Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Dlaczego żuraw w pazurach kamień trzyma?

krogulec14
Już starożytni byli przekonani, że nad spokojnym snem żurawi czuwają strażnicy. Zauważyli, że śpiące żurawie jedną nogę podkulają i chowają w piórach. Wyobraźnia starożytnym "ptasiarzom" podpowiadała, że w tej podniesionej nodze żuraw musiał trzymać kamień, który w razie uśnięcia przez ptaka upadał mu na drugą nogę i budził go.
Ten pogląd przyjął się i na średniowiecznych herbach i godłach przedstawiano żurawia z kamieniem trzymanym w jednej nodze i opatrywano napisem „Ut alii dormant” – czyli aby inni odpoczęli.” I to natchnęło Adama Mickiewicza do ukazania jednej ze scen w „Gospodarstwie” „Pana Tadeusza”:
Żuraw, z dala od stada gdy odprawia czaty
Stojąc na jednej nodze, z czujnymi oczyma,
I by nie zasnąć, kamień w drugiej trzyma
Żuraw trafił na tarczę herbu rycerskiego Taczała. Na czarno-żółtym polu widnieje żuraw szary z jedną uniesioną nogą dzierżącą kamień. Po obu stronach głowy po jednej gwieździe srebrnej. Ten sam ptak w klejnocie herbu się mieści. Zawołanie rycerstwa było zgodne z nawą herbu i brzmiało ono: „taczała”! Historia herbu mówi, że otrzymał go rycerz, który, czujnie jak żuraw, pełnił wartę w świetle gwiazd.
Skoro o wizerunku tego ptaka na tarczach mowa, to muszę jeszcze wspomnieć herb niewielkiego Drawna, miasteczka położonego w województwie zachodniopomorskim. Nasz dzielny ptaszek widnieje na niebieskim polu po prawej stronie tarczy i tak samo jak w Potaczale trzyma w pazurach kamień. Ptak ma być dla mieszkańców wspomnianego Drawna symbolem długowieczności, szczęścia i pobożności.
 
200pxPOL_COA_Frantzius.svg
 
Na ilustrację dzisiejszego tekstu wybrałem herb Frantzius. Co prawda opis herbu sugeruje nam, że w herbie, jak i w klejnocie wsytępuje bocian, ale na moje jest to żuraw.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci