Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Kukułkowo Chmurne

krogulec14

Niedawno wspomniałem o Arystofanesa, który słusznie zauważył, że w ówczesnym wiecie nie ma piękniejszych i ważniejszych monet od drachm. Przez Arystofanesa przemówiła pewność, a także patriotyzm. Cechy których współczesnym Grekom może czasem brakować.

Żyjący w latach 446-385 p.n.e. Arystofanes był też komediopisarzem. Napisał między innymi w 414 p.n.e. dramat zatytułowany "Ptaki". Nie była to oczywiście sztuka mówiąca o ornitologii. Pod postacią ptaków ukryte są konkretne postacie ówczesnych Aten.

Były król tracki, Tereusz, zamieniony w dudka rządzi idealną społecznością królestwa ptaków. Do jego stolicy, przybywają dwaj Ateńczycy, Pistetajros i Euelpides.

Namawiają oni króla do odebrania Zeusowi berła, które ponoć niegdyś należało do ptaków. Kłamią, że ziemią i niebem mieli rządzić ptaki. Tereusz, żeby zmusić Zeusa do abdykacji, buduje w przestworzach potężną ptasią stolicę, która izoluje bogów od ludzi. Kukułkowo Chmurne czerpie olbrzymie profity i dyktuje swoje warunki w pośrednictwie pomiędzy ziemią a niebem.

Kiedy nowym królem zostaje Pistetajros ludzie uznają władzę ptaków. Pozbawieni wsparcia ludzi kapitulują również bogowie. Nowy król wypędza z Kukułkowa Chmurnego wszelkiej maści aferzystów. Nie chce aby podejrzany element zaśmiecał mu jego idealne królestwo.

Komedię kończy ślub Pistetajrosa z Bazyleą, córką samego Zeusa.

Nie wiem jak Wam, ale mi ta naiwna nieco historia jednak się podoba. Pokazuje, że poszukiwania doskonałości trwają już co najmniej dwa i pół tysiąca lat...

GgugCPBIbbeksfxU7Z93yQS0dJ4jQ239Rl3p3RYu

Kukułka (zapewne była mieszkanką... Kukułkowa Chmurnego), fot Jacek Zięba   www.obrazynatury.art.pl 

Myszy i Michał

krogulec14

Tytuł dzisiaj podrzucił mi sam John Steinbeck. A treść Michał Lewandowski. Ostatnio nie mogę wyjść z podziwu nad Jego zdjęciami z... myszami. Podpisy zachowałem Michała. Moja tu robota, to... "wybór" zdjęć ;-)

Ostatnie zdjęcie jest z czubatką. Wstawiłem ja aby nie pomyślał ktoś, że Michał tylko myszy foci.

10896865_793767017362933_9038939324314885276_n

Strach ma wielkie oczy

10646992_794006917338943_3763411937136958315_n

W mysim temacie

10342916_796956440377324_7482868980518721564_n

Ta mysz wiedziała, że zimy nie będzie i nie zabrała tego grzyba

10426227_800323586707276_3746895936637845370_n

10945669_803789249694043_5253088606773371049_n

Ty bałwanie! Kto ciebie tak uczesał?

Kalendarz Roku Pójdźki

krogulec14

 Wczoraj listonosz przyniósł mi najbardziej pójdźkowy kalendarz obecnego roku. Zdobią go pójdźki pięknie namalowane przez dwie uzdolnione Zamojszczanki. Tak ładnego kalendarza to Rzeczpospolita Ptasia jeszcze nie miała.

Pani Prezes dziękuję za pamięć, Panu Prezydentowi zdrowia życzę - myślę, że będzie zadowolony ze spotkania z "desantem z Wilanowa" ;-) Wszystkim wchodzącym na Plamkę raz jeszcze Szczęścia w Roku Pójdźki życzę.

Szczegóły.

Kopulujące szarytki

krogulec14

 Z sikor najbardziej lubię subtelnie wybarwioną sikorę ubogą. Swego czasu przyleciała do mojego karmnika, grzecznie poczęstowała się ziarnkiem słonecznika i... podbiła moje serce. Później przylatywała częściej, nieraz brała słonecznik "na wynos" wtykając ziarnka w szczelinę kory gruszy.

 Sikora uboga lubi, poza borami, wszelkie lasy, a także parki i ogrody. Jest ona dziuplakiem. Bywa, że w miękkim, spróchniałym drzewie wykuwa sobie sama dziuplę, która zazwyczaj mieści się dość nisko, zwykle około dwóch metrów, nad ziemią.

 Sikora ta zapewne swoją nazwę zawdzięcza swoim stonowanym barwom. Gdzie jej do kolorowej bogatki czy modraszki, czy też z efektownym czubem czubatki.

 Od bogatki nasza dzisiejsza bohaterka jest za to znacznie bogatsza w dawne nazwy. Sikora uboga to była nazwa "gminna". I to ją akurat podał za oficjalną w "Ptakach Polski" Władysław Taczanowski. Naszą sikorę inni ornitolodzy dawniej nazywali: sikorą białą, sikorą białego pióra, sikorą błotniczką, sikorą czarnogłówką, sikorą makopijem, sikorą popielatą i sikorą trzcinną. Sikora błotniczka najbliżej była nazwy naukowej. Parus palustris możemy śmiało przetłumaczyć sobie na sikorę błotną.

Ostatnio na Wikipedii ktoś "rozbudowuje" nazwy ptakom. Wbrew Liście Ptaków Polski ustalonej przez Komisję Faunistyczną, wbrew temu, że była tendencja do skracania tychże nazw. Z dzięcioła pstrego dużego powstał dzięcioł duży, a z pokrzewki czarnołbistej "powstała" nam kapturka. Wikipedia poszła w drugim kierunku, czyli rozbudowy tych nazw. I tak zamiast zimorodka mamy mieć zimorodka zwyczajnego, a zamiast bielika mamy się doczekać bielika zwyczajnego. Czy zimorodek może być zwyczajny (w łacinie zwyczajny to ordinaria)? Po mojemu tak piękny ptak jak zimorodek zwyczajnym nie jest.

W dobie skracania nazw ówczesnej "modzie" oparła się jedynie nasza sikora uboga. Uszykowano już nawet dla niej piękne miano: szarytka. Wszystko byłoby dobrze, gdyby... No cóż, zagadnienie po mistrzowsku ujął w "Ptakach Polski" dr Andrzej G. Kruszewicz:

"Proponowana nazwa "szarynka" lub "szarytka" wzbudzała pewne kontrowersje.No bo jak tu w poważnej literaturze napisać, że obserwowano parkę szarytek, a tym bardziej kopulujące szarytki, skoro tą nazwą określa się także katolicki żeński zakon?"

Myślę, że czasami historia nazw ptaków jest równie interesująca jak ich nosiciele.

 2H2HzrESY1wb9MwUuNShz3Qt7WhNyuhluSjNux4n

Sikora uboga, fot. Waldemar Wojdylak   www.facebook.com/wwojdylak 

Prawybory Ptaka Roku 2016

krogulec14

 Wzorem poprzednich lat odbywają się prawybory Ptaka Roku. Tym razem już roku 2016. Z grona kandydatur które otrzymają w prawyborach najwięcej głosów, na Zlocie Obywateli Rzeczpospolitej (18 kwietnia) w Słońsku, wyłoniony zostanie zapowiedziany już ów Ptak Roku. Głosy na swoich kandydatów możemy składać w trzech miejscach:

- facebookowa strona Towarzystwa Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus"

- moja facebookowa oś czasu

- blog "Plamka mazurka".

Głosujemy na trzech stronach po to aby z zabawą dotrzeć do większej ilości osób. Mimo iż jest to zabawa, przestrzegamy zasad głosowania tylko na jednej z trzech stron.

Zasady prawyborów są proste. Możemy głosować na trzech wybrańców spośród 10, wskazanych poniżej kandydatur. Z wybranej trójki na Zlocie w Słońsku wyłoniony zostanie Ptak Roku 2015. Głosować możemy do 31 marca. W przypadku wyniku ex aequo, w dniach 1 -7 kwietnia przeprowadzimy głosowanie rozstrzygające.

Nie ukrywam, że uważam iż wraz z Panią Prezes Towarzystwa Przyjaciół Słońska, wybraliśmy wspaniałe kandydatury. Mam nadzieję, że wybierając będziecie mieli trudny... orzech do zgryzienia. Aby pomóc, czy jak kto woli utrudnić wybór, kandydatów okrasiłem żywym linkiem, w którym znajdziemy jego sylwetkę (opis ze zdjęciem). Kandydatów na Ptaka Roku 2015 wybieramy z:

Batalion - legendarny gatunek z dobrego filmu o ptakach. Od kilku lat nie jest już lęgowy w Polsce. Na wiosennych przelotach łatwy do wypatrzenia na słońskich łąkach. On z logo patronuje Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu.

Bąk - tajemnicza czapla, której nie zobaczy nikt, gdy dyskretnie ją wypuścimy. Ma głos przez wiele osób porównywany do... ryku krowy. Może też się kojarzyć z... dmuchaniem do pustej butelki.

Błotniak zbożowy - piękny gatunek ptaka szponiastego, dla którego niedawno w Polsce zabrakło miejsca na lęgi. Zimą mamy sporą szansę na zobaczenie go w Słońsku.

Perkozek - nasz najmniejszy w Polsce perkoz. Prowadzi dość skryty tryb życia, dlatego czasem naprawdę trudno jest go zobaczyć.

Płaskonos - piękna kaczka z oryginalnym dziobem, który działa na zasadzie... cedzaka. Tą kaczkę też możemy zobaczyć będąc w Słońsku.

Podróżniczek - może najmniej efektownie śpiewający, ale za to najpiękniejszy z naszych słowików. Jest miłośnikiem podmokłych środowisk.

Rybitwa czarna - jak na rybitwę przystało jest piękna, smukła, niepowtarzalna. Jeszcze stosunkowo często spotykana rybitwa z bagien. Znana jest z wielkiej odwagi, gdy przychodzi jej bronić swoich piskląt.

Sieweczka rzeczna - siewka która dla dobra swoich piskląt i lisa w pole wyprowadzi. Nieliczny, piękny i subtelnie wybarwiony ptak, którego spotkamy w okolicy Słońska.

Wąsatka - mały, uroczy ptak z sarmackim wąsem na "twarzy". Mamy sporą szansę go zobaczyć gdy nieco uważniej rozejrzymy się po trzcinach.

Zielonka - miłośniczka wszelkich trzcinowisk, pałek wodnych i sitowi. W takim biotopie jest dość trudna do wypatrzenia z czego jest z pewnością rada, gdyż nader chętnie, po sezonie lęgowym, wiedzie samotny tryb życia.

IMG_1878x9001

Pójdźka, Ptak Roku 2015. Wybrana została w wyniku prawyborów w internecie i wyborów na Zlocie Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej; fot. Marcin Łukawski   www.marcinlukawski.com 

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci