Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Prawybory Ptaka Roku 2019

krogulec14
Tak jak w ubiegłych latach mam zaszczyt zaprosić Was wraz z Towarzystwem Przyjaciół Słońska do prawyborów Ptaka Roku 2019 w Rzeczpospolitej Ptasiej. Z grona podanych niżej kandydatur wybieramy do końca marca trzy gatunki ptaków, które zbiorą najwięcej głosów. Z tej trójki, na Zlocie w Słońsku 21 kwietnia, wyłoniony zostanie Ptak Roku 2019.
Podobnie jak w ubiegłym roku oddajemy głosy na facebookowej stronie Towarzystwa Przyjaciół Słońska. W prawyborach głosujemy na trzech wybrańców spośród 10, wskazanych poniżej kandydatur. Głosować możemy do 31 marca. W przypadku wyniku ex aequo, w dniach 1 -7 kwietnia przeprowadzimy głosowanie rozstrzygające.
Wzorem poprzednich lat poza krótkimi opisami poszczególnych gatunków umieszczam żywe linki w nazwach ptaków. Ukrywają one wikipedyczne opisy wybranych gatunków. Kandydatów na Ptaka Roku 2019 wybieramy z:
 
 
Błotniak zbożowy jest smutnym przykładem potwierdzającym iż prognozy zapowiadające, że niektóre gatunki na naszych ziemiach wyginą. Do 1999 roku skrajnie nieliczny lęgowy w Polsce, obecnie już tylko przelotny i zimujący. Nie są też znane przyczyny takiego stanu rzeczy.
Kszyk, ptak z "błędem" w nazwie jest w Polsce średnio licznym gatunkiem lęgowym. Czasami, dla charakterystycznego dźwięku sterówki w locie godowym, nazywany był barankiem. I ten ciekawy fakt zanotował w "Panu Tadeuszu" Adam Mickiewicz:
"Już bekasy do góry porwawszy się wiją
I bekając raz po raz jak w bębenki biją..."
Kulik wielki jest skrajnie nielicznym gatunkiem lęgowym. Na nic jego odwaga w obronie swoich piskląt. Wobec przekształceń w środowisku i wzmożonej presji lisów ten charakterystyczny dawniej ptak podmokłych łąk zdaje się odchodzić ku historii. Czy pomoże w jego zachowaniu Ochrona kulika wielkiego?
Łyska jest jeszcze średnio licznym gatunkiem lęgowy. Ten niezbyt wielki ptak ma wielkie zagrożenie jakim jest norka amerykańska. Pomimo wielkiego spadku liczebności w dalszym ciągu jest łowna, choć podobno nie nadaje się do jedzenia. Największa awanturnica na stawie słynie z budowy pływających... gniazd!
Ostrygojad jest skrajnie nielicznym gatunkiem lęgowym. Jego polska populacja oscyluje w granicach 15 -25 par lęgowych. Ten smakosz ostryg nie gardzi innym pokarmem, a jego stanowisko lęgowe położone na słońskich łąkach jest jednym z nielicznych w Polsce, które są oddalone od brzegów morskich.
Rożeniec jest skrajnie nieliczną, gnieżdżącą się przede wszystkim w północnej w Polsce kaczką. Jej populację rachuje się na 5 -20 par lęgowych. Jest dość łatwy do wypatrzenia na przelotach wiosennych jak i jesiennych na łąkach Słońska. Ze względu na długi ogon nazywana był kiedyś kaczką długosterną.
Sieweczka rzeczna jest nielicznym gatunkiem lęgowym w naszym kraju. Jak mało komu należałby się jej tytuł szybkobiegacza. Podobno kiedy biegnie tak szybko przebiera nóżkami, że... wcale ich nie widać! Sprytnie broni swoich piskląt. W razie niebezpieczeństwa udaje okaleczoną i odciąga prześladowcę.
Srokosz jest średnio licznym gatunkiem lęgowym w Polsce. Ta dzierzba przywiązana jest do ekstensywnej gospodarki rolnej, o czym dobitnie mówi mapa polski. Na wschodzie Polski jest 5 razy liczniejsza niż na zachodzi, gdzie rolnictwo uprawiane jest intensywnie. Dawniej był najmniejszym ptakiem sokolników.
Wodnik w Polsce jest nielicznym gatunkiem lęgowym. Z powodu jego nieco wrzaskliwego "śpiewu" uczyniono go potworem, przed którym drżało wiele plemion słowiańskich. Nieraz wciągał na bagna kupców, gdzie ich, w zależności od humor, topił, albo zachowywał przy życiu. W Islandii nazywany bywa... błotną świnią.
Uszatka jest w Polsce nielicznym gatunkiem lęgowym. Ta do niedawna typowo leśna sowa zbliżyła się znacznie do ludzi co powinno cieszyć gdyż łowi dużą ilość gryzoni. Czasami w niewielkich stadach wybiera na zimowiska drzewa rosnące w miastach. Niestety bywa tam czasami niepokojona, a nawet dręczona.
 
 _CKO8599www
 
Bączek, Ptak Rzeczpospolitej Ptasiej Roku 2018, fot. Cezary Korkosz   www.cezarykorkosz.pl 

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • aagulha

  Głosuję na ostrygojada. Słońskie ostrygojady nigdy mnie nie zawiodły, a ponad wszystko pozwoliły się spokojnie obserwować.

 • palczak.madagaskarski

  Nie mogę znaleźć miejsca do głosowania na fanpage'u TPS... Ale moim faworytem jest kulik - nawet jak jest mały, to już jest wielki.

 • palczak.madagaskarski

  A na ostrygojada w Słońsku to sobie zęby ostrzę, zresztą na kilka innych gatunków też :) Może przynajmniej część z nich zaszczyci mnie swoim widokiem :)

 • stradovius

  Kulik wielki, zawsze mnie intrygował

 • krogulec14

  Głosy zostaną wliczone do ostatecznego rachunku. Przypomnę, że można głosować w prawyborach na 3 wybrane przez siebie gatunki ptaków.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci