Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

24 czerwca - Gdy na świętego Jana kukułka zakuka, nadzieja na zboże pewno nas oszuka

krogulec14

Zbliżające się nieubłaganie żniwa powodowały, że gospodarze z pewnym zaniepokojeniem szukali znaków, jakież będą te żniwa, jaki będzie plon. Sporym zainteresowaniem wśród nich cieszyła się ze swoim frapującym głosem kukułka.

Nie wiem jak Wam, ale mi udało się usłyszeć głos kukułki w dzień świętego Jana. Mimo wszystko podpowiedziałbym gospodarzom żeby się nie martwili. Inne przysłowie ze świętym Janem bowiem nam oznajmia, że: Im dłużej zaś kuka po św. Janie Chrzcicielu, tem dłużej będzie trwać ciepło na jesień. 

Kukułka swoim wzbudzającym zainteresowanie głosem, myślę, że musiała intrygować ludzi od zawsze. Wszak ilością kuknięć odmierzano między innymi lata pozostającego nam życia. Kukułka wróży, co znamy na przykład z "Ogniem i mieczem" zamążpójście, ożenienie. Na Podlasiu nadnarwiańskiem, w okolicy Suraża i Tykocina dziewczęta usłyszawszy głos zezuli wołały

„Ej zieziula, zieziula!
ile lat do mego wesela?”
 
Bez kukułczego głosu życie dawniej byłoby pewnie znacznie nudniejsze. Wypada mieć nadzieję, że w obecnych czasach też. Ja sam nie czuję się dobrze, kiedy wiosną słyszę pierwsze jej kukanie nie mając żadnej monety w kieszeni. Nasi przodkowie starali się usprawiedliwiać jej pasożytnictwo lęgowe. Z baśni o strasznym Kuku dowiadujemy się, że ptaki wysiadają jej jaja z wdzięczności za to iż przyniosła wieść o śmierci tego ptasiego potwora. Tłumaczyli sobie jej odlot tym, że późnym latem miała się zmieniać w pewnym stopniu podobnego do niej krogulca.
 
Tego ptaka spostrzegano jednak znacznie wcześniej. W mitologii greckiej zmienił się w kukułkę, chcąc chwilowo odzyskać wdzięki swojej trudnej żony Hery, sam Zeus. Nie darmo ludowa piosenka o niej znalazła się w repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Ptak ten, zapewne z racji swojej wyjątkowości trafił  do przysłów, poezji. Dzisiejszy wpis pozwolę sobie zakończyć kapitalną fraszką Włodzimierza Ścisłowskiego, który w paru słowach nadzwyczaj trafnie przedstawia istotę kukułki:
 
Kukułeczka kuka,
gniazdka sobie szuka -
lecz to przecież bajka co każdego zwiedzie,
gdy podrzucam jajka muszę cicho siedzieć.

 

 

19416044_864594297026667_1894809285_n

Jest to jedna z planowanych ... 365 stron "365 ptaków w roku".

"Gdy bliżej świętego Jana gżegżółka zakuka, nadzieja zbóż sprzedaży pewnie nas oszuka" "Gdy na świętego Jana kukułka zakuka, nadzieja na zboże pewno nas oszuka", rys. Justyna Kierat   justynakierat.blogspot.com

Komentarze (10)

Dodaj komentarz
 • makroman

  Świetny wpis. Był czas gdy w okolicach mojej pracy słyszałem aż trzy kukułki, nie wiedzieć czemu teraz znikły i już kilka lat z rzędu ich nie słyszę. Podejrzewam jakieś działania ludzkie, tylko jakie? Te ptaki które gniazdowały w okolicy nadal gniazdują.

 • makroman

  A propos! Napisz coś o "myku z kukułką" o którym czytamy w "nowym śladzie Czarnych Stóp".

 • aagulha

  Obkukały mnie niedawno w Słońsku za wszystkie czasy... Ale tylko głos lubię, to ich pasożytnictwo mnie odrzuca.

 • aagulha

  Obkukały mnie niedawno w Słońsku za wszystkie czasy... Ale tylko głos lubię, to ich pasożytnictwo mnie odrzuca. No i mam na koncie odmianę rdzawą.

 • hapaw

  Kukułka wykorzystywana jest do oceny ptasiej bioróżnorodności: naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,404593,kukulka-w-terenie-czyli-ptak-narzedzie.html

 • krogulec14

  Makroman, nie obiecuję. Obecnie docieram tekst "Plamki mazurka". Staram się mocno, ale im bardziej się staram, tym bardziej opornie mi to idzie...

 • krogulec14

  Aagulha, zupełnie niepotrzebnie ;-) Co nie wypada ludziom zwierzętom wolno. Potraktuj kukułkę jako dziwaczną nieco ekscentryczkę. Dawniej ludzie w baśniach interpretowali, że ptaki dobrowolnie wysiadywali jej jaja, bo wyświadczyła im wielką przysługę :-)
  Co fajnego latało w okolicach Słońska?

 • krogulec14

  Hapaw, dziękuję. Bardzo ciekawy artykuł :-)

 • aagulha

  Marku, nie za bardzo wiem, bo po pierwszym dniu unieruchomiła mnie awaria kręgosłupa. Ale mam ogólne wrażenie inwazji śmieszek. I dużo kań, więcej niż kilka lat temu.

 • krogulec14

  Mój ostatni pobyt w Słońsku też do najlepszych nie należał. Straciłem głos, więc bardzo szybko, aby się nie dobić, zmyłem się do naszego noclegowiska.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci