Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Jasny krążownik

krogulec14

Dzisiejszy spacer z Fredem był bardzo udany. Nie ukrywam, że chciałem zobaczyć srokosza, ale mi nie dopisało. Zamiast tej nieco łajdackiej* dzierzby miałem przyjemność obserwować i to kilka razy, pięknego samca błotniaka łąkowego. Radość moja była tym większa, że ten gatunek w swojej okolicy zauważyłem po raz pierwszy.

Muszę Wam powiedzieć, że bardzo podoba mi się naukowa nazwa tego ptaka. Błotniak łąkowy (Circus pygargus) w bardzo swobodnej interpretacji można by było spróbować określić... krążącym zadem! Faktycznie, obserwowany osobnik, jak na błotniaka przystało (nieważne, że najmniejszego), krążył dość nisko nad łąkami i polami. Pewnie trudniej było mu tam wypatrzeć żaby, ale za to myszy czy pisklęta już nieco szybciej. Jasny krążownik jest na tyle zwinny, że potrafi w locie chwycić nawet większe owady. 

Lot błotniaka łąkowego odbywał się w milczeniu. Trudno, żeby miało być inaczej, gdyż w przeciwnym razie potencjalne ofiary zmykałyby co sił w nogach czy skrzydłach. Błotniaki te odzywają się przede wszystkim w pobliżu gniazda, takim wysokim "jik-jik-jik". Kiedy obserwowany samiec zbliży się do gniazda, to samica zawoła go "pii-i".

Na pewno pójdę tam w przyszłym tygodniu. Może znowu dopisze mi szczęście? Może jeszcze coś dopiszę.

* samiec srokosza bywa czasami oryginalny. Kiedy swoją samicę karmi ochłapami, to kochance wybiera frykasy. Moralność błotniaka łąkowego bywa też wieloznaczna. Wielożeństwo u niego jest często normą.

I jeszcze jedno. Spacer był udany dla mnie, ale dla Freda już niekoniecznie. Do domu, po dwóch godzinach łażenia, wracać nie miał ochoty żadnej...

 _CKO84561

Błotniak łąkowy, fot. Cezary Korkosz   www.cezarykorkosz.pl 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Też je spotykam często. A dziś pustułka lub krogulec w zawisie - chyba z minutę, ale no próżno, nad lotniskiem.

  • krogulec14

    Z opisu wynika, że pustułka.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci