Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Orły miast

krogulec14
Orły na herbach miast uczą nas nieco historii. Białe występują zwykle na ziemiach Królestwa Polskiego, a ich pochodzenie jest zwykle piastowskie. Jeśli białego orła spotkamy na przykład w herbie miasta położonego na Śląsku, to możemy nabrać przypuszczenia, że ulokowała go tak zwana "władza ludowa" dla uzasadnienia polskości danego miasta, jak i jego okolicy.
Nie ukrywam, że najbardziej podobają mi się herby zachowane po dawnych gospodarzach. Są one autentyczne i mają w sobie zapach historii.
Czerwone herby zachodniego Pomorza i ziemi lubuskiej mówią o dawnej przynależności tych ziem do Brandenburgii. To z czerwonym orłem dopadającym zająca ma herb, moim zdaniem najpiękniejszy w Polsce, Kalisz Pomorski.
Niezbyt popularne, czarne orły zamieszkały północ i południowy zachód Polski. Pierwsze są pamiątką po Zakonie Krzyżackim i Prusach Książęcych. Drugie to są... czarne orły piastowskie książąt śląskich. Niewątpliwym urozmaiceniem palety barw są złote orły dawnego, również piastowskiego, Księstwa Opolskiego.
Dość mocno utarło się stwierdzenie, że nasz piastowski Orzeł Biały jest bielikiem. Idąc tym tropem musimy się liczyć, że czarne orły Dolnego Śląska i złote Górnego Śląska również są bielikami. Jak widać niejednego koloru jest nasz orzeł. To znaczy chciałem powiedzieć bielik. A może jednak orzeł?
Takiego kłopotu nie z czarnymi orłami które otrzymaliśmy po Krzyżakach i czerwonych zachowanych po Brandenburczykach.
Kłopotu nie ma też z bielikiem znajdującym się w herbie Michałowa. To niewielkie miasto położone w powiecie białostockim ma, według opisu, "wizerunek białego (srebrnego) orła bielika skierowanego głową w lewo. Symbolika herbu nawiązuje do orłów żyjących na terenie gminy."
 
 150pxPOL_gmina_Michaowo_COA.svg
 
Herb Michałowa, domena publiczna

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Swietnie napisane. Jeszcze pokuś się o zakwalifikowanie orłów dwógłowych ;)

  • krogulec14

    Dwugłowe orły są cesarskie. Oznaczały dwie części (głowy) imperium. Rzymską i bizantyjską. Moskiewski orzeł dwugłowy wiadomo, Moskwa czuła się (i robi to do obecnych czasów) trzecim Rzymem.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci