Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Dziwny orzeł z Bogatyni

krogulec14

 Prawa strona heraldyczna herbu Bogatyni przedstawia białego orła piastowskiego na czerwonym tle, symbolizującego przynależność tego miasta do Polski od zakończenia II wojny światowej. Lewa strona herbu została przedzielona na pół. Górna część przedstawia rycerza Rychłę - legendarnego założyciela miasta - na białym koniu, z tarczą i sztandarem. Część dolną zajmuje siedem czarno-zielonych słupów. Czerń symbolizuje pokłady węgla, i wskazuje na górniczy charakter gminy, zieleń to użytki rolne okalające kopalnię. Skrzyżowane złote młoty na tle tych słupów stanowią wyobrażenie trudu energetyków.

Jak do tej pory nie znalazłem bardziej nietrafionego herbu z orłem. Orzeł piastowski chyba w Bogatyni nie występował nigdy. Co prawda tereny tego miasta przez kilkanaście lat znajdowały się w Polsce za księcia, a potem króla, Bolesława Chrobrego i króla Mieszka II, ale wówczas po tym miejscu zapewne hasały sobie żubry i niedźwiedzie. Myślę, że bardziej temu miastu pasowałby złoty mur na błękitnym tle lub ciołek, które widnieją na herbie Łużyc. Bo Bogatynia stoi na łużyckiej ziemi.
Legendarny założyciel Bogatyni, rycerz Rychła, jest chyba jakimś kosmitą. Sądzę tak bo nigdzie nie znalazłem żadnej o nim wzmianki. Tym bardziej takiej, która by opowiadała o założeniu miasta, które prawa miejskie posiada od zaledwie 1945 roku.
Źródło: Wikipedia

220pxPOL_Bogatynia_COA.svg

Herb Bogatyni, domena publiczna

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • krogulec14

  3 orzeł biały: Białystok, Błażowa, Bogatynia
  1 orzeł czerwony: Barlinek
  orzeł złoty: Bielsko-Biała
  pelikan: Bieruń
  łabędź: Biłgoraj

 • salmiaki

  Przepraszam, ale nie rozumiem komentarza...
  chodzi o nietrafione herby?

 • krogulec14

  W komentarzach postanowiłem sumować wszystkie ptaki znajdujące się na herbach polskich miast.

 • makroman

  Nie ma to jak sobie historię ubogacać ;)

 • krogulec14

  Komuna między innymi w taki sposób "udowodniała polskość" Ziem Odzyskanych.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci