Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Czereśniojadka

krogulec14

 Czasami pojawiają się takie zdjęcia, że człowiek odczuwa potrzebę żeby zaraz je zaprezentować na blogu. Tak jest między innymi z pójdźką Tomasza Baldujewa. Najpierw zdrowo parsknąłem śmiechem, a zaraz zrozumiałem, że... je muszę opublikować na blogu!

Aby zaprezentować dowcip zdjęcia postanowiłem poszukać w literaturze składniki pokarmu pójdźki. I tak w "Metodach badań i ochrony sów" Michał Żmichorski pisze, że "najczęściej poluje na bezkręgowce, głównie na chrząszcze, rzadziej dżdżownice, które razem stanowią jednak niewielki udział w zjedzonej biomasie; pod tym względem dominują drobne gryzonie, głównie nornik zwyczajny. Okazjonalnie zjadane są też ssaki owadożerne i ptaki, które wyjątkowo mogą stanowić od kilku do kilkudziesięciu procent biomasy."

W bardzo podobnym stylu wypowiada się Wikipedia: "głównie owady (chrząszcze, ćmy, szarańczaki), dżdżownice oraz niewielkie gryzonie, rzadziej drobne ptaki lub płazy. Pójdźka jest aktywna zarówno w dzień, jak i w nocy, choć najbardziej o zmierzchu i o świcie. Za dnia poluje na owady, chodząc po ziemi, a nocą na myszy czy ptaki, często z zasadzki. Jest ptakiem walecznym, zaatakować może nawet szczura bądź łasicę. Pójdźka jako ptak osiadły narażona jest na trudy zimy; poluje wówczas na małe ptaki."

Przejrzałem jeszcze kilka innych źródeł i oczywiście nie znalazłem ani słowa o... czereśniach.

A jednak po rewelacyjnym zdjęciu Tomasza do ptaków wykazujących się apetytem do smacznych czereśni możemy dopisać naszą starą, poczciwą pójdźkę. Ja, jak do tej pory widziałem objadające się tymi owocami szpaki, mazurki, dzięcioła dużego, kosa, paszkota, a nawet wilgę. Z tego co wiem to na rzeczy się znają kwiczoł, wróbel, modraszka, kawka cz też grzywacz. Jak widzimy nie tylko my i szpaki znamy się na walorach smakowych tych owoców.

 IbjBvxl8RsNn5scbHBrP5emx3VlJEdSuYWLd1Rkt

Pójdźka, fot. Tomasz Baldujew   tomaszbaldujew.blogspot.com

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • mikimama

  Wygląda jak clown ze śmiesznym nosem :)

 • hapaw

  Widok jest zaskakujący, a zdjęcie wspaniałe! Chyba każdy czasami ma ochotę na urozmaicenie swojego menu :-)

 • krogulec14

  Mikimamo, i taki tytuł ta fotografia otrzymała od swojego autora, Tomasza Baldujewa :-)

 • krogulec14

  HaPaw, a jeszcze jeżeli tym urozmaiceniem jest słodka czereśnia :-)

 • makroman

  Przednie!

 • krogulec14

  Chyba poproszę Tomka i opublikuję na blogu cały Jego post z pójdźką.

 • akasza2

  Mniam, moje ulubione owoce.

 • krogulec14

  Moje też, ale gdybym miał w pobliżu pójdźkę, to bardzo chętnie bym ją karmił swoją porcją czereśni :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci