Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

O sowach

krogulec14
Przeczytałem "Rzecz o sowach" Leigh Calvez wydaną przez Muzę. Książka jest napisana sprawnie, porusza sporo ciekawych wątków związanych z sowami. Dzięki niej poznajemy jedenaście gatunków sów. Są to: pójdźki ziemne, puchacze wirginijskie, puszczyki kreskowane, puszczyki mszarne, puszczyki plamiste, sosnoluby, sowy śnieżne, sóweczki dwuplamiste, uszatki, uszatki błotne i włochatki małe.
"Rzecz o sowach" jest ciekawą książką, którą nie tylko miłośnikom sów polecam. Jednak mam tutaj małe "ale". Pamiętacie dawne seriale o surykatkach? Pełne uroku, ciepła, sympatii do tych ciekawych zwierzątek? Zachwycając się surykatkami zastanawiałem się dlaczego nasza TVP nie przedstawia nam rodzimych susłów czy chomików. A szkoda. Kłania nam się tutaj Stanisław Jachowicz ze swoim wiecznie aktualnym
Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.
Nie ukrywam, że marzy mi się "Rzecz o sowach" w polskich realiach. Z płomykówką, pójdźką, puszczykiem, puszczykiem mszarnym, puszczykiem uralskim, sóweczką uszatką, uszatką błotną i włochatką.
***
Moja ostatnia obserwacja dotycząca sów była bardzo ciekawa. No i komfortowa.
- Marek, zabierz przede wszystkim jakieś krzesełko, najlepiej turystyczne i lornetkę. Możesz wziąć piwo, ale pamiętaj, że miejscówkę masz pod kościołem. - Zbyszek wyjaśnił mi dokładnie o co chodzi. I dodał. - Nie będziemy się ruszać żeby widzieć sowy. Bo jak będziemy się ruszać, to oglądać będą one nas, a nam o to nie chodzi.
Piwa nie zabrałem, opiłem Zbyszka z pysznej kawy. Ale reszta zadziałała. Sowy latały jak ta-la-la.

 32087292_1966790686724606_6014029592606539776_n

Pójdźka, rys. Andrzej Rabiega   www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/977-ara 

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • wojtek.gotkiewicz

  Marek, pisałem już o tym, że -za przeproszeniem - rzygam już tym, co pokazują kanały przyrodnicze. Lwy, lwy, lwy i te no ... lwy. Dlaczego nikt nie wysupła paru groszy na takie filmy, jakie pokazywali Walendzikowie? Przeciętne polskie dziecko zna się lepiej na hipopotamach, niż na borsukach! I to jest chore!

 • palczak.madagaskarski

  Ja bym do ramówki proponowała... Kostrzyńskiego :)

 • krogulec14

  Wojtek, pewnie łatwiej jest kupić niż zlecić żeby ktoś zrobił. Taki "Wajrak na tropie" był niskobudżetowy, a przecież też bardzo ciekawym programem. I co? I kicha!

 • krogulec14

  Palczaku, pewne środowiska pracują nad ściągnięciem Marcina na następny Zlot ;-)

 • palczak.madagaskarski

  Krogulcze czternasty, wiem o tym i trzymam kciuki za sukces tych prac :)

 • krogulec14

  Proponuję utworzyć... Grupę Wsparcia :-)

 • makroman

  Marudzicie Panowie!
  Wszak jak się kręci film o szczurokotkach to się ma plenery afrykańskie, słońce, kapelusz korkowy, służbę miejscową i to jest atrakcyjne, na taką imprezę można wyrwać spore stadko "asystentek". A na zdjęcia świstaków? Opatrzone do urzygu Zakopane? A Wam się jeszcze chomiki roją. No która " asystentka" połakomi się na pracę dokumentującą stadko chomików na polu kukurydzy rolnika Dionizego Marchewki?

 • krogulec14

  Mimo wszystko, mi te susły i chomiki z świstakami są droższe od czarujących perełek afrykańskich tropików.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci