Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Plamka mazurka

krogulec14

 Data premiery: 2019-04-17

Który ptak jest najmłodszy? Którego historia sięga najdalej? Który zjawił się w mitach, który w Biblii, które weszły do przysłów? O którym poeci piszą najczęściej? Czy Adam Mickiewicz byłby dobrym ornitologiem? 
Marek Pióro zabiera wszystkich w fascynującą wyprawę. Opowiada o tokach batalionów, o tym, czy naprawdę bąk bączy, wkładając dziób pod wodę, o ostatnich w Polsce dziewięciu dropiach, o magicznym znaczeniu kosów, o obronnym i niezwykle precyzyjnym paćkaniu kwiczołów, o związku paszkota z ziębą, o tym, jak (wraz z czubkiem) zadomowił się w polszczyźnie dudek, o złej sławie dzięcioła wśród pierwszych chrześcijan, o staroegipskich korzeniach gęsi białoczelnej, o tym, czy jaskółki zimują na dnie rzeki (i czy część z nich zmienia się w żaby). 
Głównym zadaniem Plamki mazurka jest przede wszystkim poszukiwanie miejsca ptaków w życiu człowieka od czasów antycznych po współczesne. Nie chodzi tylko o ptaki w sensie biologicznym, choć takich ciekawostek nie brakuje, lecz także o ich obecność w kulturze, mitologii, religii czy nawet zabobonach, w które, powiedzmy, niejedno z nas wierzy. Kto z nas każdej wiosny nerwowo nie wypatruje pierwszego bociana, bo dzięki niemu dowie się, jaki czeka go rok, a na tydzień przed domniemanym przylotem kukułki któż nie rozstaje się z jakąś sumką pieniędzy? 

Marek Pióro – jeden z najlepszych i najważniejszych popularyzatorów ptasiarstwa w Polsce. A dzięki nazwisku najbardziej pierzasty ambasador Rzeczpospolitej Ptasiej. Miłośnik wszystkich ptaków, o żadnym nie powie złego słowa. Tropiciel przysłów, mitów, herbów, legend i podań związanych z ptakami oraz ptasich śladów w historii, religii i sztuce. Od jedenastu lat prowadzi kultowego już bloga „Plamka mazurka“.

9788366140547

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
 • goldenbrown

  Wreszcie!:)) Gratuluję Marku!:))

 • wiklasia

  gratuluję

 • hapaw

  Serdeczne gratulacje :-)

 • edyta1972

  Panie Marku a przenosi się pan z blogiem z powodu zamknięcia bloxa?

 • krogulec14

  Goldi, muszę Ci przyznać się, że jest to druga (zagorzali Fani poprawią mnie tu iż trzecia) pozycja. Pierwszą książką jest "Kalendarz ptaków", a napisałem też tekst do broszuro-notatnika "Ptaki Rzeczpospolitej Ptasiej. Od derkacza do bączka" ;-)

 • krogulec14

  Wiklasia i HaPaw, dziękuję :-)

 • krogulec14

  Pani Edyto, mam już nawet konto na Wordpressie. Ale...
  - zamykam teraz sprawy związane z książką
  - mam parę zaległości
  - muszę trochę odpocząć ;-)
  - muszę tego Wordpressa się nauczyć...

 • edyta1972

  Panie Marku to fajnie, jak będziemy w Polsce to poszukam pana pierwszej książki w księgarni ;)
  pozdrawiam

 • krogulec14

  Edyta, Pani jest na Facebooku? Jeśli tak, to poproszę o zaproszenie do znajomych ;-)
  Pozdrawiam.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci