Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

"Prawie" jak słowik

krogulec14

Kopciuszek był dawniej bardzo bogaty w przeróżnego rodzaju nazwy. Spójrzcie sami jak go w różnym czasie w różnych regionach kraju nazywano: czerwony ogonek, gazda, gwizdek połoninka, kominiarczyk, paliogon, piegża czarnobrzucha, pleszka domowa, pleszka kopciuszek, pliszka czerwonogon, pokrzewka podczerniona, pokrzewka rudogon, rudogon domowy, słowik kopciuszek, szałaśnik, węgielnik mlaskacz.

Z wszystkich tych nazw najmocniej zafrapował mnie słowik kopciuszek...

Doskonale znamy jego przysiady połączone z potrząsaniem ogonka. Kopciuszek bardzo aktywnie zdobywa pokarm, który stanowią przede wszystkim owady. Często chwyta je w locie bądź też z powierzchni ziemi bądź też innych przedmiotów. Natomiast nie szuka ich w jakichkolwiek zakamarkach.

Głos zaniepokojonego kopciuszka brzmi jak "syt tak tak syt tak tak". Dawna nazwa "słowik kopciuszek" jest niewątpliwie nazwą bardzo nietrafną. Śpiew kopciuszka można interpretować jako "ksztr-kszych trtrtrt". Nasz wybitny ornitolog profesor Jan Sokołowski określił popisy wokalne kopciuszka jako śpiew należący do najgorszych... Pochwalił jednak naszego bohatera tym, że wytrwałością stara się nadrobić brak talentu.

Kopciuszek na szczęście nie przejmuje się swoim niezbyt lirycznym głosem i śpiewa ile tylko może. Jego niezbyt piękny głos jego możemy usłyszeć od czasu powrotu w marcu aż do lipca. Słyszymy od świtu do zmierzchu. A w odpowiednich warunkach usłyszymy go też w nocy.

Sokołowski J. 1972 "Ptaki ziem polskich" Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa

 6iIwHr5iNKXKXQus31ir6vdLmp9tLoGncFJvIKyc_1

Kopciuszek, fot. Daniel Kopacz   W majestacie przyrody

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • hapaw

  Jeszcze dłuższy czas możemy cieszyć się tymi sympatycznymi ptakami, gdyż odlatują stosunkowo późno. Ich migracje, jak większości ptaków, wiążą się z dużym ryzykiem: "...
  odlatuje daleko do Afryki na południe od Sahary. Susze panujące na Sahelu spowodowały znaczne zmniejszenie się liczby kopciuszków także w Europie" ("Ptaki Europy" - Arnoud B. Van Den Berg).

 • krogulec14

  Podobno w październiku nawet zaczną znowu śpiewać ;-)

 • makroman

  Mały nerwus ;)

 • krogulec14

  Ale taki malutki ;-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci