Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Komnata Łabędzi w Sintrze

krogulec14
Zbierałem informacje na temat zagrożeń łabędzi krzykliwego, gdy na trafiłem na informację mówiącą, że w początku XX wieku populację łabędzi (niemych) mocno ograniczały polowania. Obecni myśliwi również mają na sumieniu łabędzie. Co prawda nie zabijają tych ptaków bezpośrednio, ale pozostawiając w środowisku śruciny ołowiowe.
O dziwnym procederze, za jaki uważam myślistwo, jednak dzisiaj opowiadał nie będę. Z Portugalii ciekawą wiadomość związaną z łabędziami przysłał mi Roman Kucharski, tak, ten ornitolog od zimorodków, do zapoznania się której zapraszam:

"Okolice malowniczej miejscowości Sintra, oddalonej około 30 kilometrów od Lizbony, słyną z mnóstwa przepięknych zamków i pałaców wtopionych w tamtejsze wzgórza. W jednym z nich, Palácio Nacional de Sintra,  zdecydowanie warto, podczas zwiedzania, patrzeć „w sufit”, co zresztą dla ornitologa jest kierunkiem jak najbardziej oczywistym i niewymuszonym. Pomimo lekkiego skurczu szyi, nagroda pojawi się już po przedreptaniu przez kilka pokojów.  Kiedy tylko turysta-ornitolog znajdzie się w przepięknej Komnacie Łabędzi nie tylko zapomni o wszystkim co znajduje się pod sufitem, ale również o bólu szyi. Sufit w  tym pomieszczeniu jest bowiem niezwykły! Ozdabia go całkiem pokaźne stadko składające się z 27 wizerunków tych królewskich ptaków wkomponowanych w ośmiokątne kasetony. Widok niesamowity, ponieważ już chociażby z tego względu, ze sama komnata też ma imponujące rozmiary i jest największą w pałacowym kompleksie. Ta ornitologiczna dekoracja powstała z okazji ślubu portugalskiej królowej Izabeli z burgundskim księciem Filipem Dobrym. A wspomniana uroczystość miała miejsce w 1430 roku. Już więc od prawie 600 lat to porządne stadko łabędzi na suficie śledziło dzieje portugalskiej arystokracji a dziś spogląda na tłumy turystów. Miłośnicy łabędzi (ale nie tylko) z pewnością będą bardzo usatysfakcjonowani a wizerunek tego niezwykłego sufitu utkwi im w pamięci."

Zaznaczony tekst i zdjęcia: Romek Kucharski
 
Swans_1
 
Swans

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Bardzo fajna ciekawostka.

  • krogulec14

    Pewnie w Europie jest takich znacznie więcej.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci