Plamka Mazurka

ptasie sprawy

1

 • środa, 16 sierpnia 2017
  • Wolne ręce dla przyrody

   Nie ukrywam, że zniszczenia jakie uczyniły nawałnice zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Jako autor bloga o ptakach wyrażam nadzieję, że ptaki nie ucierpiały tak mocno jak drzewa. Obecnie pewnie w lasach przez które przetoczyła się nawałnica jest wielka uczta padlinożerców. Niektóre ptaki szponiaste, krukowate a nawet sikory mają teraz wyżerkę jakich mało.

   W najbliższym czasie leśnicy oszacują straty i do prac przystąpią pracownicy zakładów usług leśnych. Następnie zniszczone połacie zostaną zalesione. Pomyślałem, że ciekawie by było gdyby jakąś część zniszczonych lasów zostawić dla przyrody. Niechby ona sama pokazała co potrafi. Warto pewnie przypomnieć, że to co z punktu widzenia człowieka jest katastrofą nie jest nią dla przyrody.
   W 1925 roku w monokulturze sosnowej Puszczy Nadnoteckiej nastąpiła gradacja sówki choinówki która zniszczyła wielkie obszary lasów. Z punktu widzenia leśników doszło do wielkich strat. Inaczej pewnie spojrzała na to wydarzenie przyroda. Na miejscu zniszczonych połaci lasu pojawiły się niespodziewanie cietrzewie gdzie dawniej ich nie było. Takie status quo cietrzewiom pasowało, ich liczebność stale wzrastała. Do czasu gdy posadzone przez leśników drzewa podrosły.
   Tak się dzieje, że tam gdzie zagospodarowujemy tereny, osuszamy podmokłe łąki, sadzimy lasy, tam brakuje miejsca dla cietrzewia. Tak też się stało z tymi ptakami w Puszczy Nadnoteckiej. Wraz z rosnącym lasem zabrakło miejsca dla tego pięknego kuraka.
   Nie mówię, że gdyby zostawić lasy koło Rytla w spokoju to pojawi się tam cietrzew. Mimo wszystko przyroda pewnie coś ciekawego by utworzyła. Tylko trzeba by było dać jej wolne ręce.
   Znając obecnego ministra środowiska i generalnego dyrektora lasów nie sądzę żeby taki eksperyment miał szanse na powodzenie.
    _CKO5090
    
   Cietrzew, fot. Cezary Korkosz   www.cezarykorkosz.pl 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krogulec14
   Czas publikacji:
   środa, 16 sierpnia 2017 19:21
 • wtorek, 15 sierpnia 2017
  • Czas na zabijanie ptaków

   Dziś jest jeden z najbardziej nielubianych przeze mnie dni. Każdego roku od 15 sierpnia myśliwi mogą polować na cztery gatunki kaczek, łyski i gołębia grzywacza. Przy wymienionych gatunkach mam sporo wątpliwości. Jestem ciekawy czy myśliwi rzeczywiście potrafią szybko odróżnić kaczki chronione od łowny. Po co strzelają do łysek które są podobno bardzo niesmaczne a w ostatnich czasach przeżywają wielki kryzys. Dlaczego już zabija się grzywacze, gdy wiele z nich w tym czasie jeszcze wysiaduje jaja bądź wychowuje pisklęta.

   Przez blisko 10 lat blogowania zmieniłem nieco swoje podejście do myśliwych. Stałem się wobec nich jakby bardziej wyrozumiały. Jakby nie patrzeć oni rzeczywiście są potrzebni. Przywleczono do Polski gatunki inwazyjne, takie jak jenoty, norki amerykańskie i szopy pracze, dzięki szczepionkom przeciw wściekliźnie stworzono znakomite warunki dla zwiększenia liczebności lisów. Dzięki temu wiele gatunków ptaków jest zagrożonych u nas wyginięciem. Coś z tymi zwierzętami, które nie z własnej winy stwarzają problem, zrobić jednak trzeba.

   Dziwi mnie zbędne moim zdaniem dokarmianie zwierzyny zimą. Wszak i u nas żyją padlinożercy, którym też jest zimą ciężką. Gardzę tymi, którzy nagrywają i publikują w internecie szczute ranne zwierzęta. Rozkładam bezradnie ręce wobec tych co zostawiają po polowaniu tak zwane postrzałki.

   Bawią mnie myśliwi którzy mówią coś o tradycjach. Odpowiedzią na takie głupoty jest dla mnie powszechnie znany cytat ze "Śpiewu ptaka" Anthony de Mello:

   "Co wieczór, gdy guru zasiadał do odprawiania nabożeństwa, łaził tamtędy kot należący do aśramu, rozpraszając wiernych. Dlatego guru polecił, by kota związywać podczas nabożeństwa. Długo po śmierci guru nadal związywano kota w czasie wieczornego nabożeństwa, a gdy kot w końcu umarł, sprowadzono do aśramu innego kota, aby móc go związywać w czasie wieczornego nabożeństwa. Wieki później uczniowie guru pisali wielce uczone traktaty o istotnej roli kota w należytym odprawianiu nabożeństwa."

   Tak rodzą się tradycje. Myśliwska też.
   xR28LVXLLso4oEq7aEpA2ANnWvHpcZYpS2TmQ8IO1

   Sezon na kaczki, rys. Justyna Kierat   Pod kreską

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krogulec14
   Czas publikacji:
   wtorek, 15 sierpnia 2017 15:36
 • poniedziałek, 14 sierpnia 2017
  • Chciwy głuszec, bajka narodu Ewenków

   Pomyślałem, że sama bajka o chciwym głuszcu to mogłoby być dla Was za mało. Odnalazłem więc pewną optymistyczną informację o tym dość mocno u nas zagrożonym gatunku i postanowiłem ją dodać.

   * * *

   Późną jesienią ptaki zbierały się na skraju lasu. Nadeszła pora odlotu do ciepłych krajów. Przylatywały przez siedem dni, nawołując bez przerwy:
   — Czy wszyscy już są? Czy są tu wszyscy? Okazało się, że nie ma głuszca. Stuknął orzeł
   garbatym dziobem w suchą gałąź, stuknął jeszcze raz i rozkazał młodemu cietrzewiowi przywołać głuszca.
   Świszcząc skrzydłami, poleciał cietrzew w kierunku leśnej gęstwiny. Patrzy, a tu głuszec siedzi na cedrze i wyłuskuje z szyszek orzeszki.
   — Szanowny głuszcu! Wszyscy jesteśmy gotowi do odlotu, a na ciebie czekamy już siedem dni.
   — No, no, nie gadaj bzdur! Nie ma się co śpieszyć z odlotem. Spójrz, ile jeszcze orzeszków zostało! Czy można to wszystko zostawić?
   Cietrzew powrócił do ptaków, na skraj lasu.
   — Głuszec — powiada — je orzeszki i nie spieszno mu do odlotu.
   Posłał zatem orzeł szybkiego jastrzębia. Krąży jastrząb nad wielkim cedrem, a głuszec ciągle siedzi, skrzypi dziobem i wybiera z szyszek orzeszki.
   — Hej, głuszcu! — woła jastrząb. — Ptaki czekają na ciebie już od czternastu dni. Dawno nadeszła pora odlotu.
   — Po co ten pośpiech — odpowiada głuszec. — Jeszcze zdążymy! Przed podróżą trzeba się dobrze najeść.
   Jastrząb powrócił do ptaków i opowiedział im, że głuszcowi nie spieszno lecieć do ciepłych krajów.
   Wtedy orzeł rozgniewał się i odleciał prowadząc ze sobą wszystkie ptaki. A głuszec siedział na cedrze jeszcze przez siedem dni i ciągle łuskał cedrowe orzeszki. Ósmego dnia skończył jeść i zaczął czyścić dziób i piórka.
   — Nie, nie starczy mi sił, by zjeść wszystkie orzeszki. Będę musiał zostawić resztę wiewiórkom.
   I poleciał na skraj lasu. Co to? Na skraju lasu cedry machają nagimi gałęziami. To ptaki, czekając na głuszca przez dwa tygodnie, wydziobały wszystkie igiełki... Pnie drzew są białe, jakby obsypane śniegiem. To ptaki przez czternaście dni czyściły piórka o ich korę.
   Głuszec zapłakał głośno:
   — Ze wszystkich ptaków tylko ja zostałem w lesie! Jakże sam przezimuję? — i od płaczu zaczerwieniły się głuszcowi brwi.
   Od tej pory wszystkie dzieci, wnuki i kuzyni gorzko płaczą słuchając tej historii. Oto dlaczego u wszystkich głuszców brwi są czerwone jak jarzębina.

    * * *

   Jakkolwiek głuszce chronione są od 22 lat, to poczynania myśliwych w ostatnich dziesięcioleciach przed wprowadzeniem całkowitej ochrony w dalszym ciągu mają wpływ na gatunek. Zabijano najchętniej najbardziej okazałe, dominujące koguty. Takie podejście myśliwych powodowało, że najcenniejsze geny były eliminowane wraz z noszącymi je osobnikami. Ptakom tym obecnie z pewnością nie służą wykładane szczepionki przeciw wściekliźnie, które powodują wzrost populacji lisów.

   Głuszcom z pomocą ruszają genetycy. Dzięki badaniom genetycznym będzie można poznać jednostki ważne ewolucyjne, których pule genowe są bardzo ważne dla zachowania różnorodności. Genetyka staje się równie ważna dla zachowania gatunku jak odstrzał lisów czy zachowanie siedlisk. Genetyka potrafi obdarować poszczególne nasze populacje obdarzyć odpowiednią pulą genów. Kto chce poznać lepiej to zapraszam do artykułu "Skuteczniejsza ochrona głuszców dzięki badaniom DNA".

   Cieszą prace restytucyjne nad głuszcami w Portugalii. Ptaków tych w tym kraju nie ma od stu lat. Ewentualny sukces mógłby zwiększyć wysiłki nad przywróceniem tego kuraka w miejscach gdzie już nie występuje.

   Źródła: „Bajki Północy", opracował Gieorgij Mienowszczikow, przełożył Marian Turyn , Nasza Księgarnia, Warszawa, 1988

   "Skuteczniejsza ochrona głuszców dzięki badaniom DNA", Ludwika Tomala, Nauka w Polsce PAP, 2017

   CKO_35782www

   Głuszec, fot. Cezary Korkosz   www.cezarykorkosz.pl 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krogulec14
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 14 sierpnia 2017 14:55
 • niedziela, 13 sierpnia 2017
 • piątek, 11 sierpnia 2017
  • Co by tu jeszcze zabić?

   Eksperci z Krajowej Rady Izb Rolniczych wystawili swoją opinię dotyczącą polowań ministrowi środowiska. Opinia ta to nic innego jak lista gatunków zwierząt, które KRIR chce żeby po prostu zabijano. Jakkolwiek lista ta nie podoba mi się wcale, to szczególnie zaniepokoił mnie punkt czwarty:

   "4. Rozporządzenie Ministra Środowiska zmieniające rozporządzenie w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych – zaproponowano wpisanie na listę zwierząt łownych kormorana, żurawia i rozpowszechnione gatunki krukowatych – ze względu na ogromne szkody powodowane w uprawach rolnych oraz wilka z powodu zagrożenia dla zwierząt i ludzi."

   Szczerze mówiąc zaskakuje mnie fakt, że fachowcy z Krajowej Rady Izb Rplniczych umieścili na liście swoich wrogów kormorana. Przecież ten ptak nie przesiaduje na polu z ziemniakami i pyr im nie wcina! Nie jestem przekonany, że owi eksperci zdają sobie sprawę iż działania polegające jedynie na odstrzałach na dużą skalę (Bawaria, Francja) nie prowadzą do zmniejszenia się lokalnie liczby kormoranów ani obniżenia poziomu konfliktów.

   Nie wiem jaką krzywdę rolnikom wyrządzają ptaki krukowate. Przytoczę tutaj opinię o tych ptakach wybitnego ich znawcy, profesora Jana Bednorza: "Kruki to zbieracze i czyściciele. Zbierają wszystko co ludzie wyrzucą. Przedsiębiorstwa komunalne nie są w stanie zebrać tyle ile ptaki. Wrona, gawron i kruk wędrują po całej Europie i osiadają tam, gdzie człowiek jest niechlujny.Trzymają się tylko krajów, w których jest nieporządek. Dlatego u nas jest ich tak wiele. W porządnych miastach nie ma krukowatych, bo tam nie ma co jeść." Myślę, że jeśli według rolników ptaków krukowatych jest za dużo to taki fakt może źle o samych rolnikach świadczyć.

   Żuraw w Polsce chroniony jest od 1919 roku. Wychodzi na to, że jubileusz jest dobrą okazją do... wpisania go na listę zwierząt łownych! Fakt, że ostatnio dość znacznie zwiększył swoją populację niczego nie mówi. Dalsze osuszanie mokradeł i torfowisk mogą stać się przyczyną zahamowania, a nawet zmniejszenia się populacji żurawia w Polsce. Ograniczać jego liczebność będzie niewątpliwie budowa domów mieszkalnych poza granicami miejscowości. Prognozy zmiany zasięgu żurawia powodowane ociepleniem klimatu przewidują wycofanie się gatunku z Polski w najbliższych dziesięcioleciach!

   Jeśli chodzi o wilka to trzeba przypomnieć fakt, że już dwa lata mijają jak starosta nowotarski zauważył, że zwierzęta te przyglądają się dzieciom gdy te z kościoła wychodzą.

   Pamiętając z jaką lubością minister środowiska zabijał w lutym bażanty to obawiam się o los wymienionych tu zwierząt. 

   Na koniec pozwolę sobie przypomnieć profesora Jana Bednorza: "W przyrodzie w ogóle nie ma szkodników. "Szkodniki" stworzył człowiek. Nazywa w ten sposób zwierzęta, które na skutek swojej liczebności lub działalności są konkurentami człowieka w walce o jakieś dobra."

   Kto chce poznać całą, bardzo bezduszną, opinię Krajowej Rady Izb Rolniczych to zapraszam tutaj.

   YjkkRJGvHIjl6DUuGUlDqlYjMjcEAAibB7TXq54S

   Żuraw, fot. Robert Babisz

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (6) Pokaż komentarze do wpisu „Co by tu jeszcze zabić?”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krogulec14
   Czas publikacji:
   piątek, 11 sierpnia 2017 09:11

Kalendarz

Sierpień 2017

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny