Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Świat według kruka

krogulec14

Pamiętacie bajkę o lisie, kruku i serze? Zawsze uważałem, że to ściema. Okazuje się, że miałem oczywiście rację. No bo jeśli ktoś miałby coś komuś zachachmęcić, to prędzej zrobiłby to kruk lisowi. Na przykład tak:

Lis schwycił mysz. Zanim zdążył ją zjeść blisko niego wylądował kruk. Na tyle blisko, że dość mocno zaaprobował uwagę rudzielca. W tym czasie drugi z kruków w brawurowy sposób wychynąwszy się z tyłu wyszarpał lisowi zdobycz.
Niesamowite? Pewnie tak. Tym bardziej, że kruki powtórzyły ten manewr jeszcze dwa razy!
"Umysł kruka" Bernda Heinricha jest fascynującą książką. O krukach. O badaniach nad nimi. I o ich badaniach. Piszę o ich badaniach, bo czasami były sytuacje, kiedy zastanawiałem się kto tu kogo bada. Miłośnikom krukowatych, a takich wśród sympatyków na "Plamce mazurka" nie brakuje, książki tej reklamować nie muszę. Pozostałe osoby zachęcam do przeczytania tej pozycji urodzonego w przedwojennym Połczynie-Zdroju (Bad Polzin) Heinricha. Mamy w niej bardzo przystępnie podaną wielką dawkę o arcyciekawym świecie kruka. 
Jedno mogę Wam zagwarantować. Na pewno po jej przeczytaniu inaczej spojrzycie na te ptaki.
Bernd Heinrich "Umysł kruka" Wołowiec 2018

34582859_1748063618580051_1060639850169892864_n

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • svarte_sjel

  Orzeł nie kruk, ale też może obiad lisowi zachachmęcić ino nie sprytem (w końcu nie kruk), ale siłą -- efekty są fascynujące:

  www.boredpanda.com/wildlife-photography-eagle-fox-fighting-over-rabbit-kevin-ebi/

 • wojtek.gotkiewicz

  Kruki są przeinteligentne. Kolega myśliwy opowiadał mi, że specjalnie czekają, aż wyjdzie z domu i gdy rusza do lasu zawsze mu towarzyszą. To akurat nic szczególnego, ale kiedyś, gdy szedł przez łąkę zauważył, że krążą uparcie nad kępą krzaczorów. Okazało się, że w środku zaległa wataha dzików i kruki postanowiły poinformować o tym człowieka licząc oczywiście na zapłatę w postaci patrochów.

 • makroman

  dzięki za recenzję - to powinna być fascynująca lektura.

 • krogulec14

  Svarte, pewnie tak :-) Choć w opisie "Umysłu kruka" innego przykładu wziąć nie mogłem.

 • krogulec14

  Wojtek, a jakaś część myśliwych wręcz nienawidzi kruków ;-)

 • krogulec14

  Makroman, z pewnością Ci się spodoba.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci