Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Syci, pyci będą nici

krogulec14
Jeszcze kilka tygodni i usłyszymy wytęskniony szczebiot zwiastunów wiosny, dymówek. Dymówka, jak na jaskółkę przystało, nie śpiewa, ale piskoce i świerkoce, albo jak kto woli, śpiewa liry. Najczęściej słyszymy jej głos jako „wit wit”, „ciwit, widewidit” i „bibist bibist”. Jak dawniej tłumaczono jej szczebiot?
Jak na jaskółkę przystało gdy wraca na wiosnę do kraju i widzi próżne stodoły, zapytuje wróbla: Jak my wędrowały, to były pełne stodoły, a teraz próżne. Kto tu gospodarował?” Wróbel odpowiada: „A to ja, a to ja, a to ja”. Wtedy jaskółka: „Widłami go! Widłami go, tego psiakrew!” Mazury między Narwią a Wisłą utrzymują, że gdy się z pierwszą wiosną ukaże jaskółka pierwsza, wtedy głosem śpiewa: "Były tutaj stożki, brożki, teraz nie ma nic;" dla oznaczenia, że wszelkie zapasy zboża już wyszły.
Jej piskotanie i świerkotanie interpretowano dawniej w formie „uszyłabym ci rękawiczki, uszyłabym ci rękawiczki, ale nie mam nici”. Z tymi nićmi jaskółka, jak i inne ptaki, jednak musiała uważać.U Mikołaja Reja w „Zwierzyńcu stanów szlacheckich” ostrzega:
"Kiedy chłop siał konopie, jaskółka wołała,
Syci, pyci będą nici, ptaki przestrzegała;
A gdy ptacy nie dbali, a już chłop miał nici,
Uciekła w dach do niego, nie czekając wici."
Na kresach jej głos tłumaczono nieco inaczej: „kręci wici, kręci wici, pojedziemy orać!” Do tego kręcenia wici musiała mieć jakąś słabość, bo koło Bochni sądzono, że śpiewa: „Kręci wici, kręci wici, chodźcie chłopcy kręcić nici, bo miesiączek jasno świyci”
A tak w ogóle to jaskółka wiodła sobie życie balowicza i czasami wyśpiewywała tu i ówdzie tak: „Pić-pić-pójdziemy do miasta - ukradniemy czerwoną nić".
 
 dymowka1
 
Dymówka, rys Justyna Kierat ilustracja do książki Ewy Zuber "Jestem z miasta" http://justynakierat.blogspot.com/ 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • makroman

  niesamowite te historie czego to ludzie w ptasim wołaniu nie usłyszą.

 • alessox

  Fajny wpis i również jestem pod wrażeniem tego co ludzie mogą słyszeć w odgłosach natury ;) Pozdrawiam!

 • krogulec14

  Makroman, podziwiam i poszukuję tych historii.

 • krogulec14

  Dziękuję Alessox i pozdrawiam :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci