Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Jaskółka uwięziona", Kazimierz Szemioth

krogulec14

Jak ma się psa, to ma się ten przywilej, że na spacer idzie się nawet wtedy, gdy nie ma się na to ochoty. Dzięki Fredowi widziałem dziś pięć jerzyków! Nie ukrywam, że przez kilka minut byłem pod wielkim wrażeniem. Tak późno tych "śmigających" ptaków to jeszcze nigdy w swojej metropolii tak późno nie widziałem...

O tym, że jerzyk należy u mnie do ptaków szczególnych mówić chyba nie muszę. Świadczą o tym 32 posty będące na moim blogu. Zapewne już kiedyś Wam mówiłem, że w piosence Stana Borysa "Jaskółka uwięziona" ja wyraźnie słyszę śliczny tekst o... jerzyku! Pozwoliłem sobie nawet podkreślić które fragmenty piosenki mnie do tego przekonują:

-

Jaskółka czarny sztylet, wydarty z piersi wiatru
Nagła smutku kotwica, z niewidzialnego jachtu
Katedra ją złowiła w sklepienia sieć wysoką
Jak śmierć kamienna bryła
Jak wyrok naw prostokąt

Jaskółka błyskawica w kościele obumarłym
Tnie jak czarne nożyce lęk który ją ogarnia

Jaskółka siostra burzy, żałoba fruwająca
Ponad głowami ludzi w których się troska błąka
Jaskółka znak podniebny jak symbol nieuchwytna
Zwabiona w chłód katedry przestroga i modlitwa

Nie przetnie białej ciszy pod chmurą ołowianą
Lotu swego nie zniży nad łąki złotą plamą
Przeraża mnie ta chwila która jej wolność skradła
Jaskółka czarny brylant wrzucony tu przez diabła

Na wieczne wirowanie na bezszelestną mękę
Na gniazda nie zaznanie na przeklinanie piękna

-

Trzeba koniecznie podkreślić, że piękny i liryczny tekst z poetycznym zacięciem "Jaskółki uwięzionej", napisał Kazimierz Szemioth. 

O wielkości utworu mówią nagrody, które zdobył jego wykonawca, Stan Borys. Były to: nagroda Dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, oraz Bursztynowy Słowik i I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1973 roku.

X53UHz19iitILQ4vmKiYzJnMAL8OjLYUaNhCenLR

Jerzyk, fot. Maciej Szymański   www.maciej-szymanski.pl

Obrazek bociana czarnego

krogulec14

Od chwili zakończenia XV Zlotu Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej rozglądam się za "talentami", czyli osobami które mogą stać się ozdobą XVI Zlotu. Spisuję sobie te osoby na karteczce, a później wysyłam ich kandydatury Izie Engel, która wykorzystuje je wedle własnego uznania.

Jarosława Nowakowskiego z Akcji Bałtyckiej, który co prawda w tym roku miał wykład o migracji ptaków, zapisałem już w czerwcu. Skoro był znakomity, to nie widzę przeszkód żeby opowiedział następnym razem również. Jarosław, poza tym, że jest znakomitym znawcą tematu migracji ptaków, to jest również wziętym gawędziarzem. Mnie osobiście najmocniej rozbawił opowieściami swoich przygód podczas podróży lotniczych w Rosji. Alkohol, loty i "туман" nad lotniskami powodowały, że wręcz tarzałem się ze śmiechu. Powiem Wam tylko jedno. Rosjanie jak lecą, a "туман" jest nad lotniskiem, to zawracają. A jak i następnym razem też jest ten "туман", to oni ponownie zawracają. A jak im w końcu ten "туман" się znudzi, albo nie mają czasu latać w tą i z powrotem, to... jadą pociągiem! ;-) 

Będę sugerował Izie żeby wystawiła na Zlocie obrazki malowane przez Waldemara Paszke, którego pomogła mi odnaleźć Ewelina Dysko. Ich autor, pan Waldemar jest pensjonariuszem Domu Pomocy Społecznej. Jak widać człowiek nie załamuje się sytuacją życiową, ale tworzy piękne i ciekawe obrazki z życia ptaków. Nie czuję się na sile oceniać jego prac, ale przekonany jestem, że w poniższej pracy (jest ona jeszcze niedokończona) widać pasję i talent. Kto wie czy czasami prezentacja prac na Zlocie nie dodałaby rozmachu i pewności siebie nieznanemu artyście.

Kto wie, może autor wraz ze swoimi pracami pojawi się na Zlocie w przyszłym roku...

Jako, że przyszły rok w Rzeczpospolitej Ptasiej jest Rokiem Bociana czarnego, to dzisiejszego posta nie mógł inny obrazek zdobić, jak ten:

14124942_1441550879204994_544699006767184231_o

Bocian czarny, Waldemar Paszke

Nie widzę różnicy

krogulec14

Na Facebooku niedawno pojawiło się ileś zdjęć przedstawiających dzielnych i dumnych myśliwych z upolowanymi przez nich grzywaczami. No cóż, od kilku dnie jest  okres polowań na te ptaki i nic mi do tego.

Na Facebooku w czasie przelotów pojawiają się fotografie równie dzielnych libańskich myśliwych z upolowanymi przez nich kraskami, żołnami i innymi bardzo rzadkimi gatunkami. Niemal każdy z tych ptaków w Polsce byłby na wagę złota...

Przyznaję, że nie widzę specjalnie wielkiej różnicy pomiędzy pierwszymi i drugimi. Jedni i drudzy, moim zdaniem, zabijają ze snobizmu. (Lub jak kto woli dla kultywowania sztuki zabijania).

Pomimo tego muszę Wam powiedzieć, że cechuje mnie niepoprawny optymizm. Wierzę, jestem mocno przekonany, że jednak dożyję chwili gdy w Polsce wszystkie ptaki będą chronione.

13886374_1754290928176969_8636391756562945810_n

Grzywacz, fot. Piotr Górny   piotr-gorny.pl 

Leśny bałaganiarz

krogulec14

"Im większy bałagan* w lesie, tym więcej jarząbków i naszych spotkań z tymi wyjątkowymi kurakami. *bałagan - liczna, opadła gałęziówka i gęsty posusz na dnie lasu, uwielbiane przez skrywające się w nich jarząbki." Tym jakże ciekawym opisem, innego niż prezentowane, zdjęcia Mateusz Matysiak uświadomił mi, że i ja mam w sobie coś z... jarząbka! Nadzwyczaj dobrze się czuję w stworzonym przez siebie bałaganie. No, może pozbawionym gałęziówki i posuszu...

Ten niewielki, leśny kurak, w porównaniu z większymi krewniakami, ma to nieszczęście, że nie jest jeszcze pod całkowitą ochroną. Od 1 września stanie się celem dla wielu żądnych trofeów myśliwych...

-

Jarząbek w Polsce jest nielicznym, jedynie lokalnie średnio licznym gatunkiem lęgowym. Miejsca jego występowania to: Sudety wraz z Pogórzem Sudeckim, Karpaty z Pogórzem Karpackim, Góry Świętokrzyskie z Wyżyną Małopolską i Śląską, Roztocze oraz puszcze Warmii i Mazur, Suwalszczyzny, Podlasia i Polesia. Poza tym występuje w kilku izolowanych lasach Pomorza.

Jarząbkowi do szczęścia potrzebne są lasy mieszane, bądź mieszane o powierzchni nie mniejszej niż 400 hektarów. Lokalnie zamieszkuje również lasy mniejsze, o powierzchni nawet 70 hektarów. Dobrze się czuje w strefie przejściowej pomiędzy zwartymi lasami a polanami czy wiatrołomami z wywrotami. W lasach zamieszkałych przez jarząbki mile są widziane iglaste zagajniki. Jarząbki dobrze się czują w lasach młodych (20 -40 letnich), jak i starych, naturalnych, ponad stuletnich. Na pogórzach i wyżynach preferuje lasy rosnące w dolinach potoków i w wąwozach.

Samce jarząbków są terytorialne. Na początku jesieni, jak i wiosną, zaznaczają swoje terytorium głosem (gwizdaniem), jak donośnymi (z furkotem) przelotami. Wielkość terytorium zależne jest od jego jakości. Bogate w pokarm terytoria, występujące w lasach naturalnych, są znacznie mniejsze od pozostałych. Terytoria w Puszczy Białowieskiej przeciętnie wynoszą tylko 8,5 hektara. W Puszczy Białowieskiej dochodzi też do największych zagęszczeń samców gatunku, wynoszących 9,6 samców na kilometr kwadratowy. Terytorium samca wynosi przeciętnie 17 hektarów, samic 14 ha, a samic wodzących pisklęta 20 ha.

Po tokach samica wybiera miejsce na gniazdo. Jest to zwykle wygrzebany dołek o średnicy 20 centymetrów, dobrze ukryty pod nawisami drzew iglastych czy pomiędzy korzeniami wykrotów. Wysiadywaniem jaj zajmuje się również sama samica. Ona też wodzi przez około 3,5 miesiąca pisklęta.

Presja drapieżników i niesprzyjające warunki atmosferyczne w dużym stopniu ograniczają ilość piskląt wodzonych przez samicę. Te dwa czynniki mogą sprawić, że wiele jarząbków może pozostać bez lęgów.

-

Bardzo mocno bazowałem na: Matysek M., Bonczar Z., Kajtoch Z., 2015 Jarząbek Bonasa bonasia, W. Chylarecki P., Sikora A., Cenian Z., Chodkiewicz T (red.), Monitoring Ptaków Lęgowych. Poradnik metodyczny. Wydanie 2. GIOŚ, Warszawa, s. 139 -144.

2evCWrZOARPy04yRrdCy0wpb3DvLq6OuaFvlkJf6

Jarząbek, fot. Mateusz Matysiak   Mateusz Matysiak - Polish Bird Photos

Wokół gniazda zielonki

krogulec14

Dzisiaj, zamiast wprowadzenia, jedna informacja. Dość skrycie żyjąca w szuwarach bohaterka dzisiejszego wpisu jest nieco mniejsza od szpaka.

-

Zielonka w Polsce jest bardzo nielicznym, a na Pomorzu Środkowym, Śląsku, Kielecczyźnie, w Lubelskiem i na Suwalszczyźnie skrajnie nielicznym gatunkiem lęgowym. Największe jej zagęszczenia znajdują się w dolinach Biebrzy i Narwi, na Pojezierzu Łęczyńsko -Włodawskim, na Stawach Milickich, oraz w dolinie Odry i na Międzyodrzu. W końcu ubiegłego wieku jej populację szacowano na 1200 -1800 par.

Zielonka zasiedla wszelkiego rodzaju zbiorniki wód stojących, takie jak jeziora, oczka wodne, starorzecza, stawy rybne, torfianki, glinianki czy zbiorniki retencyjne. Nie mają wielkich potrzeb, potrafią zadowolić się nawet "akwenem" o powierzchni 0,33 hektara Bardzo istotnym jest występowanie szuwarów trzcinowych, pałkowych i turzycowych, gdzie ptaki budują gniazda i otwartych oczek wody gdzie ptaki szukają pożywienia. W największym stopniu występowanie gatunku uzależnione jest od poziomu wody.

Monogamiczne zielonki są ptakami zdecydowanie terytorialnymi. Często co roku zajmują te same terytoria, których granice pozostają bez zmian z rokiem poprzednim. Średnie terytorium wynosi 0,1 hektara, a jego granice zwykle w ciągu sezonu lęgowego pozostają bez zmian. Granice terytoriów nie nachodzą na siebie.

Zielonka buduje gniazdo, w kształcie koszyka, w miejscach o przeciętnej głębokości 50 centymetrów. Są zwykle zawieszone na wysokości około 70 centymetrów nad wodą. Gniazdo budowane jest z suchych liści trzcin albo pałki. Podczas wysiadywania bądź karmienia piskląt zielonki budują często dodatkowe platformy.

Wysiadywaniem jaj zajmują się zgodnie oboje rodzice. Gdy wykluwają się pierwsze pisklęta zajmuje się nimi samiec, a samica wysiaduje ostatnie jaja. Pisklęta przez pierwsze 10 dni karmione są przez rodziców. Po tym czasie stają się bardziej samodzielne. Lotność uzyskują w siódmym tygodniu życia.

-

Bardzo mocno bazowałem na: Jedlikowski J., Lontkowski., 2015 Zielonka Porzana parva, W. Chylarecki P., Sikora A., Cenian Z., Chodkiewicz T (red.), Monitoring Ptaków Lęgowych. Poradnik metodyczny. Wydanie 2. GIOŚ, Warszawa, s. 195 -200. 

e2VhbfHAupgr4oHml3cX3R3u01KnkT8nt7dpZI9J

Zielonka, fot. Waldemar Wojdylak   Waldemar Wojdylak - Wildlife

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci