Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Stanisław Łubieński - Ptaki, ptaszki, ptakoidy

krogulec14

Już dwie zbliżone pozycje mam. Jedna ma tytuł "Na skrzydłach przeszłości", a druga "Ptaki z duszą". Jedną napisał kustosz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Tomasz Skorupka, a drugą ornitolog. Krzysztof Konieczny. Obydwie książeczki zaliczam do ważniejszych tomików w mojej biblioteczce.

"Ptaki, ptaszki, ptakoidy" Stanisława Łubieńskiego skonstruowane są na zbliżonej nieco do tamtych tomików zasadzie. Mamy rzeźbę danego gatunku ptaka, a obok niej interpretację jej autorstwa Stanisława.Łubieńskiego. I ta interpretacja rzeźb i ptaków fascynuje mnie tu najbardziej. Przy czytaniu co niektórych pokiwałem sobie, ze znajomością tematu, głową, a gdzie indziej z wypiekami na twarzy dowiadywałem się nowych rzeczy.
"Ptaki, ptaszki, ptakoidy" są Kalendarzem Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Sponsorem książki, jak się domyślam, jest wspomniane muzeum. Niczego złego to oczywiście nie dowodzi. Wręcz odwrotnie, pozycję tą ustawię obok wspomnianych już książeczek Tomasza Skorupki i Krzysztofa Koniecznego. Z pewnością też do niej kilkakrotnie wrócę. Nie wykluczam, że w przyszłości też coś zapożyczę.
Postaram się też w najbliższym czasie zaprezentować ukazanego tutaj wodnika i pójdźkę. Ten pierwszy gatunek jest patronem obecnego roku w Rzeczpospolitej Ptasiej, a drugi, przynajmniej jak na razie, największą moją miłością pośród ptaków.
52820253_2109669429086133_2638650777916145664_n

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • 01hanka14

  Marku, Staszku, o wystawie i książce "Ptaki, ptaszki, ptakoidy" napisałam też na mojej stronie ptakimiasta.pl/blog/ptaki-ptaszki-ptakoidy-znowu-cały-rok-z-ptakami
  I tak jak Marek, uważam tę książkę za cenną, bo pokazuje trochę inne strony znanych ptaków, ciekawostki i tajemnice.
  To już dwa kalendarze ptasie ... Kto następny?
  A tych 2 książek, o których Marku piszesz, nie mam :(

 • krogulec14

  Te dwie książki Haniu skierowane są raczej dla dzieci. Ale ja jestem z nich zadowolony, bo są rzeczy których szukam. Ileś czegoś się dowiedziałem
  A jeśli chodzi o Kalendarz. Na moje to perełka. Fotografie rzeźb, jak też i ich opisy. Pewnie chciałoby się żeby były one obszerniejsze, ale czy ktoś marudzi, że w wierszu "O wróbelku" Gałczyński, albo w "Krasce" Twardowski tak mało słów użyli?

 • maciejmkaro

  Ciekawa propozycja!

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci