Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Krajobraz po potopie

krogulec14

Postaram się w najbliższym czasie przedstawić, w poszczególnych wpisach, gatunki ptaków, które ucierpiały w wyniku zrzutu wody we Włocławku. Zanim to zrobię chcę zaprezentować krajobraz po rozmyślnym potopie. Myślę, że po nim co niektóre osoby chętnie schowałyby swoje puste głowy w piasek. Wody Polskie, wzorem dawnych kibiców, wołają cynicznie, że nic się nie stało. Stocznia Rzeczna, zapewne w ramach pokuty, zawiesiła, albo ukryła swoje konto na Facebooku. Sumienie zapewne ruszyło właściciela feralnej barki, firmę VEKA Group, która skwapliwie usuwa na swoim koncie na Facebooku wszelkie komentarze i pytania dotyczące swojego chamskiego wybryku na Wiśle. Wśród Holendrów jest wielu miłośników przyrody. Ci co dowiedzą się o wybryku tej firmy, będą się za nią rumienić. Przewoźnik z Wyszogrodu zapewne dołączy do tej grupy ludzi, którym ptaszki nie pozwalają żyć. Szkoda tylko, że nie zauważy iż jego zarobek wart był zniszczeniu co najmniej 150 gniazd sieweczki rzecznej, 135 gniazd rybitwy białoczelnej, 210 gniazd rybitwy rzecznej, 20 par mewy siwej. Poza tym ucierpiały brzegówki, brodźce piskliwe, śmieszki. 

Po drugiej stronie znalazły się między innymi rybitwa rzeczna i rybitwa białoczelna. Gatunki, które swego czasu jakiś minister środowiska zaliczył do tych z zakazem "fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie ptaków oraz wymaga ochrony czynnej (rozporządzenie MŚ z dnia 6 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt; Dz.U. 2014 poz. 1348).
PS. Swego czasu na Facebooku wspominałem o Dniu Żółwia i Dniu Ślimaka. Oznaką super-żółwia uhonorowałbym RDOŚ w Bydgoszczy za skuteczność w interwencji. Teraz już dobrze wiem za co były minister środowiska Jan Szyszko chciał jej podporządkować RDOŚ w Gdańsku.
 
IMG_0915x800
 
Rybitwa białoczelna, fot. Marcin Łukawski   www.marcinlukawski.pl 
 
33598400_2187430457950362_1311801291302764544_n
 
Sprawca nieszczęścia, barka holenderskiego armatora, fot. Ewelina Dysko

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • wojtek.gotkiewicz

    I oby im wszystkim stanęło to w gardle!

  • krogulec14

    Czego i ja również życzę.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci