samo jak strzyżyk wśród zimy, w czasach nawet największych mrozów."

-

Na koniec zostawiłem dobrą wiadomość. Według "Monitoringu ptaków lęgowych", dzięki łagodnym zimom i poprawie czystości wody, populacja pluszcza się zwiększa. A dzięki temu nasze szanse na spotkanie z nurkującym śpiewakiem są większe.

I2rqae6KacyAgk5AkEdKbTfcRMjR8Z1WWJwnlcPY

Pluszcz, fot. Radek Kaźmierczak   www.facebook.com/KazmierczakRadoslawFotografiaPrzyrodnicza?fref=ts

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci