Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Amator mrówek

krogulec14

Według przypuszczeń profesora Jana Sokołowskiego ("Ptaki ziem polskich") swoim "śmiechem" (lub jak kto woli "czarcim śmiechem") miał zapowiadać deszcz. Czy profesor Sokołowski miał rację, a może też zwyczajnie się pomylił? No cóż, nie pozostaje nam nic innego jak sprawdzić samemu. Jak nam dopisze trochę fartu to go nie tylko usłyszymy, ale nawet zobaczymy. Na przykład gdzieś na skraju lasu, wśród drzew rosnących w dolinach rzek, a nawet miejskich parkach. Z roku na rok zadanie mamy ułatwione, bo dzięcioła zielonego nam mocno (aż 8% rocznie!) przybywa. Jakkolwiek należy do grupy ptaków nielicznych, to jego populacja szacowana jest już na jakieś 15 - 26 tysięcy par lęgowych.

Często na blogu podkreślam, że jest amatorem mrówek. Zapewne pamiętamy, z "Ptaków Polski" Andrzeja Kruszewicza informację mówiącą, że potrafi wpałaszować w ciągu dnia mrówek o pojemności szklanki. Zapewne ta wiadomość bardzo cieszy tych ogrodników, którzy mają swoje działki w miejscu występowania tego dzięcioła. Jakkolwiek mrówki w ogrodzie robią tyle dobrego co złego, to część ogrodników tych pracowitych owadów nie lubi. No cóż, część z nas nie lubi zwierząt na zasadzie "nie, bo nie'.
Za ulubionymi mrówkami potrafi wydrążyć norę na głębokość jednego metra! Taką norę pewnie, gdyby znał nasz język, nazwałby pewnie Imperium smaku. Dogadzając swoim kubkom smakowym dzięcioł zielony musi uważać. Jeśli zauważy go, albo chociaż wyczuje, lis, to jego Imperium smaku stanie się matnią. Pułapką bez wyjścia.
 
 CKO_2921www
 
Dzięcioł zielony, fot. Cezary Korkosz   www.cezarykorkosz.pl 

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • kuternoga85

  niezle te mrowki

 • new-gregg

  W ogrodzie to mi właściwie mrówki nie przeszkadzają - ale ogromne spustoszenie wyrządzają mi na wszystkich nawierzchniach z kostki brukowej (trochę tego mam).
  Zwracam się do Ciebie z prośbą - bądź pośrednikiem - chętnie zatrudnię kilku "dziędziołów"!!!
  Zwracam się do Ciebie o pomoc, jako do ich znajomego - no bo przecież przez OLXa albo przez pracuj.pl ich nie zatrudnię!:)))))
  gregg

 • svarte_sjel

  Mój ulubiony dzięcioł :-)

  flic.kr/p/28L4Gaw

 • makroman

  Fakt, przybywa ich. W swoich okolicach dostrzegam przynajmniej trzy różne osobniki.

 • krogulec14

  Kuternoga, Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" fajnie o nich pisał ;-)

 • krogulec14

  Gregg, mrówka też... człowiek ;-)
  Też gdzieś żyć musi...

 • krogulec14

  Svarte_Sjel, efektownie uchwyciłeś ten jęzor :-)

 • krogulec14

  Makroman, u Ciebie pewnie też występuje dzięcioł zielonosiwy.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci