Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Ptak Jesieni 2017 - wybory

krogulec14

Zapraszam Was do wyboru Ptaka Jesieni. Do tej pory Ptakami Jesieni były mazurek, perkoz dwuczuby, płomykówka, pustułka, puszczyk, sójka i wróbel.

Podaję pełną listę laureatów zabawy "Ptaka Pory Roku". Są to: bocian biały, dudek, dymówka, gawron, gil, jemiołuszka, jerzyk, kopciuszek, kos, krogulec, kruk, lelek, mazurek, modraszka, perkoz dwuczuby, płomykówka, pójdźka, pustułka, puszczyk, puszczyk mszarny, raniuszek, skowronek, sokół wędrowny, sóweczka, sójka, sroka, szpak, trznadel, wilga, wróbel, i żuraw. Jako, że one już swego czasu zwyciężyły, to dlatego na nie proszę już nie głosować. Tytuł Ptaka Pory Roku (w tym przypadku Jesieni 2017) mobilizuje mnie do nieco szerszego przedstawienia wybranego przez nas gatunku.

Tradycyjnie nie głosujemy też na te ptaki, których jesienią w Polsce nie zobaczymy. Głosujemy tylko na te, które są u nas przez cały rok, pojawiają się jesienią na przelotach, bądź przylatują już jesienią na zimę. Głosy zbieram przez cały tydzień, czyli do końca następnej soboty. Jak zwykle doliczę głosy zebrane na Facebooku.

Osobom, które mogą mieć problem ze znajomością gatunków, podrzucę ściągawkę z kilkudziesięciu gatunkami spotykanymi w Polsce jesienną porą. I tak, możemy głosować między innymi na:

bielika, bogatkę, czaplę siwą, czernicę czyża, czubatkę, dzięcioła czarnego, dzięcioła dużego, dzięcioła średniego, dzięcioła zielonego, dzięciołka, dzwońca, gągoła, gęś zbożową, głowienkę, grubodzioba, jastrzębia, jera, kawkę, kormorana, kowalika, krzyżodzioba świerkowego, krzyżówkę, kwiczoła, łabędzia krzykliwego, łabędzia niemego, makolągwę, mewę srebrzystą, myszołowa, mysikrólika, nurogęsia, orła przedniego, orzechówkę, pełzacza leśnego, pełzacza ogrodowego, perkoza rdzawoszyjego, puszczyka uralskiego, rudzika, sierpówkę, sikorę ubogą, sosnówkę, strzyżyka, szczygła, śmieszkę, śpiewaka, uszatkę, wąsatkę, wronę, ziębę czy też zimorodka.

Powyższa lista to tylko oczywiście zaledwie część gatunków ptaków, które możemy spotkać jesienią w Polsce.

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • hapaw

  Ja głosuję na krzyżodzioba świerkowego. Zawsze mnie intrygował, a nie udało mi się nigdy go wypatrzeć. Mam jednak nadzieję, że to spotkanie jest przede mną :-)

 • svarte_sjel

  Niech będzie mysikrólik.

  www.flickr.com/photos/hedera_baltica/22781784075/

 • krogulec14

  Hapaw, moje pierwsze spotkanie z krzyżodziobem świerkowym było w Karpaczu, w drodze na Śnieżkę. Następne, ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, w lasach koło miasteczka w którym mieszkam, w Obrzycku.
  krzyżodziób świerkowy 1.

 • krogulec14

  Svarte_Sjel, mamy na razie remis:
  krzyżodziób świerkowy i mysikrólik po1.

 • nazumi13

  Ja głosuję na gęś zbożową. Wiem, że nie ma wielkich szans, ale ją lubię :-)

 • nazumi13

  ...Mysikrólik na drugim miejscu ;-)

 • krogulec14

  Nazumi, jest to bardzo ciekawa kandydatura:
  krzyżodziób świerkowy, mysikrólik i gęś zbożowa po 1.

 • krogulec14

  Ja zagłosuję na gęś zbożową. Przeloty gęsi zawsze kojarzą mi się z wiosną, albo, jak w tym przypadku, z jesienią.
  Gęś zbożowa 2, krzyżodziób świerkowy i mysikrólik po 1.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci