Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Titita titita titita

krogulec14

Na wczorajszym spacerze z Fredem usłyszeliśmy coraz śmielsze śpiewy bogatek. Nie ukrywam, że od wielu już lat są one dla mnie jednymi z pierwszych zwiastunów wiosny. O tym, że ta pospolita dość sikora jest gatunkiem niezwykle zdolnym poliglotycznie już wspominałem. Pomimo tego przypomnę, że w Wikipedii dowiemy się iż u bogatki zarejestrowanych zostało ponad 200 rodzajów głosów!

*          *           *

"Najczęściej słyszanymi, wabiącymi głosami bogatki są dźwięczne, metaliczne tink, podobne do głosu wabiącego zięby oraz miękkie, dość wysokie tiwuti. - Czytamy w "Z lornetką wśród ptaków" - Śpiew samca, który można usłyszeć nie tylko wiosną, lecz i w słoneczne dni zimowe, składa się z monotonnie powtarzanego, dość dźwięcznego, trójsylabowego motywu z wyraźnie obniżonym ostatnim tonem: titiwu titiwu titiwu tiwuti.*"

"Głos sikory bogatki jest bardzo urozmaicony, - dowiadujemy się w "Ptakach ziem polskich" Jana Sokołowskiego - a szczególnie ton wabiący zmienia się zależnie od okoliczności i zadziwia coraz to nowymi modyfikacjami. Najdalej rozlega się  czyste, silne, metaliczne pink, łudząco podobne do wabienia zięby. W chwili podniecenia, np. gdy bogatka spostrzeże coś podejrzanego, wydaje szybkie teteteterrr, a gdy zobaczy smaczny kąsek - przeciągłe, ciche, lecz ostre siii. Śpiew samca jest krótki, lecz bardzo miły i dźwięczny jak dzwoneczek. Wyrazić go można dość dobrze, wymawiając cicibe cicibe cicibe. Czasami zmienia się na cibi cibi cibi albo na cecebi cecebi cecebi*. Śpiew rozlega się daleko, tym bardziej, że słyszymy go wczesną wiosną w marcu i kwietniu, kiedy inne ptaki jeszcze milczą. W ogóle sikora bogatka należy do najwcześniejszych śpiewaków i często w słoneczne dni odzywa się nawet w styczniu lub w lutym."

* ja jednak mam chyba pewną wadę słuchu i słyszę wyraźnie: titita titita titita. I stąd też pochodzi dzisiejszy tytuł.

*          *          *

Jak widzimy w obu cytatach śpiew pięknej i wszędobylskiej zarazem bogatki śmiało zalicza się do zwiastunów wiosny. A jako, że za oknami mamy ładną pogodę, więc zapraszam na spacer. Jeśli trafimy w miejsca gdzie będzie trochę krzewów i drzew to na pewno usłyszymy taki głos.

Źródła: Jan Sokołowski "Ptaki ziem polskich", Warszawa 1972, Państwowe Wydawnictwo Naukowe

"Z lornetką wśród ptaków", Warszawa 1979, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne

95aQaDLoxZOBsZFXJYJuu48PisOHVZn8FmiFsm9e

Bogatka, fot. Adam Fichna   www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/3746-sadamcw

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • candida_albicans

  Interesujacy wpis...sledze bloga od jakiegos czasu i czekam na kolejne posty...

 • svarte_sjel

  Chyba niektórzy (ja nie ;-)) jednak słyszą cicibe cicibe cicibe, sądząc po kaszubskiej nazwie bogatki Czibaba.

  www.flickr.com/photos/hedera_baltica/24812108755/

 • makroman

  200 głosów!!! Niektórzy ludzie nawet takiego zakresu słów nie mają! ;)

 • krogulec14

  Candida_albicans, bardzo mi miło. Zapraszam ponownie :-)

 • krogulec14

  Svarte_sjel, kapitalna nazwa! Taka piękna i (jakby) z jajem :-)

 • krogulec14

  Makroman,, no to wymiękają zupełnie przy "szarej" łozówce, która ma jeszcze bogatszy zestaw :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci