Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Sto tysięcy kwiczołów

krogulec14
"Dawniej na kwiczoły zakładano sidła, - pisał w "Ptakach ziem polskich" Jan Sokołowski - a obecnie według ustawy łowieckiej z 1952 r. należą do ptaków łownych, podlegających ochronie tak samo, jak np. kuropatwa lub bażant. Zatem wolno je strzelać w ściśle określonym czasie i przez osoby uprawnione do polowania."
Na szczęście obecnie kwiczoł, podobnie jak i pozostałe drozdy, korzysta ze ścisłej ochrony, co kilka lat temu nie podobało się mocno posłowi PiS, Janowi Szyszko.
Kwiczoł jest niewielkim gatunkiem ptaka. Długość jego ciała wynosi 25 - 26 centymetrów, rozpiętość skrzydeł 43 - 47 centymetrów, a waga oscyluje w granicach 85 - 125 gramów.
Odbywa zwykle 1 - 2 lęgi w roku. Pierwszy ma miejsce w kwietniu, ewentualny drugi w czerwcu. Samica najczęściej znosi 5 - 6 jaj, z których po 13 - 14 dniach inkubacji wykluwają się pisklęta. Kwiczoł gnieździ się dość wysoko, jakieś 4 -7 metrów nad ziemią, na drzewach liściastych często w koloniach. Broni swoich piskląt starając się trafić intruza kałem.
Jest u nas gatunkiem lęgowym i przelotnym. Przylatuje do nas w marcu i kwietniu, odlatuje w październiku i listopadzie. W Polsce zimują ptaki z bardziej północnych części areału. Część naszej populacji jest osiadła.
Jest mieszkańcem obrzeży wilgotnych lasów, starych parków, zadrzewień w dolinach rzek znajdujących się w sąsiedztwie wilgotnych łąk.
Kwiczoł odżywia się owadami i innymi bezkręgowcami, zbieranymi w znacznej części na ziemi, jesienią zjada wiele jagód. Zimą broni przed innymi drozdami zajętego przez siebie krzewu.
W Polsce jest licznym gatunkiem lęgowym na wschodzie, i średnio licznym na zachodzie. Jego liczebność szacowana jest na około 900 000 par lęgowych. Jest gatunkiem chronionym.
Po ziemi ptak biega, jak też i skacze, często przystaje, chętnie przesiaduje na drzewach. Po fazie aktywnego lotu, w czasie którego dość wolno uderza skrzydłami, następuje lot rakietowy ze skrzydłami przylegającymi do ciała. Wydaje w locie skrzypiące i kwiczące (stąd nazwa) dźwięki. Jak już wspomniałem przy gnieździe zachowuje się agresywnie i skutecznie odpędza drapieżniki. W okresie polęgowym kwiczoły przebywają w stadach składających się z kilkunastu do kilkudziesięciu osobników.
Kwiczoł bardzo lubi jagody jałowca, które zjada w takich ilościach, że podobno cały przechodzi ich aromatycznym zapachem. Z tego to właśnie względu był dawniej specjalnie ceniony przez myśliwych. W XIX wieku na samym Śląsku odławiano astronomiczną dla mnie liczbę, 100 000 tych ptaków.

 zo3BhxN15QeIU9PPVtuFDbIf2DZCcVZQjjMtd9NZ

Kwiczoł, fot. Hanna Żelichowska   

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • mikimama

  Ostatnio ich jakby mniej w moim mieście...

 • wojtek.gotkiewicz

  Najpiękniejszy z drozdów!

 • krogulec14

  Mikimamo, generalnie trend ich jest stabilny.

 • krogulec14

  Wojtek, równie podoba mi się kos. Ładnie określają go Duńczycy: solsort, czyli słoneczna czerń. Jak spojrzeć na ten jego dziób otoczony czernią, to ta nazwa jest... genialna :-)

 • makroman

  W Tarnowie miał lata posuchyu, ale od co najmniej dekady jest liczny. Świetnie "podzieloły się miastem" z kosami.

 • krogulec14

  Wydaje mi się, że wiosną widuję je rzadziej. Choć może spowodowane jest, że chodzę innymi ścieżkami...

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci