Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Strumieniówka z "Kalendarza ptaków"

krogulec14
Dzisiaj skończę czerwiec i będę miał połowę poprawek "Kalendarza ptaków" za sobą. Ostatnio sporo czasu przebywam w pracy, więc poza poprawkami nie mam czasu praktycznie na nic. Nawet, co jest aż nadto widoczne, na bloga. Jednak jeśli chcemy się spotkać w wersji papierowej, to wyjścia specjalnie nie mamy. Praca wre, a tymczasem mój wydawca, Piotr Brysacz, na Facebooku rzucił taki tekst:
 
 

"O strumieniówce w Ptakach krajowych Władysław Taczanowski tak pisał: „Przytaczam tu zdarzenie, jakie mi się trafiło przed kilkunastu laty: znalazłszy gniazdo strumieniówki z dwoma jajami, zabrałem je, a w to miejsce włożyłem jaja piegży ogrodowej, dosyć podobne; gdy po trzech dniach przyszedłem do tegoż gniazda, były w niem znowu 3 jaja własne, a śladu żadnego jaj piegży nie zostało. Nie można inaczej tego tłumaczyć jak tylko, że matka poznała zdradę i tamte uprzątnęła. Tym więc sposobem gatunek ten przedstawiałby przezorność jakiej inne drobne ptaki nie mają, gdyż ile razy mi się zdarzyło robić podobne próby, to albo za swoje, obce jaja wysiadywały, albo też całkowicie opuszczały gniazdo. Kto wie, czy z jajem kukułczym podobnie by nie postąpiła”.
Gdy przypominam sobie tę anegdotę, to zawsze wyobrażam sobie, jak profesor Taczanowski skrada się do gniazda i podkłada strumieniówce jaja piegży, a gdy tylko zdąży się oddalić, do gniazda podkrada się kolejny ornitolog i – zdumiony, że w gnieździe strumieniówki są jaja piegży – podmienia je na jaja, dajmy na to, świerszczaka, by zobaczyć, co też ciekawego się zdarzy. A gdy ten tylko zdąży się oddalić, to po nim do gniazda nieszczęsnej strumieniówki skrada się kolejny badacz...".
Marek Pióro, Kalendarz ptaków. Opowieści o ptasim życiu i zwyczajach na cały rok
Wydawnictwo Paśny Buriat, premiera jeszcze w tym roku, z fotografiami Piotra Malczewskiego.
Foto: Piotr Malczewski: Gawrony na lodzie
Szukajcie aż znajdziecie!

43242500_1865797703535396_936464129370095616_n

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • maciejmkaro

    w sumie... fajne wyobrażenie ;-)

  • krogulec14

    Dziękuję. Staram się jak mogę :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci