Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Grzeszny żywot ptasiarza

krogulec14

"Rozum z ptakami odlatuje" profesora Piotra Tryjanowskiego mnie powalił. Przedstawia on nam świat ptasiarzy, fotografów przyrody, ornitologów i innych osób w jakimś sensie powiązanych z ptakami. Jeśli komuś może wydawać się, że takie coś musi być nudne, to jest w serdecznym błędzie. Ten świat błyszczy, skrzy zadziwia, zaskakuje. Czytając dochodziłem często do przekonania, że jest to świat... geniuszy!

"Rozum z ptakami odlatuje" fascynuje, bo jest esencją, przyprawą wspomnianego świata. Kiedy gotujemy zupę wrzucamy jakieś tam składniki, wodę. I przyprawę, bez której nie będzie ona miała smaku. I właśnie z zupy ptasiarstwa profesor wyciągnął nam tych ludzi, którzy temu ów smak nadają. Dość często wydają się nam być typami spod ciemniej gwiazdy. Nie mi oceniać owych dżentelmenów, ale bez ich wyczynów książka ta pewnie wiele by straciła.
Gość, który mając do wyboru podróż poślubną, a zobaczenie krogulca krótkonogiego bez wahania pojechał na Mierzeję Wiślaną, nie jest kimś wyjątkowym.
Jeden z tematów książki jest dla mnie ciężki. Wspomina księdza Jerzego. Domyślam się, że chodzi o byłego proboszcza w Obrzycku. Jest na emeryturze i raczej bieduje. Na zdrowiu, jak i materialnie. Myślę, że o tym w miasteczku wiedzieć mogą tylko Jego dawni ministranci, z którymi jeździł dawniej na ptaki. Kiedy ksiądz Jerzy proboszczował w miasteczku to w kościele straszyło (czytaj: lęgi odbywały płomykówki, a na plaży wysiadywały jaja dżdżowniki (obecnie sieweczki) rzeczne...
Ptaki w tej książce zajmują drugoplanowe miejsce. Jednak trzeba przyznać, że osobnicy zajmujący miejsca pierwszoplanowe w pełni na to zasługują.
"Rozum z ptakami odlatuje" dedykuję wszystkim, którzy chcieliby się dowiedzieć o co w tym zajobie z ptakami chodzi.
Piotr Tryjanowski "Rozum z ptakami chodzi" Lanius Poznań 2018 

32503577_1725539227499157_6678658747822243840_n

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • makroman

  Może wynudzę u Żony taki prezent dla mnie?

 • wojtek.gotkiewicz

  Biorę w ciemno!

 • fusilla

  Pozytywni "wariaci" są zawsze porzebni! :-))))
  Szczerze mówiąc, dawno mnie tu nie bylo, ale tak teraz myślę, że będę jak dawniej Cię odwiedzać!

 • iwona.gotkiewicz

  Kuny nie czytałam za kaloryferem, więc chętnie po nią sięgnę:). Sroki natomiast właśnie czekają, więc pośpiesznie uciekam kontynuować lekturę.
  Pozdrawiam:)

 • krogulec14

  Makroman, ja to zrobiłem i jestem zadowolony :-)

 • krogulec14

  Wojtek, warto! :-)

 • krogulec14

  Fusillo, nieustająco zapraszam :-)

 • krogulec14

  Iwona, wszystkie książki Adama są świetne. Kunę podałem tylko jako przykład :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci