Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Co w "Ptakach Polski" (50) piszczy

krogulec14

Doczekaliśmy się jubileuszowego, pięćdziesiątego, numeru "Ptaków Polski". Mamy w nim, jak zwykle, wiele ciekawych, można powiedzieć świątecznych, artykułów.

I tak w "Obserwacjach rzadkich gatunków" Zbigniewa Kajzera i Samuela Sosnowskiego latają nam między innymi strepety, dropie i jerzyki alpejskie. A Tomasz Cofta wyjaśnia nam jakie niuanse występują w odróżnianiu szpaka, szpaka jednobarwnego i pasterza.
Ptakiem numeru jest zielonka. Najpierw opowiada o niej w "Mała zielononoga kureczka" bardzo szczegółowo Janusz Stępniewski. Dzięki temu dość dobrze poznajemy tego mniej znanego ptaka. Zaraz po tym, znany na "Plamce mazurka", Jacek Wierzejski opowiada o tych ptakach w "Moich spotkaniach z zielonkami".
Perłą dla mnie numeru był artykuł autorstwa Tadeusza Mizery i Jakuba Pruchniewicza zatytułowany "Rybołów z Hiszpanii gniazduje w Polsce". Nie ukrywam, że bardzo lubię takie historie. Kilku moich znajomych ornitologów pojechało na ptaki na Madagaskar. O tej wyprawie opowiada w "Madagaskar - w poszukiwaniu endemitów" Piotr Czechowski.
Tomasz Krzyśków, redaktor naczelny "Ptaków Polski" w "Ornitologi - czy tylko dla myśliwych?" opowiada o książce autorstwa Andrzeja G. Kruszewicza i Agnieszki Czujkowskiej, "Ornitologia nie tylko dla myśliwych". Robi to dobrze, podjąłem decyzję, że kupię tą książkę o dość kontrowersyjnym dla mnie temacie. Piszę kontrowersyjnym, bo jako miłośnikowi ptaków jest mi trudno pogodzić się z polowaniami na nie. Z drugiej strony uważam, że trzeba poznawać wszystkie aspekty z życia ptaków. Te mniej przyjemne też.
Całość uzupełniają ładne i ciekawe "W pogoni za sieweczkami" i "Noc w dolinie Svarfaoardalur".
 
 dar4dM0GOjSyHGl6maUO1Rdez44mG5W7QXlEKCOq
 
Zielonka z wodnikiem, fot. Jacek Wierzejski   www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/811-jacekmaciek    jacekwierzejski.pl

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci