Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Zimowe wspomnienie

krogulec14
Każdy dzień przynosi nam nowy gatunek ptaków. Jest to niewątpliwe utwierdzanie się w tym, że wiosna przybyła do nas na dobre. A tymczasem widywane jeszcze niedawno jemiołuszki są już u siebie na lęgowiskach w borach i mieszanych lasach tundry i tajgi. Na razie jednak jeszcze nie zdecydowały się na lęgi. Zrobią to dopiero za kilka tygodni.
Jemiołuszka jest niewielkim gatunkiem ptaka. Jej wymiary są następujące: długość ciała wynosi 19 - 21 centymetrów, rozpiętość skrzydeł 33 - 35 centymetrów, a waga oscyluje w granicach 50 - 65 gramów.
W Polsce jemiołuszka jest gatunkiem przelotnym, a także zimującym. Przylatuje do nas w listopadzie, odlatuje w marcu i kwietniu.
W okresie przelotów jemiołuszka jest u nas gatunkiem średnio licznym. Na zimowanie u nas decyduje się znacznie mniej osobników. Co kilka lat notowane są obfite pojawy o charakterze inwazji. Chroniona.
Na przelotach i w okresie zimowym spotykana jest głównie w biotopach typu parkowego.
Zimą podstawowy pokarm jemiołuszki stanowią różnorakie jagody, przede wszystkim głogu, jemioły i jarzębiny. Utarł się pogląd, że dziennie pobiera dwa razy więcej pokarmu niż sama waży. Na lęgowiskach preferuje zwierzęta. Są to przede wszystkim komary i inne drobne owady, które chwyta w locie.
Jemiołuszka, jak na ptaka północy przystało, jest mało płochliwa. W okresie poza lęgowym trzyma się w stadzie. W czasie nalotów inwazyjnych stada jemiołuszek osiągają liczebność tysiąca i więcej osobników. Jemiołuszka poszukująca pokarmu porusza się bardzo zręcznie po drzewie. Czasami zawisa w powietrzu przy granicy korony drzewa. W locie przypomina szpaka, jej skrzydła maja kształt trójkąta.
Z wielkości, sposobu latania jak i towarzyskiego sposobu bycia dość często bywa porównywana do szpaka. Nie ukrywam, że pomimo sympatii do jemiołuszki bardziej lubię widok tego drugiego. Obecność szpaka mówi o wiośnie, zbliżającym się ociepleniu.

 swSx72TbdkZrPGtU6QvRtvJjPT4tZbwZPax33CeO

Jemiołuszki, fot. Robert Cieślak   www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/690-chabo1 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • mikimama

    Nie widziałam jej na żywo...

  • krogulec14

    Ostatni raz na początku marca.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci