Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Turecka inwazja

krogulec14

 Proszę mi wybaczyć ten wojenny tytuł. Uważam czytelników za mądrych i dobrych ludzi, którzy znają sierpówkę i wiedzą, że jest ona bardzo łagodnym gołąbkiem. Do tego nietypowego tytułu zachęciła mnie mapka pokazująca kraje europejskie w których chronologicznie w XX wieku pojawiał się i zasiedlał je ten ptak. Pewnie gdyby rozmach jej "podbojów" mógł zobaczyć Mehmed Zdobywca, albo Sulejman Wspaniały, to zastanawiali się cóż to byłby za wódz!

Sierpówka jest średniej wielkości gatunkiem ptaka. Długość jej ciała oscyluje w granicach 29 -32 centymetrów, rozpiętość skrzydeł 48 -53 cm, a waga w granicach 165 -245 g.
Ptak ten przystępuje do lęgów od 2 do 5 razy w roku. Czas jej lęgów trwa najczęściej od marca do października. Samica składa 2 jaja, po 15 dniach inkubacji pojawiają się pisklęta. Gniazdo ptaki umieszczają najczęściej na drzewach w bliskim sąsiedztwie budynków, niekiedy na balkonach i we wnękach okiennych.
Sierpówka jest gatunkiem osiadłym.
Jest gatunkiem ściśle synantropijnym. Zamieszkuje głównie miasta, gdzie wśród luźniejszej zabudowy rosną grupy drzew. Szczególnie lubi drzewa szpilkowe, które służą za noclegowiska, a wczesną wiosną, zanim rozwiną się liście na innych drzewach, są bezpiecznym miejscem lęgu. Zasiedla również parki, ogrody, aleje i wie.
Żywi się głównie nasionami, ziarnem i resztkami pokarmu ludzkiego o pochodzeniu roślinnym. Chętnie korzysta, choć ostatnio w ograniczonym stopniu, z karmy dla drobiu. Odwiedza karmniki.
Gnieżdżenie się sierpówki w Polsce stwierdzono po raz pierwszy w 1943 roku w Lublinie i Tarnowie (według niektórych źródeł w 1949 roku w Krakowie). Obecnie sierpówka na północy kraju występuje średnio licznie, a na południu już licznie. Jej populację szacuje się obecnie na około 700 000 par lęgowych. Chroniona. W niektórych krajach jest ptakiem łownym.
Sierpówka chętnie przesiaduje na drzewach i chodzi po ziemi. Lata szybko, w linii prostej, regularnie uderzając skrzydłami, niezbyt wysoko nad ziemią, w parach lub luźnych stadach. Poza sezonem lęgowym żyje w parach lub grupach. Zimą ptaki nocują wspólnie na jednym drzewie. Na terenach zabudowanych nie jest płochliwa.
 
A skoro od tureckiego zacząłem akcentu, to i na nim chciałbym skończyć tą opowieść. Pierwsza jej przyjęta w Lechistanie nazwa brzmiała: synogarlica turecka. Choć to raczej Indie, a nie Turcja są jej ojczyzną. Nad Bosfor ściągnęli sierpówkę urzeczeni nią osmańscy żołnierze.

 iiT1OO8ViZG9Qo0N8G2nq0wQVAkAGfOVzt67xIdV

Sierpówka, fot. Piotr Górny   www.piotr-gorny.pl 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • hanula1950

    Wygląda na to, że jest bardzo sympatycznym ptaszkiem.

  • krogulec14

    I takim rzeczywiście jest.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci