Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Papuga naszych lasów

krogulec14

Sójka jest niewątpliwie najpiękniejszym przedstawicielem z rodziny krukowatych zamieszkującym Polskę. Po tak urodziwym ptaku pewnie nikt nie spodziewa się, że pięknie też śpiewa. Matka natura swoje ptasie dzieci starała się obdarowywać sprawiedliwie. Które obdarzyła pięknym śpiewem, to taki ptak zwykle urodą nie grzeszy. Chyba nikt nie zachwyca się urodą słowika, kapturki czy śpiewaka, a śpiewu można słuchać godzinami. Zimorodek, dudek, żołna czy kraska zachwycają nas natomiast swoją urodą, można długo ich urodę podziwiać z zachwytem. Ale głosu te pięknisie nie mają ciekawego.

Z tego schematu wyłamuje się u nas wilga i podróżniczek, ale sami wiemy, że nawet i w naturze muszą być wyjątki potwierdzające regułę.

Śpiewającego samca sójki słyszę bardzo rzadko. Znacznie częściej słyszę donośny, rozdzierający się wręcz głos tego ptaka w lesie. Nieraz taki ostrzegawczy wrzask zepsuł mi obserwację. Nie jeden raz sójka swoim krzykiem ocaliła życie sarnie czy jeleniowi, gdy myśliwy mierzył z dubeltówki do któregoś z tych zwierząt. Jednak głos sójki nie tylko wrzaskiem się charakteryzuje.

Swego czasu dość często oszukiwała mnie... głosem myszołowa! Czasami długo czesałem ścianę lasu poszukując tego ptaka, a w końcu wylatywała z niego właśnie sójka. Poza myszołowem małpuje głosy wielu innych zwierząt. Na przykład kota, kozę, owcę albo bębnienie dzięcioła. Potrafi też nauczyć się iluś słów wypowiadanych przez ludzi. Dawniej niejeden pasterz trzody, pasący świnie na skraju lasu, sklął zapewne sójkę, gdy ta kwiczeniem w głąb dąbrowy wciągnęła! Co by nie mówić, określenie papugi naszych lasów sójce bardzo pasuje.

Sójka słynie z plądrowania ptasich gniazd. Swego czasu mocno za to cierpiała ze strony człowieka. Czy słusznie? Ptak wybierając pisklęta czy jaja dostarcza swoim pisklętom najbardziej odpowiedni pokarm. Jak wiadomo swoje dzieci kocha się najmocniej. Krukowate mają to do siebie, że o swoje dzieci dbają. Jesienią i zimą sójka przechodzi na wegetarianizm. Na spory procent diety składają się magazynowane i ukrywane przed innymi sójkami żołędzie.

Nasza bohaterka zna las jak mało kto. Służy jej w tym dobra pamięć. Bardzo dobrze pamięta gdzie chowała owoce dębu. Tak jak świetnie kojarzy gdzie jakiś mały ptak zaczyna wić gniazdo. Nie będzie go cały czas niepokoić. Przyleci wówczas gdy będzie wyżerka. Doskonale wie też, gdzie mrówki rudnice mają swoje mrowiska. Takie mrowiska są znakomitą odnową biologiczną. Kiedy sójka rozłoży swoje skrzydła na mrowisku, to rudnice są złe. Bardzo złe. Opryskują wroga kwasem mrówkowym, co... niszczy pasożyty żyjące w skrzydłach ptaka!

Sójka, podobnie jak cała jej rodzina krukowatych, należy do ptasiej elity intelektualnej. Wybitnie zaprzecza niezbyt fortunnemu określeniu "ptasi móżdżek". Co niektórym osobnikom od niedawna zaczęło się nużyć leśne życie. Przenoszą się one do miast. Wiadomo! W miastach się dzieje, w miastach życie staje się jeszcze bardziej ciekawe.

 20160813111416

Sójka, fot. Dorota Makulec   www.dorotamakulec.pl 

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • hapaw

  Na początku kwietnia, idąc przez las, usłyszałam coś przypominające gaworzenie dziecka. Na gałęzi świerka, w promieniach słońca, siedziała sójka i te dźwięki były chyba wyrazem jej zadowolenia :-)

 • makroman

  Sójek u mnie dostatek, kilkanaście par na obrzeżach osiedla i jeszcze kilka w dalszej okolicy. Lubię obserwować jak mistrzowsko w parach robią koty na szaro. Jedna żeruje na ziemi, drugiej nie widać, kot zaczyna podchody, które nie raz trwają długo, tylko po to by w ostatniej chwili ofiara została ostrzeżona przez partnera i zwiała mu sprzed nosa. Bardzo inteligentne ptaki.
  Często wykorzystywałem je w harcerstwie, nikt mnie nie mógł podejść bo zawsze sójki były szybsze w oznajmianiu gościa.

 • akasza2

  Nie wiedziałam, że sójka ma takie zdolności lingwistyczne. :)

 • fg2002

  Ja tak nie potrafię.

 • krogulec14

  HaPaw, w pewnej opowieści dr Kruszewicza pytała imprezowicza czy... boli go głowa :-))

 • krogulec14

  Makroman, schrzaniły mi kiedyś najlepszą obserwację bielika! :-)

 • krogulec14

  Akaszo, obok kruka jest w Polsce najlepsza :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci