Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Kruk orłowi oka nie wykole?

krogulec14
Sporo osób wie, że znajduję ptaki w różnych miejscach. W herbach miast i rycerskich też. A historia herbów miast czasami bywa zaskakująca. Na przykład jedenaście lat temu usteccy radni wpadli genialny na pomysł uatrakcyjnienia miasta i... powiększyli swojej syrence w herbie piersi. Ale nie o Ustce dzisiaj chcę opowiedzieć.
W końcu XIV wieku nieco kontrowersyjny książę Władysław Opolczyk nadał Częstochowie herb. Trzeba przyznać, że uposażył go godziwie, gdyż na szczytach wież znaleźli się złoty orzeł i złoty lew. Złoty orzeł jest symbolem piastowskich książąt opolskich, a lew Rusi Halickiej, której książę był namiestnikiem. Żeby nieco skomplikować życie późniejszym rajcom ufundował na Jasnej Górze klasztor paulinów.
Myślę, że większość sympatyków "Plamki mazurka" wie, że patrona tego zakonu był święty Paweł z Teb. Nasz święty śmiało mógłby zostać patronem wegan, gdyż ograniczał się do jedzenia roślin i połowy bochenka chleba, który codziennie przynosił mu kruk. Kiedy Pawła odwiedził święty Antoni, kruk stanął na wysokości zadania i dostarczył cały bochenek.
Górnośląsko-ruski herb dobrze przyjął się w małopolskim mieście i trwał niezmieniany do połowy XVIII wieku. Wówczas to orła wygryzł z herbu gryf. Jako, że się on nie przyjął to po jakimś czasie na jego miejscu zajął kruk. Ten chyba z dnia odwiedzin świętego Antoniego, bo z całym chlebem. Kruk był oczywistym nawiązaniem do popularnego już klasztoru paulinów.
Po odzyskaniu wolności heraldycy w okresie międzywojennym poszli na całość. Czy to mocnymi papieroskami się opalili, czy zbyt taniego winka się napili. Ni stąd ni zowąd kruka zamieniła kawka, a lwa łasica.
W 1944 roku, a więc jeszcze pod okupacją, kawka z łasicą opuściły herb Częstochowy. Na ich miejsce wrócili pierwotni gospodarze czyli piastowski orzeł. Idylla trwała do 1992 roku, kiedy to znowu orła wyparł kruk. Obecnie jest koncepcja do powrotu starego herbu otrzymanego od księcia Władysława.
Sytuacja jest dość dziwna. Czy orzeł wróci na swoje miejsce. Czy czasami kruk mu oka nie wykole?
 
z22314242VHerbyCzestochowyOdlewejobecnieobowiazujacy
 
Herby z www.gazeta.pl 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Bardzo ciekawa historia! W zasadzie to osobny felieton, którego nie powstydziły by się najpoczytniejsze tytuły prasowe!
    Szczerfze mówiąc nie mialem o tym pojęcia.

  • krogulec14

    Swego czasu jak radni Ustki swojej syrence cycki powiększali to cała Polska o tym słyszała :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci