Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Dookoła mazurki

krogulec14

Jesień, wspaniały czas na obserwacje ptaków. Na przykład na mazurki. Mam ten wielki fart, że parka tych ptaków mieszka pod parapetem mojej łazienki od kilku już lat. Bardzo często wychodząc na podwórze widzę kilkunastoosobowe stadko tych wdzięcznych ptaszków jak wyszukują nasionka jakichś tam chwastów. Jeszcze lepsze obserwacje mam w pracy. Tam stado mazurków, wymieszane z wróblami, liczy jakieś 50 - 60 osobników. Mogę zażartować, że gdzie się nie obrócę, tak są mazurki.

Jakieś dwadzieścia lat temu populacja mazurków na zachodzie i wschodzie wyraźnie się obniżyła. Obecnie sytuacja na wschodzie się poprawiła, ale na zachodzie w dalszym ciągu jest tendencja spadkowa. W środkowej Europie ptaki te na szczęście trzymają się dobrze. 
Polskie mazurki, zapewne nieświadome załamań populacji u wschodnich i zachodnich sąsiadów, trzymają się dobrze. Mało tego, cały czas zwiększają swoją liczebność. Populacja jego mieści się w granicach 1,3 - 1,7 miliona par lęgowych. Najszybciej zobaczymy go w Wielkopolsce, na Kujawach i w województwie łódzkim. Wcale to nie powinno nikogo dziwić, że jak na wieśniaka przystało, mazurek najlepiej czuje się w krajobrazie rolniczym.
Myślę, że jeśli wybierzecie się na wieś, albo na przedmieścia, to nie będziecie mieli problemu z zobaczeniem tych wdzięcznych ptaszków.
Cyferki (i nie tylko) z: Biblioteka Monitoringu Środowiska 2018. GIOŚ, Warszawa
 
 44883270_1700521650077167_5343617495855005696_n
 
Mazurki, fot. Piotr Ch.

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • fusilla

  U mnie mazurków moc wielka, więc tym większa radość ich obserwowania prawie cały rok!

 • krogulec14

  To masz podobnie jak ja :-)

 • makroman

  U mnie mazurków dostatek.

 • krogulec14

  I niech tak zostanie :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci