Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Wszystkie barwy kopciuszka

krogulec14

 Piękną staropolszczyzną opisane gatunki z "Ptaków krajowych" Władysława Taczanowskiego mają swoich sympatyków. Aż trudno jest uwierzyć, że gdy autor pisał swoje dzieło, to kopciuszka można było spotkać w Królestwie Polskim tylko w "okolicy skalistej" (na południe od Częstochowy i Kielc, czyli na terenach Jury Krakowsko -Częstochowskiej). Dodatkowo kilka par zasiedlało składy drzewne w Warszawie.

* * *

"Ogon rdzawy. Samiec z wierzchu popielato czarniawy, od spodu czarny; na skrzydle czarne lusterko. Samica brudno popielata.

Samiec stary ma wierzch głowy czysto popielaty, kark i plecy czarniawe, kuper światlejszy; boki głowy, szyja i piersi czarne; brzuch i boki popielate, sam środek brzucha białawy. Pokrywy ogonowe i ogon rude, prócz dwóch środkowych sterówek szaro brunatnych; pokrywy podogonowe także rude, lecz bledsze od wierzchnich. Skrzydła czarniawe, nadlotki ramieniowe i lotki im odpowiadające przy nasadzie szeroko biało brzeżyste, co tworzy dość znacznie białe lusterko skrzydłowe. Dziób i nogo czarne, zajady i wnętrze dzióba żółte, tęcze czarniawe.

Samiec w odzieży zimowej tem się odznacza, iż całe tło na wierzchu ciała ma jednostajne, ciemno szare, czarność spodu poplamioną szaremi końcówkami piór; wszystkie pióra skrzydłowe szaro oprowadzone, i białość lusterka mniej czysta, lecz dalej się rozciąga, to jest brzegi lotek ramieniowych dalej są białe. Podobnie jak w gatunku poprzedzającym (pleszce) zmienia się na odzież wiosenną bez pierzenia.

Samica cała szaro popielata, bledsza cokolwiek od spodu, a głównie na środku brzucha. Ogon ma jak u samca, z tą różnicą, że wszystkie sterówki mają przy końcu brunatne plamy. Nogi i dziób jak u samca.

Samica w zimowej odzieży różni się barwą całego ciała mocniej szarą i wszędzie prawie jednostajną; wszystkie pióra skrzydłowe jaśniej ma obwiedzione.

Młode w pierwszem pierzu tło mają podobne do samicy zimowej, upstrzone poprzecznemi ciemnemi prążkami dosyć subtelnemi; niższa część brzucha i podbrzusze nieplamiste, w kolor rudawy przechodzące. Obrzeżenie piór skrzydłowych rudawe. Ogon jak u starej samicy. Nogi i dziób brunatne.

*           *          *

Źródło : Taczanowski W. 2012 (reprint) "Ptaki krajoweLubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

 A8Y2OMb6ObVBTYbMBxZ153SrdMreh1LRMVkiwmaH1

Kopciuszek ("Mieszkaniec starego młyna"), fot. Mateusz Matysiak   fotomatysiak.smugmug.com 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Ładny i trafny opis.

  • krogulec14

    Jak to u Taczanowskiego.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci