Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Tej ptaszynie zima nasza matczy

krogulec14
Kilka dobrych słów o blogu dostałem od naszych zimorodkologów. Mało tego, Romek Kucharski przysłał mi tekst zatytułowany "Zabawa w chowanego z zimorodkiem", który znalazł się w "Uroczysku". Jako, że w Wikipedii znalazłem kilka ciekawych wątków związanych z tym ptaszkiem, więc nie oparłem się i...
Piękne barwy zimorodka mają związek z Arką Noego. Kiedy czarnopióry kruk kłócił się z kapitanem tego okrętu, wysłano na zwiady zimorodka, który wówczas był... szary. Zimorodek podczas brawurowego lotu opalił swój brzuszek w promieniach Słońca, a z błękitu nieba ozdobił swój grzbiet. Niedorzeczny zabobon trzymał się tych ptaszków w średniowieczu. Wierzono, że suszone skóry zimorodków były talizmanem chroniącym od uderzenia pioruna.
Jeszcze jedną ciekawostką znalezioną w Wikipedii jest wiadomość, że Wincenty Pol w utworze „Do Pana W. D.”, umieścił fragment, nawiązujący do nazwy ptaka:
"Że Pan Wodzicki wie o Zimorodku,
Co ściele gniazdo w samej zimy środku,
Temum nie przeczył; sam język świadczy,
Że tej ptaszynie zima nasza matczy."
A Roman, znawca gatunku przypomina, że jego obiekt badań nazywa się popularnie klejnocikiem, diamencikiem, kolibrem północy. Ma też swoją poetycką wizję na temat barw zimorodka: "Co jak co, ale nie można powiedzieć, żeby natura oszczędziła mu kolorów. Wręcz nasuwa się podejrzenie, że Projektantowi wpadł on do wiadra z turkusowym barwnikiem."
Jako, że pięknych tekstów o tym pięknym ptaszku nigdy nie jest za wiele, to zapraszam do zapoznania się z całością "Zabawy w chowanego z zimorodkiem", które znajdziemy na 4 i 5 stronie.
 
 21463017_1974386236172456_6525446497437056311_n
 
Zimorodek, fot. Ryszard Górny 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • hapaw

  Widziałam go kiedyś nisko przelatującego nad woda - taką turkusową prawie smugę.

 • krogulec14

  Znam nawet skarpę gdzie buduje co wiosnę swoje norki, ale nie chodzę do niego w odwiedziny bo odludek z niego.

 • nazumi13

  Chyba rzeczywiście ptaszyna wpadła
  do tego wiadra :-) A klejnocik to
  dobre określenie...

 • krogulec14

  Prędzej czy później wykorzystam to ciekawe określenie zimorodka :-)

 • makroman

  Mnie zastanawia kwestia jego ewolucji, te barwy ani odrobinę nie pasują do naszego klimatu, ani siedlisk w których żyje. Dziw że jeszcze nie wyginął i ma się znacznie liczniej niż równie bogato ubarwiona kraska.

 • krogulec14

  Kraska zapewne trzymałaby się równie "dobrze" gdyby nie nasza działalność.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci