Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Kaczka co szybko i wysoko latać potrafi

krogulec14
Krzyżówka może pozornie wydawać się nieco fajtłapowatym ptakiem. Nic bardziej mylnego. Choć warunkami fizycznymi raczej nie imponuje. Długość ciała jej ciała wynosi 50 - 63 centymetrów, rozpiętość skrzydeł 80 - 95 centymetrów, a waga 0,8 - 1,5 kilogramów. Duża różnica bierze się stąd, że samiec jest wyraźnie większy od samicy.
Gatunek odbywa 1 lęg w roku. Wyprowadza go od marca do lipca. Samica składa od 6 do 13 jaj, z których po 25 - 26 dniach inkubacji lęgną się pisklęta. Gniazdo umieszcza zwykle na ziemi, gdzie dobrze jest ukryte wśród roślinności. Czasem jednak samicę ponosi fantazja i umieszcza swoje lęgi na drzewach. W na przykład w starych gniazdach wron czy nawet bocianów. Nieraz adaptuje rosochate pnie czy dziuple. Nieraz gniazdo znajduje się dość daleko, nawet do 1 kilometra od wody.
Występuje u nas cały rok, choć część jest wędrowna. Przylatuje w lutym i marcu, odlatuje od sierpnia do listopada. Większość zimuje na większych rzekach i niezamarzających jeziorach, oraz na Bałtyku.
Odżywia się pokarmem roślinnym jak i drobnymi bezkręgowcami. Ptak wydobywający pokarm często zanurza charakterystycznie głowę wraz z szyją i unosi kuper do góry. Żeruje również na lądzie.
Krzyżówka w Polsce jest średnio licznym ptakiem lęgowym i najliczniejszą kaczką. Jej populacja oscyluje w granicach 200 000 - 300 000 par lęgowych Znacznie częściej występuje na pojezierzach niż w pozostałych częściach kraju. Od połowy sierpnia do 21 grudnia jest gatunkiem łownym.
Zimuje niekiedy wielkimi stadami. Wiosną i latem żerujące osobniki nie pozwalają się podejść bliżej niż na odległość kilkudziesięciu metrów. Jesienią, czyli w sezonie polowań, dystans ucieczki bywa znacznie większy. Sporo krzyżówek przenosi się w tym czasie w granice miast. W parkach miejskich natomiast krzyżówki robią wrażenie ptaków zupełnie oswojonych.
Potrafi bardzo szybko latać. Jak się dobrze rozpędzi to osiąga nawet 90 kilometrów na godzinę. Czasami, jak krzyżówkę poniesie fantazja, to wzbija się hen wysoko, wysoko. Jak przyjdzie ochota, to nawet na wysokość 6 400 metrów. Nie ukrywam, że robi to na mnie wielkie wrażenie, choć czasami wydaje mi się nieco fajtłapowata.

 Krzyzowka1

Krzyżówki, fot. Piotr Górny   piotr-gorny.pl

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • mikimama

  Pełno ich na d zalewem w Rzeszowie. Czasem zaglądam i fotografuję...

 • svarte_sjel

  Gniazda potrafią spory kawał od wody załozyć i potem jest problem, gdy taka kacza rodzina wędruje przez miasto i musi przez ruchliwe ulice przejść :-)

  flic.kr/p/WSKxtV

 • makroman

  Najfajniej jest jak szczują psa na brzegu, biedne stworzenie nawet nie wie czym sobie na taką nienawiść zaslużył, a one są zajadliwe niczym mewy.

 • krogulec14

  Mikimamo, zwykle gdzie jest nieco większy zbiornik wodny to one występują :-)

 • krogulec14

  Svarte_sjel, taka historia miała też miejsce w samym cenrum Poznania: plamkamazurka.blox.pl/2012/06/Rodzina-kaczek-wtargna-na-Kaponier.html

 • krogulec14

  Makroman, przez to, że Fred parę razy jej pogonił skończyło się spuszczanie go ze smyczy. Niestety.

 • svarte_sjel

  Przy czym "wiekszym zbiornikiem" może być chwilowo opuszczony wykop na budowie.

  A czasem się zadowalają (choć tymczasowo) przydrożną kałużą:
  flic.kr/p/VgQHGj

  Albo w ogóle pojawiają się ni stąd ni zowąd kilka kilometrów od najbliższej wody.

 • krogulec14

  Bardzo lubię widok kaczki lądującej na gałęzi drzewa. Zdawałoby się, że jest taka niezgrabna, a tu proszę ;-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci