Plamka Mazurka

ptasie sprawy

1

 • poniedziałek, 19 marca 2018
  • Program i plany na XVII Zlot

   Za miesiąc będę już w Słońsku. 21 kwietnia odbędzie się już 17 Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej. Dlaczego warto w tym czasie być w Słońsku? Po pierwsze dla samej radości wiosennej przyrody. W tym czasie odbywać się będą przeloty, wiele ptaków znajdzie się na swoich lęgowych stanowiska. Po drugie, dla odświeżenia kontaktów i poznawania ludzi.

   Dla mnie ten Zlot będzie niezwykły pod kilkoma względami. To, że będzie niezwykłym, nie jest jakąś tam nowością, ale w tym roku kilka spraw rzeczywiście zapowiada się arcyciekawie.
   Po pierwsze, spełni się jedno z moich wielkich marzeń. Nocować będziemy w sąsiedztwie pójdźki. Wyobrażacie sobie? Wyjdzie człowiek na podwórko z szklanką herbaty, albo czegoś innego i będzie słyszał jej tajemniczy głos. Normalnie sam sobie zaczynam zazdrościć. Ja od kilku lat jadąc na Zloty nie zastanawiam się nad tym czy zobaczę jakiś nowy gatunek ptaka. Zastanawiam się jedynie, czy dane będzie mi zobaczyć Atenę.
   Po drugie, akurat podczas Zlotu, podpiszę umowę na "Plamkę mazurka". Ma to dla mnie magiczne znaczenie. Będzie wielkim krokiem do przodu, ale mam nadzieję, że nie osiągnięciem pułapu w moim pisaniu. Przy okazji poznam osobiście Adama Pluszkę.
   Po trzecie, będę mógł skonsultować tekst nad którym obecnie pracuję. Z Adamem, jako potencjalnym wydawcą. Z Justyną, jako ewentualną autorką rysunków. Rzecz, którą robię, jest oryginalna, więc myślę, że warta dobrego zaplanowania.
   Po czwarte... No cóż, pojadę do Słońska jako współautor "W Rzeczpospolitej Ptasiej - od derkacza do bączka". To zupełnie nowe dla mnie doświadczenie.
   Dlaczego warto jechać na Zlot do Słońska? O tym mówi Zaproszenie na Zlot.

    baczek

   Bączek, rys. Justyna Kierat www.facebook.com/podkresska 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krogulec14
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 19 marca 2018 08:28
 • sobota, 17 marca 2018
  • Zmienność myszołowa

   Jest chyba jednym z najbardziej niedocenionym przez ptasiarzy ptakiem szponiastym. Jego widok zwykle kwituje się nieco lekceważącym, e, to tylko myszak. A przecież wyróżnia się spośród nich swoją piękną sylwetką, eleganckim lotem szybowcowym i, co szczególne, zmiennością wybarwienia. Podobno trudno odnaleźć, tak jak w przypadku bardziej znanych batalionów, dwa tak samo wybarwione myszołowy. To chyba jemu bardziej, niż pewnemu biegusowi, pasowałby drugi w nazwie człon, zmienny. Zamiast sugerowanego tu i ówdzie: zwyczajny.
   Myszołów (Buteo buteo) jest średniej wielkości ptakiem szponiastym. Długość jego ciała wynosi 51 -56 centymetrów, rozpiętość skrzydeł 1,15 -1,3 metra, a waga oscyluje od 0,7 -1,2 kilograma.
   Ptak ten odbywa 1 lęg w roku. W kwietniu bądź w maju samica składa od 2 do 4 jaj. Po około miesiącu inkubacji wykluwają się pisklęta. Gniazdo myszołów buduje na wysokości 10 -20 metrów nad ziemią, w dolnej części korony drzewa, najczęściej przy pniu. Gniazduje pojedynczymi parami.
   Jest to gatunek lęgowy. Część naszej populacji przylatuje w lutym i w marcu, odlatuje we wrześniu i październiku. Jednak znaczna część osobników zimuje, zwłaszcza na zachodzie kraju.
   Myszołów żyje w terenach zadrzewionych, w sąsiedztwie otwartej przestrzeni pól, łąk, stepów i bagien, zarówno na nizinach, jak i w górach.
   Ptak ten żeruje na otwartych przestrzeniach. Pożywienie myszołowa stanowią przede wszyskim drobne gryzonie. Krety, płazy i gady, owady, wiosną także pisklęta, szczególnie gatunków naziemnych. Nie gardzi padliną. Zimą często trzyma się dróg, gdzie szuka zwierząt zabitych przez pojazdy.
   Jest to średnio liczny gatunek w całej Polsce. Jego populacja oscyluje w granicach 50 000-70 000 par lęgowych. Jest najliczniejszym spośród wszystkich ptaków drapieżnych. Liczniej występuje w województwach południowo-zachodnich niż na wschodzie kraju. Chroniony.
   Myszołów lata powoli, często krąży nie poruszając skrzydłami. Rzadko zawisa w miejscu. Może czatować na drzewach, wysokich palach lub na ziemi. W okresie przelotów można go obserwować w stadach po kilkanaście osobników, a nawet większych. Nie boi się przejeżdżających samochodów i nierzadko widuje się go siedzącego na drzewie rosnącym na poboczu drogi, zaledwie kilka metrów od jej krawędzi.
   Myszołów, gatunek niby zwyczajny, a jak pięknie napisał o nim niemiecki ornitolog, Otto Kleinschmidt: "Bardzo pospolity ptak, a jednak ile uroku - poezja, może jeszcze ładniejsza niż w pieśni skowronka i w śpiewie słowika".

    u9oGtsvAUocxyVeoVj2eaAA2s5gD9AJiD5ScgswW

   Zmienność myszołowa, rys. Michał Skakuj   www.facebook.com/KasiaiMichalSkakuj

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Zmienność myszołowa”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krogulec14
   Czas publikacji:
   sobota, 17 marca 2018 12:16
 • piątek, 16 marca 2018
  • 18 stycznia

    

   Innym, równie zapobiegliwym jak sóweczka, magazynierem jest srokosz. Jakkolwiek nie służą mu sroższe zimy i zanika jego ulubiony krajobraz ekstensywnie prowadzonego rolnictwa, to on wbrew przeciwnościom ostatnio zwiększa swoją liczebność. Nie wykluczone, że służy mu globalne ocieplenie.

   Srokosz od bardzo dawna budził zainteresowanie. Między innymi sokolników.

   Zdobycz upatruje najczęściej z wierzchołków drzew lub krzaków, - zanotował w „Ptakach krajowych” Władysław Taczanowski - na których zwykle przesiaduje, lub też przelatując się od drzewa do drzewa zawiesza się na wzór pustułek w pewnej wysokości nad norami i wyczekuje, puki mu się mysz albo polnik nie pokaże. Drobne zwierzątka ssące nasiada z góry i prędko zamordowawszy, niesie w pazurach na drzewo sąsiednie, za ptakami zaś długo musi się naganiać, nim je sforsuje; najwięcej bierze pośmieciuszek, trznadli, sikor i różnych łuszczaków."

   Jak widzimy srokosz prezentuje się nam rzeczywiście jako kawał zbója. Na szczęście wśród ptaków nie wyróżnia się niczym negatywnym. Jest przecież takim samym gatunkiem jak wszystkie inne.

   Upodobanie dawnych sokolników do srokosza wydaje się być dość łatwe do wyjaśnienia. Kiedyś nie było telewizji, ale upodobanie do drastycznych, krwistych scen było nie zaspokojone. Doskonale zaspokajał to brawurowo i efektownie polujący srokosz.

   O tym jak efektownie zdradza samiec srokosza opowiem innym razem.

    

    

    23131837_732084040316453_1537644788498869003_n

   Srokosz, rys. Justyna Kierat www.facebook.com/podkresska

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „18 stycznia”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krogulec14
   Czas publikacji:
   piątek, 16 marca 2018 18:46
 • wtorek, 13 marca 2018
  • W Rzeczpospolitej Ptasiej

   Jakiś czas temu zagadałem Justynę Kierat o zrealizowanie wspólnej książeczki. Na przykład o gatunkach ptaków, które zostały wybrane Ptakami Roku w Rzeczpospolitej Ptasiej. Jako że Justyna miała akurat wolną chwilę, to zabraliśmy się do pisania i rysowania. Kiedy wykonaliśmy połowę naszej pracy powiadomiłem o tym zarząd Towarzystwa Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus". W końcu nazwa Rzeczpospolitej Ptasiej to nie woda po ogórkach i wypada o tym temacie poinformować. Iza Engel, prezes wspomnianego towarzystwa wykazała zainteresowanie naszą książeczką, zapytała o możliwość dodania swojego kolorytu, zajęła się kwestią wydawniczą i powstało "W Rzeczpospolitej Ptasiej".

   Poza pięknymi rysunkami Justyny, która zajęła się również składem, moimi tekstami, znajdziemy w tej pracy między innymi :Kodeks obserwatora ptaków", "Konstytucję Rzeczpospolitej Ptasiej" i miejsce na własne notatki. Co jeszcze zawiera "W Rzeczpospolitej Ptasiej"? Nie wiem. Egzemplarz autorski dotrze do mnie dopiero za 10 dni.
   A ja czekam na dalszy rozwój związany z "Plamką mazurka". A żeby się nie nudzić pracuję jednocześnie nad "dykcjonarzykiem" i "ptasim kalendarzykiem".
   I dostałem świetną propozycję do opisów zdjęć w albumie.
   I dlatego mam coraz mniej czasu na blogowanie.

    

   29135964_1006413839511378_4679755211344969728_n

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „W Rzeczpospolitej Ptasiej”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krogulec14
   Czas publikacji:
   wtorek, 13 marca 2018 15:21
  • 3 stycznia

    

    

   „W styczniu łów łatwy na kuropatwy” - stare przysłowie odsłania smutną prawdę mówiącą o sporych kłopotach kuropatwy zimą. Takich jakie przedstawił w swoim słynnym obrazie Józef Chełmoński. Albo jakie widzimy na rysunku Justyny.
   Kuropatwa od wielu lat w Polsce czeka na sensownego ministra środowiska. Takiego, który by po prostu o nią zadbał. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku była bardzo licznym gatunkiem lęgowym w naszym kraju, którego populację szacowano na 3 000 000 par lęgowych. Obecnie jest już tylko średnio licznym, oscylującym w granicach zaledwie 120 000 – 160 000 par.
   Na taki stan rzeczy wpływ ma wiele czynników. Z pewnością największym z nich są przekształcenia w rolnictwie. Zanik remiz, coraz mniejsza mozaika w krajobrazie rolniczym, mają niewątpliwie największy wpływ na taki stan rzeczy. Swoje robią śnieżne zimy, które odcinają te ptaki od pokarmu, deszczowe czerwce w których giną przemoknięte i zziębnięte pisklęta. Swoje też robią myśliwi, w dalszym ciągu polując na kuropatwy, jak i drapieżniki wypatrujące z powietrza i tropiące na ziemi. Nie służy im nawet „program odbudowy zwierzyny drobnej”, podczas którego myśliwi wsiedlają osobniki wychowane w wolierach, które obniżają wartości dostosowawcze dzikich kuropatw.
   Jak widzimy nad tak charakterystycznym dla dawnej polskiej wsi pojawiają się coraz bardziej ciemne chmury.

    

    Pperdix

   Kuroptawy, rys. Justyna Kierat   www.facebook.com/podkresska

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „3 stycznia”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krogulec14
   Czas publikacji:
   wtorek, 13 marca 2018 07:11

Kalendarz

Marzec 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny