Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Czaple w herbach miast

krogulec14

Postanowiłem utworzyć dla siebie nową kategorię: ptasie herby polskich miast. Tych obecnych, jak też i tych dawnych które z różnych powodów prawa miejskie utraciły. Już kilka razy zdarzyło mi się, że szukałem na blogu jakiegoś herbu, co okazało się, że nie jest łatwe.

Na pierwszy ogień pójdzie czapla (złota), która zdobi herb Czaplinka. Stoi ona na środkowej, najniższej wieży srebrnego muru zamku templariuszy, na niebieskim tle, ze złotą bramą.

Ten oryginalny herb ma nawiązywać do nazwy jeziora, nad którym leży piękny Czaplinek, czyli Jeziora Czaplino. W opisie herbu nie ma żadnej wzmianki o templariuszach, którzy swego czasu byli właścicielami miasteczka  Tempelburg

Jedyną złotą czaplą o jakiej słyszałem na ziemiach polskich jest figurka naturalnej wielkości tego ptaka wykonany ze szczerego złota, którą przywiózł do Darłowa król Danii, Norwegii i Szwecji, oraz książę Pomorza, Eryk II. Warto wiedzieć, że swego czasu czapla ta zawieruszyła się gdzieś i jak do tej pory daremnie czeka na swojego odkrywcę.

Myślę jednak, że w Czaplinku jednak jej nie znajdziemy.

Bazowałem na Wikipedii.

 200pxPOL_Czaplinek_COA_1.svg

 Domena publiczna

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Świetny pomysł!

  • krogulec14

    Przyda mi się w szperaniu materiałów.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci