Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Czas wodnika

krogulec14

Już tylko trzy miesiące zostały do XVII Zlotu Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej. Jako, że Zlot, podobnie jak poprzednie, zapowiada się wyjątkowo, to przypominam osobom wybierającym się na niego, o zarezerwowaniu noclegów. Nie ma co tej ważnej kwestii odkładać na ostatni moment.

Nie powiem jacy na Zlocie będą goście (a będzie rodzynek!). Przypomnę natomiast wybranego w ubiegłym roku pierzastego celebrytę. Będzie nim, chyba dostatecznie tajemniczo ukazany na "Plamce mazurka", wodnik. Czyli w Rzeczpospolitej Ptasiej nastąpił nam czas wodnika.
Myślę, że naprzeciw potrzebom Zlotowiczom wyszły "Ptaki Polski". W bardzo ciekawym artykule Janusza Stępniewskiego "Czerwonodzioby szuwarnik - wodnik" poznajemy gwiazdę Zlotu. 
"(...) wysiadujący samiec nie przemęcza się zbytnio i robi to zawsze krócej od partnerki. Brak gorliwości w tej kwestii nadrabia pokarmem przynoszonym wysiadującej samicy. Ona zaś nie zachowuje się podobnie, tzn. nie karmi wysiadującego partnera."
W ten sposób napisany artykuł czyta się jednym tchem. Znajduje się on w numerze specjalnym 1/2018 (48) Ptaków Polski. Warto się pokusić o jego zdobycie, gdyż oprócz omawianego artykułu znajdziemy "Dziką przyrodę jak na dłoni, czyli kilka słów o fotografii atlasowej" Piotra Górnego. W ubiegłym roku byłem na prelekcji Piotra i przyznaję, że zrobiła ona na mnie wrażenie. Prędzej czy później postaram się doprowadzić do zaproszenia go na Zlot. Jestem pewien, że wiele fotografujących osób wyniosłoby z prelekcji coś dla siebie.
Poza tymi artykułami znajdziemy tradycyjnie obserwacje rzadkich ptaków. Zapoznamy się też z pomurnikiem i grubodziobem...
 
 _DSC5752kk1
 
Wodnik, fot. Cezary Korkosz   www.cezarykorkosz.pl 

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci