Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Wielki sadownika sprzymierzeniec

krogulec14
"Trudno o ptaka bardziej pożytecznego - chwalił bogatkę w "Ptakach ziem polskich" Jan Sokołowski - i skuteczniej zwalczającego plagę owadów w lasach i ogrodach. Najwięcej szkodników niszczą sikory w zimie, kiedy tępią miliony jaj owadzich, w lecie natomiast trzebią głównie gąsienice."*
 
Bogatka jest największą sikorą występującą w Polsce. Nawiązuje do tego drugi człon naukowej nazwy określający ją jako "maior", co oznacza właśnie największego z grona. Długość jej ciała wynosi około 14 centymetrów, rozpiętość skrzydeł około 22 centymetrów, a waga oscyluje w granicach 19 -25 gram.
Sikora ta odbywa zwykle 2 lęgi w roku. Od kwietnia do lipca samica dwa razy składa zwykle od 6 do 13 jaj. Po 13 -14 dniach inkubacji pojawiają się pisklęta. Gniazdo bogatka zakłada w dziuplach, budkach lęgowych, czasem w zupełnie dziwnych ukryciach, takich jak między innymi: rury od ogrodzenia, czy wywietrzniki. Pary gniazdują oddzielnie.
Sikora ta jest częściowo osiadła, częściowo wędrowna.
Ptak ten bardzo chętnie zajmuje wszelkie biotopy typu parkowego, jak też i większość leśnych, oprócz zwartych, ciemnych borów iglastych. Bardzo często osiedla się w bezpośredniej bliskości człowieka, w sadach, ogrodach i parkach.
Wiosną pokarmem są wszelkiego rodzaju owady i ich jaja. Zimą zjada chętnie oleiste nasiona, chętnie korzysta wtedy z karmników. Najmniej płochliwe osobniki pobierają pokarm prosto z ręki.
Bogatka należy do najliczniejszych gatunków lęgowych w Polsce. Jej populację, która ostatnio wzrasta szacuje się na ponad 2 500 000 par lęgowych. Na wzrost populacji niewątpliwie wpływ mają ocieplenie klimatu i wzrost lesistości kraju. Jest gatunkiem chronionym.
Jej lot jest falisty, dość szybki i zręczny. Porusza się niezmordowanie po gałęziach, a także często po ziemi. Jest bardzo zdolna wokalnie, znanych nam jest ponad 200 głosów wydawanych przez tą sikorę. Jest gatunkiem towarzyskim. W okresie polęgowym trzyma się niewielkimi stadkami, często w towarzystwie innych sikor.
* Słowom profesora Sokołowskiego przytakuje Wikipedia. Z informacji znalezionych w niej wynika, że sikora ta zimą potrafi zjeść w ciągu minuty 24 owady lub ich jajeczka. W ciągu doby może przeszukać nawet 1000 drzew! W sezonie lęgowym w ciągu bogatka potrafi zjeść tyle samo ile waży. Jest to od 130 do 200 owadów. Różnicę w liczebności tworzy wielkość owadów. W ciągu lata jedna rodzina bogatek potrafi wsunąć nawet 75 kilogramów (3 000 000) owadów!
Źródła: Jan Sokołowski "Ptaki ziem polskich", Warszawa 1972, Państwowe Wydawnictwo Naukowe
Wikipedia
 
 lQXIm124p5uGl1sB5GzKHw0CPeCCa8iZSDiUFjhq
 
Bogatka, fot. Piotr Górny   piotr-gorny.pl

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    I do tego jaka fotogeniczna...

  • krogulec14

    A na dodatek nie najpiękniejsza w kolekcji Piotra.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci