Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Nocne derkaczy rozmowy

krogulec14
Zapewne każdy uważniejszy czytelnik „Pana Tadeusza” pamięta, że derkacz był tam „pierwszym skrzypakiem łąki”. Jakkolwiek głos derkacza raczej jest trudno porównać do skrzypiec, chyba że mocno rozstrojonych, to rola jego w wieczornym koncercie w pobliżu stawu jest nieoceniona. Razem z bekasem (kszykiem) i bąkiem tworzą znakomity tercet, który każdemu miłośnikowi ptaków, na długo utkwi w pamięci.
Ptak ten wiele swoich nazw zawdzięcza swojemu donośnemu, słyszanemu nawet z odległości kilometra, głosowi. Nazwa "derkacz" wzięła się od tego, że nasi przodkowie interpretowali jego głos jako "der der". Stąd niedaleka była już droga do rymowanki:
„Der, der, der,
chłopom ser,
a dziewczynom obarzanki,
co robiły Żydowianki”
Tu trzeba koniecznie zaznaczyć, że ten chruściel fuszery z derkaniem nie odwala. Jego derknięcie ma moc ponad 120 decybeli, a w ciągu nocy potrafi odezwać się nawet kilka tysięcy razy!
Dawna gminna nazwa ptaka to kiecak. Kiecak bo interpretowano derkacza głos jako „kiec, kiec!”. Jego obecna nazwa naukowa brzmi Crex creks i jak łatwo można się domyśleć też wywodzi się od głosu „Siec prec, siec prec”, co znaczyło tyle co: czas siec siano, po czym pójdę precz! No cóż, dawne sianokosy nie były tak tragiczne dla derkaczy co teraz. Nie ginęło podczas nich tyle piskląt.
Inne odzywki derkacza świadczyły o naprawdę sporej wyobraźni ludu. I tak uważano, że ptak woła „Kaź-mierz żrej-perz nie-chcesz zde-chniesz jak-pies”. Wykłóca się z przepiórką „sześć, sześć, sześć”, odpowiada mu „pięć pono, pięć pono”.

 28309019_996084440544318_1559744127_n

Rysunek Justyna Kierat   justynakierat.blogspot.com

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • makroman

  Świetnie napisane.

 • stradovius

  Jego derknięcie ma moc ponad 120 decybeli - oj tak... Już lepiej namiotować w pobliżu myśliwych :)

 • krogulec14

  Makroman, dziękuję :-)

 • krogulec14

  Stradovius, ale podchmielone derkacze z pukawkami nie chodzą :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci