Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Czyściciel

krogulec14
Długo się zastanawiałem dlaczego żaden bocian nie trafił w Polsce na miejski herb. Moim zdaniem zasługuje na to bardziej nawet niż sam orzeł. Bocian zapewne wiemy, że powołany został żeby czyścił świat. A było to mniej więcej tak:
"Gdy Pan Bóg stworzył świat i wszystkie zwierzęta, zobaczył, że za dużo namnożył gadów i owadów. Zszedł więc na ziemię i kazał w rozłożony worek leźć żabom, jaszczurkom, żmijom, różnym gadom i owadom. Gdy wszystko powłaziło, przywołał chłopa, kazał mu worek, już zamknięty, zanieść do wody i utopić. - Ale nie rozwiązuj wora - rzekł Pan Bóg - pamiętaj!" Wziął chłop wór i niesie, ale przecież ciekawość nie da mu spokoju. Oglądnął się raz, drugi, schował się za krzaki i wór rozwiązuje... A tu myk! myk! myk! fru! fru! fru! Zgłupiał chłop, a Pan Bóg przemienił go za karę w bociana. I musi teraz do końca świata zbierać wszystkie gady, robaki i owady."
Inna, mocno zbliżona, legenda mówi, że to Chrystus zamienił jakiegoś kłamczucha w bociana i świat z plugastwa kazał mu czyścić...
Jak widzimy może bocian powstał nie z najlepszego materiału, ale faktu, że jest czyścicielem świata nie zabierze mu nikt. I na pewno godniej by się prezentował na tarczy herbu niż niejedna goła baba z płetwą.
Źródło: Julian Krzyżanowski "Mądrej głowie dość dwie słowie"
 qRvq32SV3Go5VsGxC0fYxJGrvyZsWDRGOVMx3VoC
 
Bocian Biały, fot. Paweł Wrona   pawlonak.wixsite.com/pawelwrona 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • atojaxxl

  Bocian biały jest w herbie gminy Kawęczyn, gminy Drużbice i w herbie Brańszczyka, bocian czarny zaś w herbie gminy Gostynin :)

 • mikimama

  A ponoć to drugi polski ptak po orle. Przypomina mi się tu pewna scena z Seksmisji :)

 • salmiaki

  Nie znałam tej historii

 • krogulec14

  Atojaxxl, gatuluję znajomości zagadnienia :-) Ja na razie jestem na etapie znajomości herbów miast. A tu, jak już kiedyś mówiłem, jest posucha. Kiedyś ponoć bociana białego miało Drawno, ale na żurawia wymieniło je dawno. No i Busk, ale on od 1945 roku jest poza granicami Polski.

 • krogulec14

  Mikimamo, Maks to się potrafił cieszyć :-)

 • krogulec14

  Salmiaki, wyszukuję czasem takie historie ;-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci