Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Pracowity jak bogatka

krogulec14

Na okładce "Kalendarza ptaków" będą słowa Staszka Łubieńskiego i Adama Wajraka. Obydwóch autorów podziwiam za książki które napisali, i które książki stoją w mojej biblioteczce na wyższej półce. Jedno ze zdań (bardzo mnie satysfakcjonujących) Staszka brzmi tak: "A do tego wszystkiego jest jeszcze nadzwyczajnie pracowity, bardziej pracowity niż sikora bogatka w szczycie sezonu lęgowego." 

W pierwszej chwili chciałem się żachnąć. Ja i pracowitość! Ale później przypomniała mi się "Przyroda Warta Poznania" gdzie wspomniano ilość moich postów. Zajrzałem do panelu bloga gdzie licznik wybija, że jest to 3624 wpis (od 28 sierpnia 2008 roku) i pomyślałem iż może rzeczywiście taki pracuś jestem. I nawet nie zdaję sobie z tego sprawy.
Zapyta ktoś - co ma bogatka do pracowitości? Odpowiedź znaleźć można nawet w Wikipedii: "Są okresy kiedy zjada w ciągu dnia tyle ile sama waży, czyli około 20 g przekładających się na 130 do 200 owadów w zależności od ich masy. W ten sposób jedna rodzina w ciągu lata zjada ok. 75 kg, co przekłada się na 3 miliony owadów." 
Prada, że pracowitość (wyszukiwanie, chwytanie, lot do gniazda z owadem, wyszukiwanie, chwytanie...) bogatki zdaje się być tytaniczna?
Bogatka jest jednym z najliczniejszych gatunków ptaków w Polsce. Jej liczebność szacowana jest w granicach 3,7 - 4,5 milionów par lęgowych. Na taki stan rzeczy (i dodatni trend wzrostu populacji) niewątpliwe ma fakt, że doskonale znajduje się w lasach, sadach, śródpolnych zadrzewieniach, parkach, ogrodach czy nawet alejach.
O jej dużych zdolnościach w wyborze miejsc lęgowych już kilka razy opowiadałem.
Bogatka jest nie tylko piękna. Jest zatem pracowita, bardzo zaradna i zdolna. A to sprawia, że odnosi sukcesy.
Cyferki (i nie tylko) z: "Trendy liczebności ptaków w Polsce" Biblioteka Monitoringu Środowiska 2018. GIOŚ, Warszawa
 
 Bogatka3
 
Bogatka, fot. Piotr Górny   www.piotr-gorny.pl 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • fusilla

  Przesympatyczny ptaszek, zawsze gdzieś fruwa w poblizu. Byłoby smutno bez niego! :-)))

 • krogulec14

  Pewnie dlatego, że jest tak pospolity to nie do końca spostrzegamy jego urodę.

 • makroman

  Uroczy ptak, bez wątpienia.

 • makroman

  Uroczy ptak, bez wątpienia.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci