Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

O czym śpiewają ptaki?

krogulec14

Rok 2018 zaczyna się dla mnie dobrze. Wezbrałem się na odwagę i zapytałem Adama czy wyda "Plamkę mazurka". Nie ukrywam swojej wielkiej radości bo usłyszałem odpowiedź twierdzącą. Adam w tej chwili poprawia tekst. Tu przyznaję, że odpowiednio zadbałem aby miał wiele zajęcia. Kiedy On skończy swoje, to ja będę musiał do Jego pracy się odnieść. 

Z Justyną Kierat kończymy materiał o ptakach roku Rzeczpospolitej Ptasiej. Justynie zostały trzy rysunki, mi tekst o bączku i praca będzie gotowa. Nie jest wykluczone, że będziemy mieli inwestora i nasza praca wyjdzie nie tylko w formie książeczki, ale na przykład jako pocztówki.
Na razie mam trochę luzu. Rozmyślam się za co zabrać się w najbliższym czasie. Za "Rok w życiu ptaków"? A może za "O czym mówią ptaki"? "Rok w życiu ptaków" mam poukładany, ale do drugiego tytułu natchnienia użyczył mi... Julian Tuwim. Zobaczcie sami co mi w "Pegazie dęba" powiedział: 
"Dowcip i zabobon ludowy sprawiły, że z interpretacji ptasich śpiewów dałby się ułożyć niewielki dykcjonarzyk frazeologiczny. Czeka tylko on na swojego Lindego. Podwalinami tej przyszłej księgi niechaj będą poniższe luźne notatki, wypisane z dzieł ludoznawczych i ornitologicznych.
Derkacz: "Der, der, der, chłopom ser, a dziewczynom obarzanki, co robiły Żydowianki"; siec prec, siec prec (tj. czas siec siano), po czym pójdę precz"; zwą go niekiedy kiecakiem, bo woła kiec, kiec".
...............................
Jaskółka; gdy wraca na wiosnę do kraju i widzi próżne stodoły, pyta wróbla: "jak my wędrowały, to były pełne stodoły, a teraz próżne. Kto tu gospodarował?" Wróbel odpowiada: "A to ja, a to ja, a to ja." Wtedy jaskółka: "Widłami go! Widłami go, tego psiakrew."
 
Co prawda do Samuela Lindego jest mi daleko, ale: w tym temacie siedzę już kilka lat. Mało tego, bardzo mnie ten temat pasjonuje. No i jeszcze jedno: mam wielu wspaniałych znajomych, którzy na pewno mi w tej pracy pomogą.
 
 _DSC847111
 
Derkacz, fot. Cezary Korkosz    www.cezarykorkosz.pl 

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • gademus

  Polecam:

  www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=131113&from=publication

  znalezione w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej, ciekawe spojrzenie na ptaki
  Może się przyda? :)

 • krogulec14

  WOW! Dziękuję :-) Nawet jeżeli tutaj się nie przyda, to i tak wrzucę w zakładki. Uwielbiam takie rzeczy! :-)

 • goldenbrown

  Gratuluję!! Będzie drukowana "Plamka"! Myślę, że to jedna z najlepszych wiadomości w tym roku, a to dopiero początek:)) Czekam i cieszę się ogromnie:)))

 • krogulec14

  Goldi, no właśnie, to dopiero początek roku :-) A jak zapewne zauważyłaś, po dziesięcioletniej znajomości w blogosferze, pomysłowości mi nie brakuje. "Plamka mazurka" nie będzie zwieńczeniem czegoś tam, ale zupełnie czymś nowym. Takim wielkim wiatrem w skrzydła :-)

 • makroman

  No i pięknie!

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci