Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

15 sierpnia

krogulec14

Bardzo nie lubię 15 sierpnia. Kilka dni temu byłem na łąkach Słońska. Cieszyłem się widokiem gęgaw. Dzisiaj te gęgawy są zabijane przez facetów podniecających się zabijaniem. Dzięki temu czują się bardziej męscy. Ich koślawe wyobrażenie o męskości jest fatalne dla ptaków. Przyniosło śmierć 180 tysiącom ptaków w poprzednim sezonie polowań na dzikie ptaki. "Zabitych dla przyjemności" jak zauważył Robert Jurszo w artykule "Tylko w sezonie 2017/18 zabito prawie 180 tys. ptaków", który ukazał się w OKO.press.

Wyczyny naszych myśliwych są jednak niewielką częścią tego co wyprawiają chłopcy w kapelusikach innych nacji. Akcja myśliwi wszystkich krajów łączcie się niesie fatalne skutki. Znalezione tłumaczenie pewnego artykułu u Łukasza Ławickiego jest wprost porażające:
"Artykuł w piśmie Der Falke 65: 14-17, 2018, pokazuje, że najnowsze dane o liczbie zabijanych ptaków w Europie są jeszcze bardziej porażające. Liczba legalnie (!) zabijanych ptaków w krajach UE (plus Norwegia i Szwajcaria) wynosi rocznie co najmniej 53 miliony z 82 gatunków, w tym np. 1,6 miliona przepiórek, 43 tys. cyranek, 520 tys. cyraneczek, 240 tys. świstunów, 1,5 miliona turkawek, 107 tys. czajek, 980 tys. słonek, 205 tys. kszyków, 1 milion skowronków, 650 tys. szpaków czy 5 milionów śpiewaków. Liczby te są na pewno znacznie zaniżone, gdyż w wielu krajach zabite ptaki rejestrowane są nie do gatunku, ale np. jako "dzikie gęsi", "dzikie kaczki", "dzikie gołębie" czy "ptaki wodne". Ponadto z 4 krajów o wysokim współczynniku polowań na ptaki (UK, Irlandia, Holandia i Grecja) brak jest wiarygodnych danych, a dla Francji dane dotyczą tylko 20 gatunków. Dodając do tego szacunkowe dane o liczbie nielegalnie zabijanych ptaków (25-36 milionów we wszystkich krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego plus kolejne 2 miliony w 29 krajach północnej i środkowej Europy) daje to niewyobrażalną liczbę 80-90 milionów ptaków zabijanych rocznie."
Nie zdążyłeś podpisać petycji? Zrób to!
 
 _DSC2269KK1
 
Gęgawa, fot. Cezary Korkosz   www.cezarykorkosz.pl 

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci