Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Słyszałem bielika śpiew

krogulec14

Nie liczę spotkań z bielikiem, bo po prostu sporo ich zaliczyłem. Nie znaczy to oczywiście, że spotkania z nim przestały na mnie robić wrażenie. Bo robią i będą robiły zawsze. Większą jednak od spotkań czyni na mnie bielika głos. Nie jest on co prawda zbyt majestatyczny, jak jego wygląd, ale i tak uwielbiam ten jego... śpiew.

Ogólnie przyjęło się, że w polskim godle zadomowił się bielik. Miłośnicy orła przedniego co prawda dość ostro protestują, nazywając czasami, poniekąd słusznie, bielika ścierwojadem. Kto ma rację? Trudno powiedzieć. Wikipedia, podaje, że poza bielikiem i orłem przednim za Orła Białego można by na upartego uznać orła cesarskiego, orła stepowego, orlika grubodziobego, orlika krzykliwego, orzełka, bielika wschodniego, gadożera, a nawet i rybołowa. 

"Głos bielika to donośne, ostre i niskie w tonie krakanie, - czytamy w "Ptakach ziem polskich" Jana Sokołowskiego - brzmiące mniej więcej jak "krak krak, rra rra rra, kyrk kyrk kyrk". Młode w gnieździe, jak również przez pewien czas po wyjściu z niego z niego, kwiczą ostrym tonem podobnym do głosu prosiąt."

Bieliki do lęgów przystępuje w wieku 5 lat. Wikipedia pięknie opisuje loty tokowe pary tych ptaków: "W jego trakcie samiec tak napiera na samicę, by ta przekręciła się na grzbiet i mogła połączyć się szponami z partnerem. Następnie oboje składają skrzydła, koziołkują powoli spadając, aż nisko nad ziemią rozlatują się w różne strony, po czym przystępują do ponownego połączenia w powietrzu. Samiec doniośle i przenikliwie krzyczy "kyik kyik", następnie samica wtóruje mu głębszym odzewem."

Bieliki, jak dalej opowiada Wikipedia, mają całkiem spore wymagania jeśli chodzi o powierzchnię swojego areału. Zajęcie swojego rewiru obwieszczają donośnym, wysokim odgłosem, który przyrównać można do dźwięku dzięcioła czarnego.

Mimo tej dzisiejszej opowieści uważam bielika za zbyt małomówny gatunek ptaka. Bardzo chciałbym go słyszeć częściej. Czego i Wam życzę!

 4800www

Bielik, fot. Cezary Korkosz   www.cezarykorkosz.pl 

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Farciarz, ja spotkałem w naturze może trzy razy.

  • krogulec14

    Oj, to chyba trochę słabo rozglądałeś się będąc na Warmii i Mazurach...

  • krisskala

    W pobliżu Wisły, niedaleko Bydgoszczy mam stadko trój bielikowe, często latają nad nami... Ale mam pytanie, bo tak przylgnęło, że Bielik to Orzeł - a to raczej nie jest do końca prawda, bo to przecież Jastrzębowate stworzenie, a skoro w godle mamy jeszcze Orła Białego, to już jakiś unikat, anomalia...

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci