Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Madonna ze szczygłem

krogulec14

Poszukiwania ptaków dają czasami rezultaty zaskakujące nawet mnie samego. Obrazy religijne co prawda na "Plamce mazurka" już były, ale nie widzę przeszkód żeby do nich wrócić. Tym bardziej jeżeli autorem ich jest artysta taki jak Rafael Santi a przedstawiają między innymi szczygieł.

Obraz "Madonna ze szczygłem" zawiera w sobie wiele religijnych symboli. Przedstawia tytułową Madonnę z Dzieciątkiem Jezus i przyszłym świętym Janem Chrzcicielem. Miseczka u boku Janka nawiązuje do mającego nastąpić w przyszłości Chrztu Chrystusa. Księga w ręku Matki Boskiej jest tu symbolem mającego się dokonać Objawienia u Jana Chrzciciela, który w Chrystusie rozpozna od dawna wyczekiwanego Mesjasza. Jan trzyma w ręku szczygła, którego głaszcze mały Jezus. Szczygieł, zdaniem patrona internautów, świętego Izydora, jest symbolem mającej nastąpić męki Syna Bożego.

Innym, pewnie równie cenionym ptakiem tego gatunku jest "Szczygieł" pędzla Carela Fabritiusa. Ale tego osobnika pozwolę sobie zachować na inną okazję.

Źródło: Wikipedia

800pxMadonna_del_cardellino_Raffaello

Domena publiczna

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • makroman

  Bardzo ciekawy materiał!

 • krogulec14

  Dziękuję. W dalszym ciągu podrzucam tutaj "odpady" z większej całości ;-)

 • asprocolia

  To niezwykłe, ptaki od zarania dziejów budziły pozytywne emocje, podziw zachwyt, a nawet zazdrość ( patrz latanie ). Wcale się nie dziwię artystom, że przywoływali je i nadal przywołują w swojej twórczości :) Ptak to czysta poezja.

 • krogulec14

  Colio, tak się dzieje, bo "... człowiek pochodzi od ptaka. Nie zszedł, ale sfrunął z drzewa."
  Jan Grzegorczyk

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci