Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Psi dar

krogulec14

Jakiś czas temu wygrałem "Psi dar" Claire Guest w konkursie Wydawnictwa Marginesy. Konkurs polegał na określeniu się dlaczego lubimy swojego psa. Odpowiedziałem, że nie wiem. Nasz Fred ma wiele paskudnych cech. Jest leniwy, przemądrzały. O tym, że ja również taki jestem już nie wspomniałem. Zadatków do idealnego psa jest u niego raczej niewiele. Jednak kocham go, jest dla nas jedyny, niepowtarzalny, niesamowity i gdy zaistniała potrzeba, to skoczyłem mu na ratunek do styczniowej, oblodzonej Warty bez namysłu. Pewnie gdybym się namyślał, to strach by mnie sparaliżował, a Fred zostałby tylko wspomnieniem.

Nie wiem dlaczego wygrałem "Psi dar" - jak węch Daisy uratował mi życie" bo taki jest pełny tytuł książki Claire Guest. Czy zdecydowały o tym tym paskudne cechy Freda, czy moja bezmyślność? Zresztą, nieważne. Ważne było uzbrojenie się w cierpliwość i czekanie na nagrodę. Nie muszę zapewniać, że bardzo się ucieszyłem. Słyszałem kiedyś historię pewnego mężczyzny, któremu życie uratował jego pies. Byli na spacerze, kiedy psisko wyczuło w sobie tylko znany sposób zbliżający się u jego pana zawał. Zatrzymał człowieka, a gdy ten stracił przytomność, pognał szybko do domu i sprowadził któregoś z domowników na pomoc.

*  *  *

"Psi dar" nie okazał się być zbiorem opowiadań czy historii w którym psy ratują ludzkie życie czy zdrowie. Choć takie sceny się pojawiają i wzruszenie mocno chwyta czytelnika za gardło. "Psi dar" jest przede wszystkim historią życia autorki, która usilnie zaczęła pracować nad możliwością wykorzystywania zdolności węchu psów do ratowania życia ludzkiego. Niesamowity psi węch przy odpowiedniej pracy stwarza szanse na wczesne wykrywanie nowotworów, skutecznie zastępuje człowieka przy czuwaniu nad chorymi z cukrzycą. Claire zdobywa u nas sympatię i szacunek tym, że dochodzi do swoich celów treningiem swoich podopiecznych, a nie tresurą. Tu pozwolę sobie przypomnieć, że w synonimach tresury znajdziemy takie wyrazy jak: ciemiężenie, niewolenie, okiełznywanie, przytłumianie, ujarzmianie.

Dla mnie fakt, że Claire Guest trenowała (nagradzając psa za postępy, a nie karcąc za to gdy mu w treningu nie wychodzi) psy jest w tej książce bardzo ważny. I między innymi za to ją polubiłem. Znamy losy zwierząt, które służąc dla nas trafiają później w pożałowania godne miejsca, a najczęściej spotyka je śmierć. Myślę tu nie tylko o królikach doświadczalnych, ale nawet o policyjnych psach czy koniach. Zwierzęta, które swoim życiem służyły nie powinien spotykać taki los, jaki często niestety do nich przychodzi..

Nie będę próbował streszczać książki, bo mijałoby się to z celem. Niemniej przyznam, że kilka razy uległem wzruszeniu. Pewnie stwarza to fakt, że jest to książka pisana z duszą. Podobnie zresztą z duszą została nam przetłumaczona.

Nie ukrywam, że w miarę czytania z coraz większym podziwem spoglądałem na Freda... nos. W końcu jest posokowcem i żyje przede wszystkim światem zapachów.

Po przeczytaniu długo zastanawiałem się nad tym jakie jeszcze aspekty życia może usprawnić człowiekowi psi nos. Bo na nowotworach i cukrzycy na pewno nie musi poprzestawać.

"Psi dar" polecam nie tylko opiekunom psów. Polecam wszystkim osobom, którym los zwierząt nie jest obcy.

19989470_1432320330154383_2262548707470153976_n

 19989358_1427842510602165_6072762186339507022_n

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • hapaw

  Po takiej ciepłej recenzji od razu chce się książkę wziąć do ręki :-)

 • krogulec14

  Na pewno nie pożałujesz :-)

 • palczak.madagaskarski

  Ojej, jaka wspaniała dedykacja <3 Uwielbiam. Jak się uda wydać bajkę o Ryjciu, to chyba też jakoś tak zaprojektuję stronę za-tytułową, żebym mogła tak się ładnie wpisywać :D

 • krogulec14

  Zaintrygowałaś mnie Palczaku Madagaskarski tą bajką o Ryjciu. Jestem jej bardzo ciekawy.
  A z dedykacji jestem bardzo zadowolony :-)

 • fg2002

  Piękna recenzja ...

 • krogulec14

  Dziękuję FG2002 :-)

 • akasza2

  Gratuluję wygranej. :)

 • krogulec14

  Dziękuję :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci