Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Barlinek

krogulec14

Orły na herbach polskich miast kojarzą nam się z białymi, piastowskimi. Zapraszam na wędrówkę po tychże herbach po to by się przekonać, że różnie z nimi bywało i różnego są one koloru.

Malowniczo położony nad trzema jeziorami Barlinek został założony w XIII wieku przez margrabiów brandenburskich. Przez nich obdarzony został swoim czerwonym orłem askańskim, który do obecnych czasów jest oficjalnym godłem Brandenburgii.
Taka więc w herbie Barlinek ma na srebrnym polu czerwonego orła, u którego na skrzydłach są białe przepaski. Orzeł z Barlinka, podobnie jak nasz piastowski, ma złoty dziób i nogi. Wieńcząca herb corona muralis sugeruje niebagatelne dawniej znaczenie tego miasta w okolicy. Pomiędzy herb a tarczę wcisnęło się Oko Opatrzności, sugerujące mieszkańcom, że wszystko jest pod kontrolą Stwórcy. Zdobiące herb szyszki świerkowe mówią o niebagatelnym znaczeniu, jakie miała dla miasta Puszcza Barlinecka (obecnie Gorzowska).
PS. Do czerwonych orłów brandenburskich jeszcze nie raz wrócimy. Od siebie chciałbym dodać, że we wspomnianych Lasach Barlineckich gnieżdżą się sokoły na drzewach. Jest to najstarsze miejsce gnieżdżenia się tych ptaków na drzewach powstałe w wyniku restytucji gatunku na ziemiach polskich.
POL_Barlinek_COA_1.svgTekst oparłem na Wikipedii. Stąd też pochodzi herb Barlinka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Świetne!

  • krogulec14

    Ptasich herbów miast jest sporo. Rycerskich zresztą też.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci