Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Co w "Ptakach Polski" (47) piszczy?

krogulec14

W mojej ulubionej stałej rubryce "Ptaków Polski" jaką są "Stwierdzenia: Lato 2017" autorstwa Zbigniewa Kajzera jest jak zwykle wiele rewelacyjnych wiadomości. Zapewne największą sensacją ornitologiczną ubiegłego lata jest pojawienie się w sierpniu, w województwie pomorskim, sieweczki długonogiej. Było to pierwsze pojawienie się tego gatunku w naszym kraju. 12 sierpnia w rejonie Trzech Koron sfotografowano... orłosępa. Jak pisze Zbigniew Kajzer jest to drugie potencjalne stwierdzenie gatunku od końca... XIX wieku! Poprzedni orłosęp nie miał w naszym kraju tyle szczęścia bo spotkał myśliwego i łatwo się domyśleć co go spotkało. A artykuł jest ze wszech miar ciekawy.

"Orlik krzykliwy" opisany i zaprezentowany przez Mariusza Szyszkę jest wręcz rewelacyjny. Masa wiedzy i ciekawostek podana z wiedzą na temat gatunku przyswaja się bardzo łatwo i przyjemnie.
Tomasz Cofta prezentuje nam sierpówki, turkawki, turkawki wschodnie i synogarlice senegalskie. Piękne, niezwykle drobiazgowe w szczegółach upierzenia, rysunki, wraz z dokładnym opisem ma za zadanie nauczenia nas odróżniać te cztery gatunki jakże pięknych ptaków.
24 września w Strzelnie Michał Piotrowski z terenu stacji benzynowej w Strzelnie wypatrzył czajkę szponiastą. Zapewne w przyszłym numerze "Ptaków Polski" opowie nam o tym wspomniany już dzisiaj Zbigniew Kajzer. W numerze 47 opisuje ją nam w "Czajce szponiastej" Marek Stajszczyk. Autor ten napisał jeszcze jeden artykuł, "Tybetanka - gęś żyjąca ekstremalnie". Gęś tybetańska jest uroczym i jak się okazuje ciekawym ptakiem, którego miałem wielką przyjemność podziwiać w Słońsku.
Nie ukrywam, że bardzo lubię lubię foto-opowieści Łukasza Łukasika. Łukasz w "Akrobacie z przestworzy" opowiada o bardzo ciekawym ptaku jakim jest kszyk. Zdjęcia które towarzyszą opowieści są wręcz bajeczne.
Paweł Czechowski opowiada o wycieczce na wyspę Bali. Czytając tekst i podziwiając zdjęcia ptaków zamieszkujących wyspę można pozazdrościć tej wycieczki autorowi. Nie ukrywam, że mocno zaskoczyła mnie wiadomość, że na Bali występuje... mazurek. Jak widać ptak z mojego bloga jest po prostu wszędobylski!
Autorem fotografii na stronie tytułowej jest Piotr Górny. Nie ukrywam, że zdjęcia Piotra urzekają mnie od dobrych kilku lat. Cieszę się, że w marcu będę mógł Piotra ponownie spotkać na imprezie "Przyroda Warta Poznania", która odbędzie się od 23 do 25 marca tego roku w Poznaniu. Serdecznie Was na nią zapraszam, będzie na pewno ciekawie. I będzie okazja do wielu ciekawych rozmów.
Więcej pięknych zdjęć Piotra znajdziemy na:   piotr-gorny.pl
 
Modraszka4

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Sporo ciekawostek.

  • krogulec14

    Kapitalny kwartalnik. Aż chciałoby się żeby to był miesięcznik.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci