Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Kopciuszek - lato 2017

krogulec14

Długość ciała kopciuszka wynosi 14 -15 centymetrów, rozpiętość skrzydeł 24 -25 centymetrów. Waga oscyluje w granicach 15 -18 g.

Kopciuszki odbywają 2 lęgi w roku. Terminem ich jest czas od kwietnia do lipca. Samica składa do gniazda od 5 do 6 jaj, a czas inkubacji wynosi 13 -14 dni. Gniazdo te ptaki zakładają najczęściej pod dachem, we wnękach i szczelinach budynków, w półotwartych budkach lęgowych, a w terenie skalistym - w szczelinach skał, zawsze osłonięte jest z góry. Pary gniazdują oddzielnie.

Kopciuszek jest w Polsce gatunkiem lęgowym. Przylatuje do nas w marcu i kwietniu, odlatuje we wrześniu i październiku. Pojedyncze osobniki zimują.

Gatunek ten jeszcze do niedawna był ptakiem typowo górskim. Dopiero w pierwszej połowie XIX wieku rozpoczął ekspansję na tereny nizinne. Zamieszkuje najchętniej tereny zurbanizowane o charakterze ruderalnym, które imitują miejsca pierwotnego występowania.

Odżywia się owadami i innymi bezkręgowcami, a jesienią także jagodami.

Jest to w Polsce liczny, jedynie w północno-zachodniej części kraju, średnio liczny gatunek lęgowy. Jego przeciętne zagęszczenie w kraju wynosi 2,16 pary na kilometr kwadratowy. W obrębie miast, w sprzyjających warunkach może ono wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu par na takiej samej powierzchni. Krajowa populacja kopciuszka oscyluje w granicach 590 000 -770 000 par lęgowych. Jest gatunkiem chronionym.

Kopciuszek przesiaduje na szczytach budynków lub na kamieniach. Bez przerwy porusza ogonem, często przysiada oraz zlatuje na ziemię, po której dość szybko biega i skacze. Lot ma szybki i zręczny, czasami robi gwałtowne zwroty, aby schwycić owada. Kopciuszek zaczyna śpiewać wcześniej niż wszystkie inne ptaki jeszcze w prawie zupełnej ciemności, siedząc wysoko na szczycie dachu. Poza sezonem lęgowym żyje samotnie.

bOoLPWpVK6h1vgKmly1q26YgSGqJkwMypjQ4WnTl1

"Ryzykanka", czyli kopciuszek i pójdźka, fot. Marcin Łukawski   www.macinlukawski.com 

Komentarze (11)

Dodaj komentarz
 • mikimama

  Często go widuję na kominie przez okno w pracy!

 • svarte_sjel

  O tej porze roku kopciuszki śpiewają w środku nocy :-)

  www.flickr.com/photos/hedera_baltica/35503279986/

 • krogulec14

  Mikimamo, ja również :-) A poza nim: dymówki, makolągwy, dzierlatki, wróble, mazurki, kląskawki, szpaki, pliszki siwe, wrony i gawrony :-)

 • krogulec14

  Svarte_sjel, u mnie jest podobnie. Pewnie kopciuszkom "pomaga" w tym światło latarń :-)

 • hapaw

  Kopciuszki widuję co roku w takiej przerzedzonej resztce lasu sosnowego. Z jednej strony jest ulica i bloki, z drugiej - boisko i domki jednorodzinne. Chyba czują się tam dobrze :-)

 • svarte_sjel

  U mnie przez okno w pracy to najwyżej gołębie miejskie i wrony można obserwować. Na dokładkę są dźwiękoszczelne i nieotwierane...

  W domu jest pod tym względem zdecydowanie lepiej (no i wiosną śpiewają kopciuszki nad ranem i pod wieczór, a nie w środku nocy).

 • makroman

  Gniazduje u mnie nad garażem. Miłe towarzystwo, choć straszny nerwus i kupy robi fioletowe, co drażni moją Żonę.

 • krogulec14

  Svarte_sjel , u mnie w domu od kilku lat pod parapetem okna w łazience zamieszkały mazurki ;-)

 • krogulec14

  Makroman, fiolet jest niczego sobie ;-)

 • svarte_sjel

  No tak. Przed chwilą wyjrzałem przez okno w pracy (to, przez które tylko gołebie widać) i... zobaczyłem nie kogo innego, tylko kopciuszka :-) Czary?

  Małe kopciuszę mieszkające po sąsiedzku:
  www.flickr.com/photos/hedera_baltica/34028554853/in/album-72157658367533346/

 • krogulec14

  Maluchy są wszędobylskie :-)

Dodaj komentarz

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci